Rytm miasta

23.09.2011 22:26 akcja w obronie starych murali

Co ma jajo do Wiatraka?

SERWISY:

Przez dekady ściana kamienicy przy ul. Grochowskiej 215 była ozdobiona muralem reklamowym firmy drobiarskiej. W szarej rzeczywistości PRL-u namalowany na pomarańczowej ścianie żółty kurczak i zamocowane trójwymiarowe jajo stanowiły ozdobę ronda Wiatraczna. Zniknęły niedawno, podczas termomodernizacji budynku. Teraz wróciły. Na razie jako obraz z rzutnika.

- W dzieciństwie zastanawiałem się, co jest po drugiej stronie tego wypukłego elementu. Czy w mieszkaniu za ścianą była druga część tego jajka. Teraz, kiedy leży na ziemi, widać, że było puste. Byłoby dobrze, gdyby wróciło. Przez dziesięciolecia tworzyło klimat ronda Wiatraczna – mówi Maciej Noszczak, mieszkaniec Grochowa.

Na razie tylko obraz

Teraz - dzięki akcji "Jajo" - przez trzy kolejne wieczory obraz dawnego murala będzie wyświetlany z projektora na tej samej ścianie, na której znajdował się od lat 60.

– Chcemy zrobić pozytywny klimat wokół tego murala. Ta minimalistyczna forma reklamy jest bardzo ciekawa i warto takie elementy kultury zachowywać. Jako fundacja staramy się o powrót jaja na tę ścianę - tłumaczy Goro, jeden z pomysłodawców akcji.

Dlatego w czasie projekcji aktywiści rozdają ulotki, częstują gotowanymi na twardo jajkami i zbierają podpisy na oryginalnej skorupie, która ocalała po remoncie kamienicy i jest wystawiana w czasie akcji na rondzie Wiatraczna.

Czy mural wróci? - Na razie nowa elewacja jest na gwarancji, więc prawdopodobnie przed jej upłynięciem, co potrwa niecałe dwa lata, odrestaurowanie murala nie będzie możliwe. Ale bedziemy próbować - mówi Anna Brzezińska-Czerska, autorka projektu Bliżej Konsumenta.

Łyżka czy jajo?

Reklama Poldrobu, nieistniejącej już dziś firmy, była ciekawa nie tylko ze względu na wzornictwo. To prawdopodobnie pierwsza tego typu trójwymiarowa reklama. Wystająca z niej dwumetrowej wysokości połówka jajka była charakterystycznym akcentem murala. Przez lata woda ściekająca z trójwymiarowej konstrukcji utworzyła zaciek, dlatego wielu młodszych warszawiaków myślało, że jajo to była łyżka.

Tu było kino

Ściana szczytowa kamienicy przy ul. Grochowskiej 215 ma też inną ciekawą historię. – W latach 50. były tu wyświetlane filmy propagandowe. Wtedy się do kina nie chodziło, więc ludzie tu przychodzili, przynosili krzesła z domu i było kino plenerowe – wspomina Marek, mieszkaniec kamienicy.

Maciej Czerski//mz

Więcej o starych i nowych muralach możesz przeczytać na stronie bliżejkonsumenta.pl i vlepvnet.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mafijna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2016 12:53 ~Mafijna

  "replika" tej reklamy jest na ścianie jednego z budynków przy bazarku...

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2011 03:02 ~Edek

  Czy jajo będzie czy nie to mi to zwisa i dynda, ale z menelstwem mogli by zrobić porządek, głównie z tym pod Uniwersamem, bo momentami aż się niedobrze robi.
  I wara od fontanny, tylko okolicę wyczyścić z elementu.

 • Chłopak z Grochowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2011 13:27 ~Chłopak z…

  Ja to jajko pamiętam, wisiało tam odkąd sięgam pamięcią, dawało trochę klimatu i dobrze by było jak by tam wróciło. Uniwersam Grochów i fontanna są tam od lat, nie widzę powodu aby to zmieniać, elementy te przypominają mi miłe lata dzieciństwa. Po drugiej stronie Grochowskiej jest Lotek a obok najlepsze rurki z bitą śmietaną w całej warszawie Bazarek przy pętli też przydatna rzecz i dobre zapiekanki tam są. Nie wszystko musi być nowoczesne i ładne bo w tedy to nam obrzydnie. Nie wszędzie muszą być supermarkety i centra handlowe, mi odpowiada klimat tego miejsca.

 • iki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2011 11:17 ~iki

  Nie wiedziałam, że to było jajko...?
  Człowiek uczy się całe życie :)

 • urzędniczy terroryzm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2011 11:13 ~urzędnicz…

  Dlaczego w Warszawie jest tyle menelstwa? Przecież to my , po "przemianach" 1989 , czy choćby po wstąpieniu do Unii mogliśmy zająć się profesjonalnie problemem i być w końcu jakimś przykładem i wzorem dla innych krajów. Tymczasem nie. Ważniejsze są pieniądze , akcyza. Niech sobie społeczeństwo z pijakami radzi . My urzędnicy jesteśmy demokratyczni , nowocześni , europejscy i nas to nie obchodzi- tak , to wygląda.

 • Wisien4464

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2011 09:59 ~Wisien4464

  Pan Maciej Noszczak podaje nieprawidłową informację odnośnie roku powstania "jajka". Jestem rocznik 1964, i z pewnością mogę stwierdzić, że kiedy umieszczono reklamę Poldrobu chodziłem już do szkoły, więc były to lata 70-te ubiegłego stulecia.

 • grochowka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2011 07:37 ~grochowka

  To jajo to obciach i nikt mnie nie przekona, że tam powinno powrócić. Jakiś chory pomysł żeby taki kicz wisiał na ścianie!

 • BC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2011 03:52 ~BC

  Mieszkam tu i nawet nie kojarzę tego elementu więc nie wiem o co tyle hałasu... W zasadzie czy będzie czy nie to i tak obojętne - mało to widoczne - za to syf wokół uniwersamu i pełno menelstwa handlującego gaciami już widoczne są doskonale... Mieli już dawno to rozwalić i do dzisiaj ten niezagospodarowany teren (z fontanną-kąpieliskiem) dla bezdomnych szpeci okolicę... W dodatku sam Uniwersam to drogi sklep...

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2011 20:18 ~Paweł

  Jajko było extra i niech wraca jak najszybciej na swoje miejsce.

  P.S. na zdjęciu widać jeden z najlepszych kebabów w warszawie i choć ostatnio się troszkę popsuli, to i, tak polecam.

 • kama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2011 10:51 ~kama

  Fajne to jajo. Mam nadzieje, ze wroci na miejsce :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »