WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

Jesienią mieszkańcy ponownie wybiorą prezydenta Warszawy, a także 60 radnych miasta i 422 do 18 rad dzielnic. Wyboru dokonają już nie na cztery, lecz na pięć lat - bo na mocy zmian w kodeksie wyborczym właśnie tak długo będzie trwać kadencja.

Pierwsza tura odbędzie się 21 października 2018 roku. Jeśli żaden z kandydatów na prezydenta Warszawy nie zdobędzie ponad 50 procent głosów, to dwóch z największym poparciem zmierzy się w dogrywce - 4 listopada.

Formalnie kampania rozpoczęła się 14 sierpnia, wraz z ogłoszeniem rozporządzenia przez Prezesa Rady Ministrów. Jednak ubiegający się o fotel prezydenta politycy i aktywiści zaczęli agitację już kilka tygodni wcześniej.

Pierwszy - już jesienią - start w wyborach ogłosił kandydat Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. W kwietniu do wyścigu dołączył Patryk Jaki - jako reprezentant Prawa i Sprawiedliwości. Kandydowanie na prezydenta zapowiedzieli również: Jan Śpiewak - z ramienia koalicji Wygra Warszawa, Jacek Wojciechowicz - kandydat niezależny, Justyna Glusman jako kandydatka ruchów miejskich, Jakub Stefaniak z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, Andrzej Rozenek z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Sławomir Antonik - kandydat Bezpartyjnych oraz Janusz Korwin-Mikke, szef partii Wolność, Marek Jakubiak z Kukiz '15, Krystyna Krzekotowska z ramienia Światowego Kongresu Polaków, Jan Potocki - przedstawiciel komitetu II Rzeczpospolita Polska oraz Paweł Tanajno z komitetu Odkorkujemy Warszawę. RIGCZ. Tanajno. Hawajska+.

Informacje (368)

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

WideoWYBORY SAMORZĄDOWE 2018

Oglądasz: Kto nie usunął plakatu, ten zapłaci za sprzątanie

Przeczytaj o tym więcej»

Zobacz więcej w Video»