Rytm miasta

22.07.2011 18:49 konkurs na ekspozycję

13 chętnych do stworzenia wystawy Muzeum Historii Polski

SERWISY:

 

13 zespołów powalczy w konkursie na koncepcję wystawy stałej Muzeum Historii Polski. Wśród finalistów znaleźli się m.in. Kłaput Project, które pracowało przy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Platige Image Tomasza Bagińskiego.

Na konkurs wpłynęło 17 wniosków z Polski i zagranicy - głównie Hiszpanii. Ostatecznie, formalne wymogi spełniło 13 zespołów. Na razie nie przedstawiały projektów ekspozycji. Na ich nadesłanie mają czas do 7 listopada. Zwycięzcę poznamy 6 grudnia.

Duże zainteresowanie

- Warto podkreślić duże zainteresowanie konkursem, gdyż - inaczej niż w konkursach architektonicznych, gdzie zgłaszają się setki firm - na rynku wystaw muzealnych funkcjonuje kilkanaście dużych firm zdolnych podźwignąć tak ogromne zadanie jak kompleksowe zaprojektowanie wystawy Muzeum Historii Polski - powiedziała PAP kierownik działu wystawienniczego Muzeum Historii Polski Monika Matwiejczuk.

Do konkursu zakwalifikowała się m.in. pracownie: Kłaput Project (współautor stałej ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego, autor nowej ekspozycji w Muzeum-Domu Jana Pawła II w Wadowicach i stałej ekspozycji Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie) oraz Platige Image Tomasza Bagińskiego i WWAA Pracownia Projektowa Marcin Mustafa (wspólny wniosek).

Muzeum nad trasą

Konkurs na stałą ekspozycję Muzeum Historii Polski ogłoszono w maju. Ekspozycja ma przedstawiać najważniejsze wątki polskiej historii - państwa i narodu, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności: procesów kształtowania i funkcjonowania parlamentaryzmu, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Wystawa ma zająć przestrzeń ok. 7 tys. m kw.

Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. W 2009 r. rozstrzygnięto konkursu architektoniczny na projekt gmachu muzeum. Wygrał projekt pracowni Paczowski ET Fritsch Architectes z Luksemburga. Muzeum Historii Polski ma powstać nad Trasą Łazienkowską w Warszawie.

PAP/agz/hes//bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »