Rytm miasta

14.08.2011 10:40 Rekonstrukcja walk w Ossowie

Bitwa Warszawska 2011

SERWISY:

"Cud nad Wisłą", czyli słynną Bitwę Warszawską będzie można zobaczyć w niedzielę w Ossowie podczas rekonstrukcji walk rozegranych w tym miejscu w 1920 r. W programie jest m.in. szarża ułanów i ostrzały artyleryjskie.

W tym roku, w związku z zalaniem łąki, gdzie zwykle odbywała się rekonstrukcja, odbędzie się ona na nieco mniejszym terenie bezpośrednio w Ossowie. Nowym elementem będzie przybliżenie genezy wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i bitwy warszawskiej. W tym celu zostanie zainscenizowana rozmowa Lenina z dowódcą Frontu Zachodniego w tej batalii Michaiłem Tuchaczewskim.

- Później odbędzie się już właściwa rekonstrukcja działań bojowych - czterech ataków m.in. artyleryjskich z użyciem efektów pirotechnicznych, szarży ułanów, spalenia wsi przez bolszewików oraz inscenizacja szpitala polowego i tragicznej śmierć ks. Ignacego Skorupki - opowiada reżyser inscenizacji Andrzej Michalik.

Na zakończenie rekonstrukcji planowane jest odtworzenie kontruderzenia kawalerii polskiej znad Wieprza. W inscenizacji, która zorganizowana zostanie wczesnym popołudniem, ma wziąć udział ok. 120 członków grup rekonstrukcyjnych z całego kraju i ok. 50-60 koni, a także okoliczni mieszkańcy i harcerze.

Jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata

14 sierpnia oprócz inscenizacji odbędzie się modlitwa i apel poległych przy krzyżu pamięci ks. Ignacego Skorupki oraz msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych celebrowana przez metropolitę warszawsko-praskiego Henryka Hosera. W dniu następnym będzie miał m.in. miejsce koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dziecięcego zespołu ze szkoły polskiej z białoruskiego Grodna, XIII Zawody Militari, zakończenie XX Międzynarodowego Półmaratonu Ulicznego "Cud nad Wisłą" i zawody hippiczne.

Walki pod Ossowem rozpoczęły się rankiem 14 sierpnia 1920 r. i trwały niemal do południa. Rozegrały się w ramach bitwy warszawskiej, która zatrzymała bolszewików na przedpolach stolicy i stanowiła przełom w przebiegu wojny polsko-bolszewickiej. Działania wojenne trwały jeszcze do października 1920 r.; Rosjanie zostali odepchnięci aż do linii Dniepru. Kończący wojnę Traktat Ryski, podpisany w marcu 1921 r., określał polską granicę na wschodzie. Bitwa warszawska jest uważana za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

jk//gak/tvn24.pl/PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • franka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2011 17:11 ~franka

  @zaz: w takim razie nie czytajmy także książek historycznych o tematyce wojennej, nie nakręcajmy filmów historycznych oraz zamknijmy panoramę racławicką, a sam obraz potnijmy na tasiemki do gaci.

 • DAREK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2011 14:16 ~DAREK

  TAKIE IMPREZY SĄ BARDZO WSKAZANE GDYŻ POZWALAJĄ ZACHOWAĆ PAMIĘĆ O MINIONYCH WYDARZENIACH HISTORII NASZEGO PAŃSTWA.POKAZY ARTYLERYJSKIE CZY SZARŻA KAWALERII BĘDĄ NA PEWNO CIEKAWYM WYDARZENIEM DLA ZWIEDZAJĄCYCH.

 • zaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2011 13:24 ~zaz

  Zginęli ludzie, byli ranni. Super powód do zabawy teraz. Promocja wojny, bo faceci lubią wojny - pochuliganić moża bezkarnie. Prawie żal, że przez ostatnie 60 lat nie było tu prawdziwej wojny. Zamiast zdecydowanego potępienia wszelkiej przemocy - wojennej też - zabawy w wojnę. Wstyd, jeszcze raz wstyd chłoptysie. Jak wam się chce wojny - to legia cudzoziemska cały czas rekrutuje - chyba, że nie spełniacie wymagań. hahaha

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »