Pogoda

Wolszczak wygrała w sprawie smogu. "Przełom w polskim orzecznictwie"
Teraz Teraz

temp.: 22°C

wiatr.: 13km/h

Wkrótce Teraz

temp.: 19°C

wiatr.: 10km/h

Jutro 2019-06-17 2019-06-17

temp.: 25 °C

wiatr.: 17km/h

Wtorek 2019-06-18 2019-06-18

temp.: 26 °C

wiatr.: 12km/h

Środa 2019-06-19 2019-06-19

temp.: 27 °C

wiatr.: 10km/h

Pogoda

03.12.2011 14:34 20 cm. wody w najniższym punkcie

Susza. Tak zmieniła się Wisła

SERWISY:

 

Wiele rzek w Polsce ma ekstremalnie niski stan wód. Wisła w najniższym punkcie w Warszawie ma tylko 20 cm głębokości. Specjaliści mówią już o suszy hydrologicznej. Na południu Polski wysychają studnie.

- Na wielu rzekach w Polsce posterunki wodowskazowe pokazują najniższy stan wody. Jest to już etap suszy hydrologicznej - mówi prof. Artur Magnuszewski, hydrolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dla przykładu, poziom wody w Wiśle w najniższym punkcie w Warszawie ma jedynie 20 cm. Najgorsza sytuacja jest na południu kraju. W Szczyrku wysychają studnie, a wodę dostarcza mieszkańcom straż pożarna.

Niżówka hydrologiczna

Susza hydrologiczna nazywana jest przez ekspertów niżówką hydrologiczną. Dochodzi do niej, gdy znacząco obniżają się poziomy wód powierzchniowych i podziemnych.

Trwa na ogół długo, nawet kilka miesięcy, ponieważ odbudowa zasobów wodnych wymaga obfitych i długotrwałych opadów deszczu lub śniegu.

Może być gorzej

Wodowskaz na Wiśle w warszawskim Porcie Praskim wskazywał w sobotę, 3 grudnia, 93 cm. Natomiast rzeka przeciętnie w tym miejscu osiąga 220 cm. Wyższy poziom widac na zdjęciu z 2009 roku:

- Zapisy historyczne i obserwacje sięgające początków XIX w. pokazują, że stan wód może być jeszcze niższy - twierdzi hydrolog. Wyjaśnia to posługując się pomiarami przepływu rzeki.

- Aktualny przepływ Wisły wynosi 250 m sześciennych. Gdyby miało dojść do rekordowo niskiego poziomu, przepływ musiałby wynosić mniej niż 68 m sześc. Takie pomiary zanotowano w 1946 r. w warunkach silnych mrozów, kiedy zjawiska lodowe utrudniały przepływ rzeki - tłumaczy Magnuszewski.

Aktualny stan wód na Wiśle pokazuje poniższe zdjęcie:

Dla porównania, wiosną 2010 r. podczas największej powodzi od 1997 r., poziom Wisły na wodowskazie w Porcie Praskim wyniósł 777 cm. Wówczas zabytkowy dworzec wodny niemal cały znalazł się pod wodą:

Susza o tej porze roku to norma?

- Najniższe stany wody zawsze obserwowane są późną jesienią, na początku grudnia, bo taki jest przebieg bilansu wodnego w Polsce - wyjaśnia hydrolog. W listopadzie zanika zasilanie rzek z letniego okresu deszczowego i wiosenno-zimowego sezonu roztopowego. Od 1 listopada hydrolodzy zwyczajowo zaczynają rok pomiarowy.

Niżówki mogą trwać nawet 100 dni, ale po tym okresie zawsze przychodzi zmiana pogody. W tym roku w Polsce praktycznie nie padało od trzech miesięcy. Najgorsza sytuacja jest na południu Polski. W 23 stacjach pomiarowych poziom wody jest najniższy od momentu, kiedy zaczęto go monitorować, czyli od 100 lat.

CZYTAJ WIĘCEJ O SUSZY W WARSZAWIE NA TVNMETEO.PL

mm/ms/as

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wodniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2012 12:21 ~wodniak

  Fundacja Ja Wisła kupiła dworzec wodny aby szantażować miasto żeby go wyremontowało a oni będą mieli tam swoja siedzibę. No i się nie udało a ten piękny zabytek idzie w rozsypkę (jak widać na fotkach) a raczej w ruinę. Pan Pasek jako szef fundacji powinien być z siebie dumny. Brawo czekamy na dalsze mądre pomysły !!!

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2012 19:13 ~Anna

  w mojej miejscowości w powiecie sanockim gm sanok w miejscowości mrzygłód ok 50 procent mieszkańców nie ma wody do picia i wogule do niczego w kranach sucho osoby u kturych nie jest asz tak żle dają tym potrzebujący chociarz do gotowania i na bierzące potrzeby

 • Danny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2011 15:57 ~Danny

  Dobra okazja do dokładnego oczyszczenia obu brzegów Wisły ze wszystkich śmieci i syfu, który tam zalega od kilkunastu lat... to tego ludzie od gospodarki zielenią miejscą powinni wejśc we wszelkie chaszcze (które obecnie nie są zalane) i je powycinać. Oczywiście nic takie miejsca nie będzie miało, bo ważniejsze jest zapalanie światełek i choinek świątecznych by na ponad miesiąc "upiększyć" niektóre ulice (koszt utrzymania tych dekoracji to 500zł dziennie) oraz szykowanie wielkiej nikomu nie potrzebnej fety sylwestrowej na pl. Konstytucji. Całą tą kasę możnaby przekierować na bezrobotnych ludzi, którzy za oczyszczenie brzegów Wisły dostaliby uczciwą pensję... no ale urzędasy wiedzą lepiej...

 • ogór

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2011 14:35 ~ogór

  Krew mnie zalewa jak słyszę te idiotki prezenterki pogody w radiu albo TV cieszące się z "jeszcze jednego dnia pięknej bezdeszczowej pogody"

 • arr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2011 13:07 ~arr

  no ja nie wiem czy Panowie na zdjęciu zachowują odstęp 10m od siebie, ktoś się powinien tym zainteresować...

 • M

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2011 12:08 ~M

  DLACZEGO WISŁA NIE JEST POGŁĘBIANA NA
  TERENIE OD WILANOWA DO ŁOMIANEK,CZY PANI PREZYDENT ŻAŁUJE MANY MANY,BO WODĘ BĘDZIE PRZYNOSIĆ Z FONTAN NA PODZAMCZU.

 • sandacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2011 10:35 ~sandacz

  Ludzie, co wy za bzdury piszecie. Głębokość Wisły, bez względu na wskazanie wodowskazu waha się od 0 cm do kilu metrów.

 • 40 lat minęło jak jeden dzień

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2011 10:27 ~40 lat…

  Piękna jest Warszawa przy niskim, średnim i wysokim stanie Wisły.

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2011 07:12 ~Konrad

  Kiedy trwa susza można uporządkować na przykład ostrogi spychające nurt czy wyciąć chaszcze z rowów melioracyjnych. Ale nikt tego nie robi. Debil premier czy prezydent miasta będzie się chwalił ile to zaoszczędzono pieniędzy. Przyjdzie większa woda a oni razem ze swoimi ludźmi powiedzą w mediach, że woda nas zaskoczyła bo nie było takiej od stu lat.
  Co więcej nie ma pieniędzy. Były. Ale debile wydali je te na nagrody dla siebie za nieróbstwo. Tak się dzisiaj buduje Polskę ( PO z PSL )a wczoraj PiS.

 • Motocyklista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2011 02:49 ~Motocyklista

  Jak bedzie tak opadal poziom wody jak opada to na swieta przejdziemy z brzegu na brzeg moczac stopy po kostki :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »