Rytm miasta

07.07.2011 06:12 Jest zwycięzca, czy będzie umowa?

Będzie Fort Kultury?
"To nie były propozycje marzeń"

SERWISY:

Wyłoniono najlepszą ofertę na zagospodarowanie Fortu Sokolnickiego. Komisja konkursowa wybrała projekt Fort Kultury stworzony przez lokalne organizacje i znanego warszawskiego restauratora. Generalnie wszystkie pięć propozycji rozczarowało. Ostateczną decyzję podejmie zarząd dzielnicy.

"Komisja Konkursowa do zaopiniowania ofert na funkcjonowanie Fortu Sokolnickiego jako Centrum Kultury rekomenduje zarządowi ofertę konsorcjum Fort Kultury" – to krótkie zdanie trafiło w środę na biurko burmistrza Żoliborza i zakończyło ogłoszony w maju konkurs.

Decyzja niejednogłośna

Konsorcjum Fort Kultury tworzą organizacje pozarządowe, które działały już kiedyś w tym miejscu: Fundacja Odnawiania Znaczeń, Fundacja Tworzywo Teatru, Stowarzyszenie Scena 96, Żoliborska Fundacja Promocji Kultury "44ART" oraz restaurator Artur Jarczyński, właściciel Szwejka, Kompanii Piwnej i Elefanta w remontowanym Hotelu Saskim. Ich oferta pokonala cztery inne zakwalifikowane do konkursu.

- Przyznam, że nie były to propozycje naszych marzeń. Oczekiwania były nieco inne. Jednak po dokładnej analizie uznaliśmy, że one po prostu odpowiadają na warunki konkursu. Postawiliśmy na Fort Kultury, ale nie była to decyzja jednogłośna – mówi portalowi tvnwarszawa.pl Ewa Czeszejko-Sochacka, członkini komisji konkursowej. Choć pod rekomendacją znalazły się podpisy wszystkich 11 członków komisji, niektórzy optowali niewskazywaniem żadnego zwycięzcy. Ostatecznie uznali, że regulamin nie przewiduje takiej możliwości. Czlonkami komisji kierowało też przekonanie, że w mury wyremontowanego budynku, kulturę trzeba wprowadzić jak najszybciej.

Eklektyczna oferta

- Wygrała oferta skupiająca różnorodne podmioty działające na Żoliborzu, znające specyfikę i ducha tej dzielnicy – podsumowuje Czeszejko-Sochacka.

- Słowem kluczem jest eklektyzm. Dobieraliśmy podmioty tak, żeby uzupełniały się wzajemnie – tłumaczy Stanisław Mączyński z Fundacji Tworzywo Teatru. - Mamy własne doświadczenie z fortu. Będziemy ściągać różnych artystów chcących z nami pracować, kierując się subiektywnym poczuciem smaku. Ono będzie filtrem dopuszczającym na scenę – dodaje.

Oferta obejmuje m.in. centrum muzyczne kierowane przez Piotra Rodowicza, teatr (nastawiony przede wszystkim na gościnne występy), kawiarnię literacką, klub młodzieżowy i pracownię plastyczną.

Restaurator, którego się boją

Wśród żoliborzan pewne wątpliwości budzi obecność w konsorcjum Artura Jarczyńskiego. "Jego sposób działania z przeszłości każe nam się bać. Chyba wszystkie warszawskie gazety pisały o tym jak pan Jarczyński urządził sobie parking dla swoich klientów w Ogrodzie Saskim. Przepychanki z obrońcami przyrody i Zarządem Dróg Miejskich trwały kilka lat, nim sąd pogonił z parku parking Jarczyńskiego. Boimy się, że podobna sytuacja będzie w Parku Sokolnickiego. Zamiast parku będzie parking dla jego restauracji." – pisali na forum tvnwarszawa.pl internauci podpisujący się "Mieszkańcy Żoliborza".

Zwycięzcy konkursu odpierają zarzuty. - Naszym zdaniem on umie prowadzić restauracje. Do jego lokali ustawiają się kolejki. Klienci głosują nogami i portfelami – przekonuje Stanisław Mączyński. Przyznaje, że przystępne ceny w lokalach Jarczyńskiego były jednym z argumentów, które zdecydowały o współpracy.

- Warunki są trudne. Trzeba wejść do pustego lokalu, szybko zrobić restaurację, a umowa jest tylko na trzy lata – zauważa Mączyński. Podkreśla przy tym, że najważniejsza będzie kultura, a gastronomia jest sprawą drugorzędną. W radzie konsorcjum pięć podmiotów ma jeden głos, także Artur Jarczyński. Mimo to pokrywa połowę kosztów funkcjonowania fortu.

Decyzję podejmie zarząd

- Każda propozycja miała w swoim gronie restauratora. Nie dziwi mnie to, bo fort będzie musiał na siebie zarobić – zauważa Ewa Czeszejko-Sochacka. Obecność oferty gastronomicznej była również zapisana w regulaminie konkursu.

Decyzję o podpisaniu umowy z autorem zwycięskiej propozycji podejmie zarząd dzielnicy, czyli burmistrz i jego zastępcy. Rekomendacja pozostaje tylko sformalizowaną sugestią, ktore nie zobowiązuje zarządu do zawarcia umowy. Jak dowiadujemy się w urzędzie, decyzja powinna zapaść w ciągu najbliższych dni.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ve

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2011 15:08 ~ve

  nie było propozycji marzeń- a jakie miałyby być to propozycje? oferta zaproponowana przez wybrane konsorcjum jest mocno zróżnicowana i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie- nieważne czy ma lat 15 czy 50. Chyba właśnie o to chodziło. Protesty co do wyników zawsze były, są i będą- to nieuniknione, nie trafi się w gusta wszystkich z komisji. Cieszę się, że na Żoliborzu powstanie miejsce gdzie będzie można poczytać książkę, posłuchać muzyki, pójść do teatru, dobrze zjeść i spotkać się ze znajomymi. Oby Fort zaczął działać jak najszybciej! Pozdrawiam

 • Fundacja ZAWSZE POTRZEBNI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2011 14:11 ~Fundacja…

  Na początek kilka słów wyjaśnienia. Nasza oferta została złożona w pewnym sensie warunkowo. Prtzed jej złożeniem oglądaliśmy pomieszczenia Fortu dwukrotnie, zasięgaliśmy opinii ekspertów, skierowaliśmy do Urzędu Gminy Żoliborz kilkanaście pytań, na które nie otrzymaliśmy w pełni satysfakcjonującej odpowiedzi. I to spowodowało, iż tak naprawdę nie jesteśmy w stu procentach pewni czy ze względów obiektywnych ( panujące w forcie warunki), jest to oferta możliwa do pełnej realizacji. Otóż miejscem znacznej cęści realizacji naszego programu są podziemia. A ich przydatnośc dla naszych planów ( sądzę, że innych uczstników konkursu też ) budzi wiele wątpliwości. Fort Sokolnickiego przed remontem był obiektem przeżartym przez grzyb i pleśń. Pomalowane na biało ściany wyglądają bardzo ładnie, łuszcząca się farba budzi jednak pewne podejrzenia. Obiekt jest w części podziemnej zawilgocowy, a w kaponierach, które nie zostały zaizolowane, w czasie naszej wizyty, mimo pięknej pogody, ze ścian kapała woda. Według opinii fachowców przesuszenie obiektu jest możliwe przy dużych nakładach i stałych zabiegach w ciągu 2 – 3 lat. Tyle, że kaponiery, połączone przecież z resztą budynku ścianami, chłoną i będą chłonęly wodę jak gąbka, a w budowli z cegieł ta wilgoc będzie się rozchodzic. Na zadane Urzędowi pytanie czy były przeprowadzane pomiary higroskopijności powietrza w obiekcie uzyskaliśmy odpowiedź, że nie. Wszyscy pytani przez nas fachowcy jednoznacznie twierdzili, że takie warunki eliminują podziemia jako miejsce ewentualnych ekspozycji muzealnych i wystaw plastycznych. I nie mamy powodu by im nie wierzyc, gdyż jednym z naszych partnerów jest Muzeum Niepodległości – placówka prowadzona przez ludzi, którzy na warunkach niezbędnych dla tworzenia ekspozycji znają się jak mało kto.
  Zasięgnęliśmy też „języka” w wydziale architektury dzielnicy. Okazało się, że w kwestii remontu Fortu nie ma nic do powiedzenia, udzielił nam jednak wielu informacji na temat tego jak Fort wyglądał przed rem

 • Żoliborzanie.pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2011 12:10 ~Żoliborzanie.pl

  Panie Mokotkowski, licz się Pan ze słowami bo nie wiesz co to jest za dzielnica a gadasz jak byś znał każdego. Żoliborz to nie tylko Fort Sokolnickiego ale tak naprawdę pomniejsze kluby itp gdzie kwitnie kultura oraz artyści lokalni związani z dzielnicą. Po drugie będzie też nadzór w postaci dzielnicy nad tym jaka jest oferta programowa w Forcie i nie sądzę aby chcieli ryzykować kasę po to by po kilku latach zostać stamtąd wywaleni.

 • Myślący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2011 11:07 ~Myślący

  tak zróbcie muzeum na każdym kroku !!!! hehe ciekawe kto tam będzie chodził

 • żolianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2011 09:45 ~żolianka

  Fort Sokolnickiego nie może dłużej czekać na zagospodarowanie! Jeśli wybrana przez komisję konkursową oferta spełnia wymagania i chce stworzyć w Forcie prawdziwe centrum kultury z różnorodną ofertą Burmistrz powinien jak najszybciej podpisać stosowne dokumenty.

  Teatr, klub młodzieżowy, galeria, kawiarnia literacka, spektakle w przestrzeni publicznej i restauracja to to na co czeka Żoliborz i jego mieszkańcy. W tej dzielnicy na prawdę brakuje takich miejsc!!

  Wszystkim, którzy obawiają się działalności p. Jarczyńskiego proponuję pójść do jednej z jego restauracji i spróbować potraw. Jest smacznie i ceny nie są wygórowane co się liczy.

  Jeśli chodzi o parkingi przy Forcie Sokolnickiego to ich po prostu nie ma. Ktoś na etapie planowania popełnił duży błąd, z którym wszyscy (bez względu na nazwisko) będą musieli się zmierzyć.

 • Amart

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2011 09:19 ~Amart

  Ten konkurs to przekret. Od poczatku wiadomo było ze wygra Jarczyński.

 • antymatoł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2011 09:15 ~antymatoł

  no to ładnie się nam przedstawił słoik z Knurowa podpisujący się "~mokotowski".
  Tak się składa, że najwięcej rdzennych mieszkańców Warszawy mieszka na Żoliborzu :). Najmniej na Mokotowie, Ursynowie i Tarchominie.
  I piszę to ja - Warszewiak z Pragi Północ.

 • mokotowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2011 08:24 ~mokotowski

  Demagogia...żoliborzanie...Demagogia!
  mochery
  kryptogeye
  nieudacznicy
  tchórze
  kapusie
  Taki obraz żoliborza jawi się reszcie Wa-wy...
  Smutne lecz realne...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »