Rytm miasta

01.07.2011 07:46 Wyjątkowa i niezniszczalna

Archimapa:
99 powodów do spaceru

SERWISY:

Pojawiła się nowa mapa Warszawy - "Archimapa". Jest wyjątkowa, bo nie obejmuje całego miasta. Zawiera tylko 99 subiektywnie wybranych obiektów, ale za to pozwala docenić bogactwo międzywojennej stolicy i sprawdzić, jak wiele z niego ocalało. A w dodatku może Was ochronić przed deszczem.

Autorami "Archimapy 1918-1939" są dwaj znawcy i krytycy, ale przede wszystkim niestrudzeni popularyzatorzy warszawskiej architektury XX wieku: Jarosław Trybuś i Grzegorz Piątek. Panowie kolejny raz udowadniają warszawiakom, że ich miasto nie jest takie brzydkie, jak się zwykło uważać.

- Ciekawie czyta się o architekturze, ogląda jej zdjęcia, ale architekturę trzeba zobaczyć na żywo. Ta mapa to zachęta do bezpośredniego kontaktu – mówił podczas konferencji prasowej Dariusz Gawin, szef Instytutu Starzyńskiego.

Dodał, że mapa jest rozwinięciem cieszących się ogromną popularnością architektonicznych wykładów Jarosław Trybusia w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Niezniszczalna 99 przystanków

Pierwsza z pięciu planowanych przez wydawcę Instytut Stefana Starzyńskiego map, dotyczy okresu dwudziestolecia międzywojennego. "Archimapa 1918-1939" obejmuje centrum, bliską Ochotę, bliski Mokotów i Saską Kępę. Świadomie ograniczono jej zasięg, żeby była czytelna i przyjazna spacerowiczom. Zawiera jednak kilka odsyłaczy do najcenniejszych obiektów w innych dzielnicach. Na odwrocie znajdują się informacje o historii i dzisiejszej dostępności tych miejsc.

- Nie będziemy z Rzymem bili się na barok, z Krakowem na renesans. Ale jeśli chodzi o XX-wieczną architekturę niewiele jest miejsc tak ciekawych, jak Warszawa – przekonywał Grzegorz Piątek.

- Wybraliśmy 99 punktów. Selekcja była bardzo trudna, bo cennych obiektów z tego okresu jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Staraliśmy się wybierać te, które są dostępne – wyjaśniał Jarosław Trybuś - Jest niezniszczalna, można pod nią spacerować w deszczu – dodał.

Rzeczywiście materiał, z którego została wykonana gwarantuje, że nie zniszczy jej deszcz i nie rozerwie wiatr. Jest przyjazna spacerowiczom, także tym z zagranicy, ponieważ ma dwie wersje językowe: polską i angielską.

Willa z kulturalną tradycją

Premiera tej wyjątkowej mapy odbyła się w wyjątkowym miejscu – Domu Funkcjonalnym przy ul. Jakubowskiej 16 na Saskiej Kępie. Willa autorstwa Czesława Przybylskiego była pierwotnie pracownią rzeźbiarską Mieczysława Lubelskiego, potem domem komunalnym, w którym mieszkała m.in. Agnieszka Osiecka. - Ratujemy ten zabytek i oddajemy mu pierwotną funkcję kulturalną – zadeklarował nowy właściciel, architekt Wojciech Popławski.

Na pierwszym piętrze urzęduje już galeria BWA Warszawa, na drugie niebawem wprowadzi się galeria Asymetria, działająca obecnie na ul. Nowogrodzkiej. - Na najwyższej kondygnacji znajdzie się miejsce na salę wykładową i widokiem na Stadion Narodowy i Saską Kępę. Na parterze funkcjonować będzie bistro w oparciu o działające w budynku instytucje i pracujących tu ludzi – zapowiedział Popławski.

Grzegorz Piątek wspominał, jak oprowadzał dziennikarzy amerykańskiego magazynu Wallpaper po Warszawie. Byli zachwyceni budynkami, ale wciąż dopytywali, dlaczego nie można obejrzeć ich od środka. - Marzyłem o tym, żeby ktoś z pełną świadomością wyremontował modernistyczny budynek, przeznaczył go na kulturę i otworzył dla publiczności. Myślałem, że tego nie dożyję – cieszył się Piątek.

Pierwsza z pięciu

"Archimapa 1918-1939" otwiera serię pięciu map-przewodników. Kolejne będą dotyczyły: architektury socrealistycznej, późnego modernizmu, architektury najnowszej i Warszawy niezaistniałej.

Mapa kosztuje 18 zł i jest do kupienia w sklepiku Muzeum Powstania Warszawskiego. Niebawem ma być też dystrybuowana w innych miejscach.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2012 19:40 ~warszawianka

  siawiak~siawiak

  Jestem Warszawiakiem z dziada pradziada i wiem, że moje miasto nie jest brzydkie. Uświadamiać możecie nowych warszawiaków, którzy doją kasę, opluwają miasto i wyjeżdzają "do siebie" na piękną wieś.

  ja też kocham moją Warszawę i obecną i z czasów dzieciństwa. Spędziłam pół życia w innej, bardziej znanej światowej metropolii i kocham oba miasta za energię, za chaos i gonitwę codzienną, bo czuję że żyję :)) Nie potrafiłabym żyć na wsi dłużej niż tydzień

 • auslander

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2012 16:34 ~auslander

  Dla mnie syfem jest nie tylko Warszawa ale i cała Polska. Spadam stąd na dobre. Miłego i słotkiego zycia zyczę.

 • patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2012 13:07 ~patriota

  Centrum przedwojennej Warszawy przestało istnieć najpierw w 1943 (zburzenie getta), a potem w 1944, za sprawą Powstania. Teraz przypominaniem kształtu nieistniejącego już miasta zajmuje się Muzeum Powstania Warszawskiego - bardziej mi tu pasuje Dom Spotkań z Historią!

 • olej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2012 14:56 ~olej

  prawdziwi warszawiacy to może gdzieś na Pradze, reszta na Powązkach ...

 • mazur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2011 12:29 ~mazur

  Sluchajcie co do warszawiakow, warszawiacy to ludzie z dziada pradziada i urodzeni w warszawie. Ludzie ktorzy tu przyjechali sa tylko mieszkancami warszawy :)

 • słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2011 18:08 ~słoik

  Kocham to miasto

 • Hermann z Wrocławia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2011 17:21 ~Hermann z…

  Warszawa jest pięknym miastem! Nie to co Poznań, białystok czy ten przereklamowany zasyfiony Kraków.

 • tolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2011 16:31 ~tolek

  Wartosciowych budynkow jest w Warszawie bardzo duzo. Problem Warszawy polega na tym, ze w czasie odbudowy poprzetykano dobrą architekturę blokami bez ładu i składu. Czekam z utęsknieniem, kiedy zacznie się je wyburzać i przywracać normalną tkankę miejską, przynajmniej w najważniejszych częściach miasta.

 • roboor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2011 17:10 ~roboor

  Też nie uważam, że Wawa jest brzydka, ale że tych wartościowych budynków jest aż tak dużo, to się nie spodziewalem.

 • Agent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2011 16:17 ~Agent

  Mieszkam w Warszawie dopiero od 3 miesięcy /przyjechałem z Poznania, nota bene bardzo fajnego miasta/ i uwazam /już od dłuszego czasu tak uwazałem ale teraz utwierdzam się jeszcze bardziej/że Warszawa jest swietnym miastem.Oczywiście,ze rejony lepsze i gorsze ale mnie wielokrotnie zaczarowuje.I architektura socrealistyczna, na którą wiele osób pomstuje, i modernizm, jakaś secesja.Nawet zniszczona Praga.Gdyby udało się jeszcze pousuwać wielkie reklamy i okropne szyldy, zrobiuć ład przestrzenny.A Warszawa jest strasznie kontrastowa.Jest fajna

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »