Rytm miasta

17.01.2011 18:57 Dni Bryana w Domu Spotkań z Historią

Byli na wojnie i teraz o niej opowiedzą

SERWISY:

Spotkacie tam korespondentów i fotoreporterów wojennych, którzy opowiedzą o swojej pracy oraz o filmach dotyczących wojen: w byłej Jugosławii, Iraku oraz Wietnamie. Dni Bryana odbędą się już w najbliższy weekend w Domu Spotkań z Historią. Na spotkania i pokazy wstęp jest wolny. 

Dni Bryana to pomysł Domu Spotkań z Historią pokazanie pracy korespondentów wojennych.

W najbliższy weekend będzie można posłuchać reporterów, którzy dokumentowali nowoczesne konflikty, m.in.: Jacka Czarneckiego, Jerzego Ernsta oraz Andrzeja Żaka. 

Punktem wyjścia dla dyskusji o pracy dziennikarza wojennego będą słynne filmy obrazujące konflikty zbrojne: w Wietnamie "Napalm i dziewczyna: Historia pewnej fotografii", w byłej Jugosławii: "Aleja snajperów" i Iraku: "Chmura nad Bagdadem".

Skąd nazwa cyklu projekcji i spotkań? To nawiązanie do wystawy słynnych zdjęć amerykańskiego fotoreportera Juliena Bryana, który dokumentował Warszawę bombardowaną przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Można ją oglądać w DSH jeszcze do 27 lutego. Poświęcone jej również będzie jedno ze spotkań.

PROGRAM DNI BRYANA VOL. 2:

21 stycznia, piątek
18.00-20.30 BYĆ JAK BRYAN

Portret fotoreportera i filmowca. Kim był Julien Bryan dla mieszkańców Warszawy we wrześniu 1939 roku? Kim jest dla żyjących współcześnie? W spotkaniu udział wezmą m.in. współautorzy wystawy Jacek Sawicki (IPN), Tomasz Stempowski (IPN) i dokumentalista Eugeniusz Starky. Spotkanie zakończy pokaz filmu Amerykański korespondent w oblężonej Warszawie, w reżyserii Eugeniusza Starky'ego.
Prowadzenie: Jerzy S. Majewski ("Gazeta Wyborcza").

22 stycznia, sobota
15.00-17.30 SPOTKANIE FILMOWE

"Napalm i dziewczyna: Historia pewnej fotografii" ("The Picture of the Napalm Girl"), reż. Marc Wiese, Niemcy, 2010, 53'.

Zdjęcie Juliena Bryana z kilkunastoletnią Kazimierą Kostewicz płaczącą nad ciałem zabitej siostry (ofiary niemieckiego nalotu we wrześniu 1939) ukazało się w wielu światowych pismach. W 1972 roku świat obiegło inne, wstrząsające zdjęcie wietnamskiej dziewczynki uciekającej przed bombą z napalmem. Czarno-białe zdjęcie 21-letniego wówczas Nicka Uta zdobyło nagrody Pulitzera i World Press Photo. Dokument opowiada o życiu Kim Phuc, odnalezionej dziewczynki ze zdjęcia. W spotkaniu udział wezmą m.in. Artur Dmochowski (twórca TVP Historia), Ngo Van Tuong (dziennikarz), Seweryn Sołtys (fotoreporter).
Prowadzenie: Rafał Kostrzyński ("Przekrój").

18.00-21.00 SPOTKANIE FILMOWE

"Aleja Snajperów" (Welcome to Sarajevo), reż. M. Winterbottom, USA, Wielka Brytania, 1997, 103'.

Film fabularny inspirowany historią korespondenta Michaela Nicholsona, który potajemnie wywozi z Bośni dziewczynkę i ją adoptuje. W spotkaniu udział wezmą m.in. Ivo Nikić, artysta wizualny, który jako 13-latek przyjechał z Serbii do Polski w 1986 roku oraz dziennikarz "Gazety Wyborczej" Konstanty Gebert, autor reportażu Obrona poczty sarajewskiej, korespondent wojenny w Jugosławii w latach 1992-95.
Prowadzenie: Rafał Kostrzyński ("Przekrój").

23 stycznia, niedziela
14.00-16.00 SPOTKANIE FILMOWE

"Chmury nad Bagdadem" ("No End in Sight") reż. Charles Ferguson, USA, 2007, 102'.
Nominowany do Oscara dokument ukazujący kulisy wojny w Iraku uhonorowany na Festiwalu Filmowym w Sundance.

16.00-17.30 Komentarz do filmu "Chmury nad Bagdadem" oraz rozmowa o etosie zawodu korespondenta wojennego. Punktem wyjścia do dyskusji są słowa Juliena Bryana: "Najważniejsze w opowieści o oblężeniu Warszawy nie były zburzone budynki lub karabiny, czy niemieckie bombowce nad głową. Najważniejsze w tej opowieści było to, co się przydarzyło zwykłym mieszkańcom Warszawy, starcom i staruszkom, matkom i małym dzieciom, tysiącom cywilnych pracowników, którzy robili swoje i nie porzucili pracy".

W spotkaniu udział wezmą m.in. Jacek Kaczmarek (korespondent wojenny), Andrzej Żak (dziennikarz Studia Polskiego Radia w Iraku), Jerzy Ernst (operator TVP), Jacek Czarnecki (korespondent wojenny) oraz Hatif Janabi (poeta i tłumacz, pracownik Instytutu Orientalistycznego UW).
Prowadzenie: Roman Kurkiewicz.

Dom Spotkań z Historią

ul. Karowa 20

myk/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2011 20:18 ~ala

  Popieram.

 • Jugo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2011 20:01 ~Jugo

  Jeśli chodzi o konflikt w byłej Jugosławii to odardzam każdemu udziału w spotkaniu. Konstanty Gebert gwarantuje brak nawet cienia obiektywizmu. To będzie nagonka na Serbów. Ciekaw jestem czy ten biedny Polak serbskiego pochodzenia będzie musiał przepraszać za swoje pochodzenie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »