Rytm miasta

25.11.2011 20:10 20-lecie partnerstwa Berlina i Warszawy

Brama Brandenburska świeci
w centrum Warszawy

SERWISY:

Replika berlińskiej Bramy Brandenburskiej, kolorowe lampiony na drzewach, a także przysmaki kuchni berlińskiej currywurst i grzane wino - takie atrakcje przygotowano dla warszawiaków z okazji 20-lecie partnerstwa Berlina i Warszawy.

W piątek wieczorem prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz burmistrz Berlina Klaus Wowereit uroczyście zapalili oświetlenie repliki Bramy Brandenburskiej, która stanęła na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia z ulicą Traugutta. Następnie przeszli przez nią w towarzystwie ambasadora Niemiec Ruedigera Freiherr von Fritscha.

Podczas uroczystości na drzewach w pobliżu repliki Bramy rozświetlone zostały podłużne pomarańczowe i żółte lampiony. Takie same lampiony od kilku lat zdobią zimą ulice Berlina.

Brama symbol zjednoczenia

Nawiązując do dwudziestej rocznicy podpisana umowy o współpracy pomiędzy Warszawą i Berlinem Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że choć podobne partnerstwa Warszawa ma zawarte z wieloma miastami, to współpraca ze stolicą Niemiec jest najintensywniejsza.  - To przede wszystkim współpraca w dziedzinie edukacji i kultury - powiedziała prezydent.

 - Dobra współpraca to nie tylko spotkania polityków, którzy stoją na czele partnerskich miast, lecz przede wszystkim wymiana między mieszkańcami, między uczniami, sportowcami, artystami, a także wymiana między instytucjami - zaznaczył Wowereit.

Przypomniał, że jest teraz atmosfera przedświąteczna, niedługo zaczyna się adwent.  - W Berlinie w tym czasie tradycyjnie są jarmarki bożonarodzeniowe, które dają możliwość zjedzenia czegoś pysznego, a także zatrzymania się na chwilę w tych nerwowych czasach i spędzenia mile czasu. Przywieźliśmy państwu właśnie taki mały jarmark bożonarodzeniowy, gdzie możecie spróbować currywurst (...), a także małą replikę Bramy Brandenburskiej. Brama Brandenburska jest symbolem zjednoczenia Niemiec. Zjednoczenia, które nie byłoby możliwe bez Solidarności i innych ruchów niepodległościowych - powiedział burmistrz Berlina.

Currywurst po berlińsku

Zachęcał obecnych na uroczystości by skorzystali i spróbowali serwowany w specjalnych budkach ustawionych obok repliki Bramy currywurst, czyli gotowane, podsmażone kiełbaski pokrojone w plasterki polane sosem pomidorowych i posypane curry; tradycyjnie jedzone przez berlińczyków z frytkami. - Currywurst można zjeść wszędzie, ale berliński currywurst jest najlepszy - zaznaczył Wowereit.

Na straganach można też kupić gluehwein - grzane czerwone wino, które Niemcy piją na jarmarkach bożonarodzeniowych.

- Mówimy w Polsce "Przez żołądek do serca" i to prawda - przypomniała Gronkiewicz-Waltz. Poinformowała, że tak jak na Krakowskim Przedmieściu można spróbować berlińskich przysmaków, tak 9 grudnia berlińczycy odwiedzając tamtejszy Dworzec Główny będą mogli poznać polską kuchnię.

Bądźmy przyjaciółmi

Z okazji 20-lecia partnerstwa Warszawy i Berlina prowadzona jest też kampania pod tytułem "be warsaw, be friends, be berlin - your message to the sister city". W ramach niej mieszkańcy Warszawy i Berlina, m.in. uczniowie szkół, zaproszeni zostali do przekazania osobistych wiadomości dla miasta partnerskiego za pośrednictwem portali społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter i strony internetowej www.be.berlin.de. Przesyłane od nich teksty wyświetlane są na podłużnym telebimie, umieszczonym na replice Bramy Brandenburskiej.

PAP/band/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • VII

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2011 14:55 ~VII

  Pewien Niemiec kiedyś się mnie spytał czy Warszawa odbudowana powiedziałem TAK.A on że będzie znowu co spalić

 • psychoanalityk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2011 17:31 ~psychoanalityk

  tak mały pawiak.

 • EEm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2011 16:07 ~EEm

  a czy w Berlinie z tej okazji też postawili replikę czegoś warszawskiego?

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2011 13:14 ~marta

  coś strasznego!!!!!!!!!!!! jak kmożecie trak pisać wy PIsowska opcjo!!!!!!!!!!!!1 wstyd wstyd wstyd!!!!!!!!!!!!!! gdzie wasza tolerancja pseudokatolicy!!!!!!!!!!! banda zaściankowych kretynów

 • Podróżnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2011 13:09 ~Podróżnik

  Nie żebym był jakimś oszołomem antyniemieckim ale mi to zaczyna przypominać czasy noapoleońskie i rzymskie, kiedy to cesarstwa wznosiły takie repliki swoich budowli w podbitych krajach. Wiem że to tylko tymczasowe ale sam pomysł co najmniej kontrowersyjny zwłaszcza w Warszawie mieście które tyle wycierpiało od sasiadów ze wschodu i właśnie z zachodu. Komuś chyba mózg wydarło.

 • Jola TOS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2011 11:57 ~Jola TOS

  Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz, ni dzieci nam giermanił!!!! Po co wszystko w Wawie, i skąd na to się wzięły pieniondze? Pytam się!!!

 • rejs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2011 10:15 ~rejs

  Pan płaci,pani płaci...

 • skarbnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2011 07:50 ~skarbnik

  Pomińmy sam pomysł, który godyny jest dziadka z Wermahtu. Ale kto za to płaci?

 • pracownik ZUS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2011 07:47 ~pracownik ZUS

  Za czyje to pieniądze, ta "zabawa"? Czy znowu szykują podwyżkę podadku od nieruchomości?

 • krzysio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2011 22:53 ~krzysio

  a najfajniejsi są ci ludzie przechodzący pod tą bramą, jacy zadowoleni, chyba myślą że są w Berlinie... już wiem! to ta opcja niemiecka!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »