Rytm miasta

18.06.2011 16:30 urodziny Teatru Klancyk

5 lat wielkiej improwizacji

SERWISY:

Improwizacja i kombinowanie – podobno to nam Polakom wychodzi najlepiej. Na pewno Teatr Klancyk jest w tym fachu mistrzem. Mimo że w poniedziałek będzie obchodził już 5. urodziny, wciąż nie chce sprawić sobie scenariusza.

Słyszeliście o rewolucji w Egipcie? Podobno wywołali ją twórcy Teatru Improwizowanego Klancyk, którzy akurat jedli obiad w restauracji Sphinx w Śródmieściu i zaczęli krzyczeć "Mubarak musi odejść".

Zdarzyło im się też udawać stado goryli w klubie Powiększenie, czy zorganizować urodzinowe przyjęcie w tramwaju.

Wszystko dlatego, że improwizacja rodzi się najpierw w ich głowach, a dopiero później na scenie.

Kapsuła kosmiczna i pluszaki w Smyku

- Jak załatwiam np. prostą rzecz na poczcie i mówię "Poproszę znaczek" to w mojej głowie rodzi się już milion scenariuszy. Przecież za ladą może być ukryta kapsuła kosmiczna - tłumaczy Maciek Buchwald, aktor Teatru Klancyk.

- Mnie ostatnio wyprosili ze Smyka, gdy kupowałem pluszaka. Muszę uważać, gdy coś głupiego rodzi się w mojej głowie – śmieje się Michał Sufin, jeden z twórców Klancyka. – W klubach działamy na styku kabaretu, performance'u i show. Próbujemy robić coś innego niż biesiadny humor.

Nie mają scenariusza, mają publiczność

W Warszawie występują już od 5 lat i choć trudno ich zaszufladkować, najtrafniejsza dla nich wydaje się nazwa "komedia improwizowana". Gdy pojawiają się na scenie, na bieżąco muszą wymyślać dialogi.

Improwizują, ponieważ nie mają scenariusza, a publiczność wymyśla im postaci i sytuacje, w których starają się odnaleźć.

- Klancyk trąci kabaretem ekspresjonistów z lat 20-tych z Wiednia, którzy rzucali mięsem ze sceny – wyjaśnia Bartek Młynarski, aktor Teatru Klancyk. - Wykuliśmy sobie swojego Światowida i on siedzi nam na ramieniu, szepcze do uszu, co mamy mówić - dodaje.

Klancyk był pierwszy w Polsce

- Jesteśmy jak Anglicy, którzy przywieźli piłkę nożną do Afryki. Przed nami impro w Polsce nie było. Wszystko zaczęło się na wydziale Wiedzy o Teatrze. Kupiliśmy podręczniki i spróbowaliśmy przełożyć ten rodzaj teatru na polskie warunki – tłumaczy Sufin.

Pierwszy spektakl wystawili dla znajomych z Akademii Teatralnej. Z czasem wychowali sobie publiczność, która do dziś regularnie dwa razy w miesiącu stawia się na ich przedstawieniach w warszawskich klubach.

Tego się nie kontroluje

- Nie jesteśmy komedią zbudowaną na puencie. Jesteśmy światem absurdalnym, skojarzeniowym. Nie jest to tani śmiech, raczej ironia i dystans jako postawa filozoficzna w stosunku do świata – mówią twórcy.

Taka rozrywka na zachodzie jest bardzo popularna. W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych najlepsi twórcy impro mają swoje programy w telewizji. Ich pokazy przyjmują często formę improwizowanego teleturnieju, fabuły, czy nawet koncertu.

Choć impro kontrolować się nie da, ma ona też swoje reguły.

- To jest jak gra w tenisa. Trzeba bardzo szybko reagować na impulsy od kolegów na scenie. Jednocześnie trzeba dodawać jak najwięcej szczegółów do historii i zgadzać się na wszystko. Wtedy te improwizowane scenki mają sens – tłumaczy Bartek Młynarski.

Żyd, gej i ninja

W ten sposób jednak bardzo łatwo przekroczyć granicę dobrego smaku. Twórcy Klancyka w swoich scenkach grają gejów, Żydów, księży, ale i wojowników ninja, apodyktycznych rodziców czy kierowców autobusów. Odgrywają komunistyczny musical o Bogu albo cokolwiek im do głowy przyjdzie.

Nikt się nie obraził

- Kiedy robimy scenę o niewidomych, to później się okazuje, że ktoś niepełnosprawny jest na sali. Atmosfera sprawia jednak, że wszyscy biorą to w nawias. Naszą intencją nie jest obrażanie, a ludzie to czują – mówi Magda Staroszczyk, jedyna kobieta w Teatrze Klancyk.

Ten humor to misja

Improwizacja ma dla nich dużą wagę.

- Propagowanie naszego humoru jest dla mnie misją. Pokazujemy ludziom alternatywę. Żart nie musi być z Kaczora, bo ktoś się nazywa Kaczyński. Jednak raczej wyśmiewamy głupie rzeczy, niż mówimy mądre – mówi Maciej Buchwald.

Żydzi knują przeciw Polsce?

Aktorzy przedstawiali kiedyś scenę, w której Żydzi ukrywają przed policją plany zagłady Polski.

- Śmiejemy się z ludzi, którzy tak myślą - kończy Buchwald.

Ta specyficzna zabawa jednak nie spodoba się każdemu. Klancyk wymaga od publiczności abstrakcyjnego poczucia humoru.

Dowodem niech będą ich odpowiedzi na pytanie o najbardziej absurdalne marzenie związane z Warszawą.

Warszawa wg Klancyka

- Chciałbym, żeby wróciło Księstwo Warszawskie, a w rogatkach miasta, żeby były rakiety, które wyniosą historyczną część miasta w górę. Najlepiej, żeby na Wiśle była też totalna sieć transportu rzecznego - taksówki wodne, trampoliny po obu stronach rzeki. No i fajnie by było, żeby ludzie nie pracowali, tylko urządzali pikniki – wyliczają swoje pomysły.

Jednak w Teatrze Klancyk, absurdalne marzenia to też te najbardziej prawdziwe.

- Chciałbym kupić mieszkanie w Warszawie – śmieje się Maciek Buchwald.

Bartosz Andrejuk

Teatr Klancyk swoje urodziny będzie świętował w poniedziałek na zamkniętym spektaklu w klubie Chłodna25. Mamy dla was dwa bilety na to urodzinowe przedstawienie. Pierwsze osoby, które na b.andrejuk@tvn.pl przyślą mi maila z hasłem "Klancyk" w tytule, dostaną zaproszenia na ten spektakl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • uszat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2011 18:14 ~uszat

  Chciałem powiedzieć, że jakby co to słyszałem że jednak ma być kilka wejściówek. Nie taki całkiem zamknięty ten pokaz.

 • Jasiu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2011 17:24 ~Jasiu

  nooooosz faaaajowo!!

 • panna nikt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2011 17:06 ~panna nikt

  sto lat Klancyk, brawo Andrejuk

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »