Rytm miasta

05.07.2011 13:30 Wystawa w DSH

Burząc stare kamienice "budowali nowy dom"

SERWISY:

Odradzała się "w sposób obłąkany" ale i nowatorski. Historyczne kamienice padały, by ustąpić miejsca monumentalnym pomnikom socjalizmu. Ale równocześnie odtwarzano Stare Miasto i Trakt Królewski. Te dramatyczne chwile z życia Warszawy będzie można od czwartku oglądać na wystawie zdjęć "Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945 – 1952" w Domu Spotkań z Historią.

W 1945 roku Warszawa była pogorzeliskiem. Przedwojenna panorama miasta przestała istnieć mimo, że wiele budynków można było jeszcze uratować. Tak się nie stało. Dlaczego?

Na to pytanie odpowiada wystawa zdjęć "Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945 – 1952" w Domu Spotkań z Historią. - Warszawę odbudowywano w sposób obłąkany. Mnóstwo kamienic było masowo burzonych. Gdyby nie wizja budowy socjalistycznego miasta, dla socjalistycznych ludzi, w Warszawie dziś żyło by się przyjemniej. Pewnych założeń dziś już nie da się jednak odkręcić – uważa Tomasz Markiewicz, jeden z twórców wystawy.

Zamiast kamienic, pałac kultury

Ekspozycję tworzy 120 zdjęć z lat 40. i 50. Przygotowana

została przez varsavianistów Jerzego S. Majewskiego z "Gazety Stołecznej" i Tomasza Markiewicza.

Oprócz architektury uwzględnia też sylwetki ludzi zatrudnionych w 1945 roku w Biurze Odbudowy Stolicy. To właśnie BOS podjął decyzję o burzeniu budynków pod budowę Pałacu Kultury i przyczynił się do powiększenia powojennych zniszczeń w Warszawie. Na wystawie będziemy mogli więc też oglądać zdjęcia miejsc, które nie przetrwały odbudowy stolicy.

- Przykładem są kamienice z ul. Leszno, czy z Chłodnej. Choć przetrwały wojnę, nie przetrwały odbudowy. Były burzone z wielką przyjemnością. Kiedyś MDM był burżuazyjnym sercem miasta. Z tym większą ochotą po wojnie zbudowano tam socrealistyczne budynki. Budynki, które mimo wszystko przetrwały próbę czasu. To dobra i solidna architektura – zauważa Markiewicz.

Nowatorski pomysł w Warszawie

Powojenna odbudowa Starego Miasta i Traktu Królewskiego była jednak przedsięwzięciem nowatorskim. Decyzja o odtworzeniu tych miejsc łamała obowiązujące wtedy na świecie doktryny konserwatorskie. W Anglii, Holandii, Niemczech czy we Włoszech, odbudowywano tylko pojedyncze budynki.

- Mimo to Zamek Królewski w Warszawie był odbudowany bardzo późno. Kojarzył się bardzo źle, bo z Polską szlachecką. Odbudowano go dopiero za Gierka – przypomina Markiewicz.

Odbudowa stolicy? To nie koniec

I choć od tych dramatycznych chwil minęło już bardzo dużo czasu, dla twórców wystawy odbudowa Warszawy nadal nie jest zakończona.

- Tą wystawą chcemy pokazać, że w XXI w. są wciąż ludzie, którzy marzą o dalszej odbudowie Warszawy. Moim zdaniem w pierwszej kolejności trzeba odbudować Pałac Saski na placu Piłsudskiego – kończy varsavianista.

Bartosz Andrejuk

"Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945–1952"
wystawa autorstwa Jerzego Majewskiego i Tomasza Markiewicza

Dom Spotkań z Historią - wernisaż: 07.07 godz. 18:00
wystawę można oglądać do 16 paździenika 2011 r.

Zdjęcia pochodzą z archiwów: Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, FORUM, PAP, Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »