Pogoda

Fala upałów w stolicy. <br />Ostrzeżenia, rady, wskazówki
Teraz Teraz

temp.: 21°C

wiatr.: 9km/h

Jutro 2019-07-24 2019-07-24

temp.: 26 °C

wiatr.: 5km/h

Czwartek 2019-07-25 2019-07-25

temp.: 28 °C

wiatr.: 8km/h

Piątek 2019-07-26 2019-07-26

temp.: 30 °C

wiatr.: 8km/h

Pogoda

16.11.2011 10:05 przygotowania do odśnieżania

Pługosolarki czekają na zimę

Ochłodzenie i przymrozki, prognozowane na najbliższe dni, mogą spowodować, że na warszawskich ulicach, pierwszy raz w tym sezonie, zobaczymy solarki. Na pierwsze opady śniegu czekają z kolei pługi. Maksymalnie na stołeczne ulice może wyjechać 320 pojazdów.

Dla Zarządu Oczyszczania Miasta sezon zimowy już trwa. Na jego zlecenie do akcji ma ruszyć 5 specjalistycznych firm. Będą dbać o ulice, którymi porusza się komunikacja miejska. Ich pracownicy są gotowi przez 24 godziny na dobę. Na razie tylko szykowali pługi i solarki. Sprzęt może się przydać jednak już lada chwila. Na najbliższe dni zapowiadane są przymrozki i spadek temperatury. Jezdnie mogą być śliskie. Żeby kierowcom jeździło się bezpiecznie, ZOM wyśle do akcji solarki. Kiedy przyjdzie prawdziwa zima, na warszawskie ulice wyruszą także pługi.  

"Zima" krok po kroku

- Jeżeli dysponujemy akcję posypywania, wtedy na ulice wyjeżdża 170 posypywarek, natomiast jeśli warunki są cięższe, pada śnieg, odkłada się błoto pośniegowe, wyjeżdża 320 pługów - tłumaczy Iwona Fryczyńska, rzeczniczka ZOM.

Zanim jednak Zarząd wyśle je do akcji, w centrum operacyjno-decyzyjnym trwają analizy. - Najpierw danych pogodowych, prognoz oraz meldunków z miasta - opowiada Fryczyńska. - W momencie, kiedy już wiemy, jaki rodzaj akcji wybrać, jaki środek do posypywania ulic zadysponować, zawiadamiamy firmy o godzinie rozpoczęcia akcji i rodzaju środka, jaki mają załadować do samochodów - wyjaśnia tajniki pracy w ZOM.

Firmy dostają określony czas na rozpoczęcie działań, ale może się zdarzyć, że ZOM uprzedza opady, rozstawiając maszyny w tak zwanych "punktach startowych tras posypywania".

To z centrum decyzyjnego w Al. Jerozolimskich pada sygnał do rozpoczęcia akcji, ale praca ekspertów na tym się nie kończy. Na ekranach sprawdzają lokalizacje pługosolarek, decydują, czy nie przerzucić sił w inne miejsce i oczywiście zbierają meldunki o stanie nawierzchni.

- Jeśli chodzi posypywanie, firmy powinny wyrobić się w 3 godziny. Płużenie trwa do momentu uzyskania czarnej jezdni, standardowo 4 godziny. Jest też taki rodzaj akcji, który polega na posypywaniu tylko mostów, wiaduktów i ulic spadkowych. Ta trwa półtorej godziny - mówi Iwona Fryczyńska.

Tymczasem centrum ma na oku pogodę. - Cały czas patrzymy na mapy, analizujemy prognozy i dane, które spływają ze wszystkich 18 stacji wczesnego ostrzegania - podkreśla rzeczniczka.

W tym roku będzie nowość

Czym posypywane będą stołeczne ulice? Nie jest tajemnicą, że oprócz tradycyjnego chlorku sodu ZOM szykuje nowość.

- Środki, które stosujemy w Warszawie określa rozporządzenie Ministra Środowiska i na tym się opieramy, dysponując do akcji chlorek sodu albo mieszankę chlorku sodu z chlorkiem wapnia. Ten dodaje się, gdy temperatura spada poniżej - 5 st. C - wyjaśnia Fryczyńska. - W tym roku będzie nowość na warszawskich drogach, na tych, które nie są utwardzone i nie posiadają odwodnienia, będzie używane kruszywo. To są ziarenka, około 4 mm, które będą uszorstniały nawierzchnię - opisuje. Nowość pojawi się na ulicach Białołęki, Wawra, Wesołej i Ursusa.

Sypanie kruszywa Ratusz rozważał już w czasie zeszłej zimy - czytaj więcej na ten temat.

Czy nie zaszkodzi on samochodom? - Na użycie tego środka zezwala Minister Środowiska w swoim rozporządzeniu - odpowiada dyplomatycznie Fryczyńska. Kruszywo jest też stosowane w innych krajach europejskich, między innymi w Niemczech.

Ile to kosztuje?

Ostatniej zimy na warszawskie ulice pługosolarki wyjeżdżały kilkadziesiąt razy. Był to koszt rzędu 90 milionów złotych. W tym roku ZOM dostał na akcję "Zima" 80 milionów złotych.

Sezon zimowy w Warszawie trwa od 15 października do 14 kwietnia. Firmy dostają pieniądze za podjęte akcje.

Milena Zawiślińska

"Dzięki radarom wiemy, kiedy przyjdzie śnieg" - zobacz na tvnmeteo.pl

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wa-wiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 22:51 ~wa-wiak

  Czy ZDM będzie pokrywał za powstałe szkody z tytulu uszkodzenia lakieru i szyb?
  Polski klimat nie jest dobry dla tej metody. A wiec z góry zakłada się na uszkodzenia samochodu. Sz. Pani prezydent zamienniki można stosować w kuchni nie na drogach. Czy mało już tej głupoty płynie z ratusza. Przykład przejezdne górczewska musi stać się nieprzejezdna. A wiec trzeba wymalowac bus pas. Walnijcie się w czoło. Trasa wlotowa za chama zbędnymi buspasem. Nigdy już na was nie zagłosuje. Was tez o to proszę.

 • pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 19:27 ~pl

  Marcin, film z przejazdu pługosolarką zapiera dech w piersiach. Chcemy więcej, to było fascynujące, a te emocje....

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 18:10 ~Karol

  nie moga sypać piaskiem - bo sól to trzeba kupić - trzeba zorganizować przetarg a jak wiedzą nienaiwni i nie lemingowaci każdy przetarg to dodatkowa możliwość łapóweczki i przekręciku dla urzędasków i przydupasków bogini i przełożonej warszawskich lemingów

 • pasażer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 18:05 ~pasażer

  no i co z tego jak i tak lekki śnieżek i miasto sparaliżowane. Ale to wszystko przez niedzielnych kierowców - warszawiacy są znanymi kierowcami w całej Polsce oprócz bezsensownego trąpienia na wszystko i wszystkich (podobno trąbią nawet na krawężnik i śmietnik) to w razie lekkiego śnieżku mają to do siebie że po prostu nie jadą, stają i boją się jechać - totalny paraliż no i oczywiście w mięzyczasie trąbią dając sobie przy tym do zrozumienia, że nie jadą po na kursie na prawo jazdy tego nie było.

 • Rzeczniczka ZOM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 17:32 ~Rzeczniczka ZOM

  Proponuję konkurs na jednowyrazową alternatywę dla terminu: uszorstnić.
  Nagroda: przejazd pługosolarką :-)

 • iks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 15:48 ~iks

  13:17 ~klima - właśnie tak jest jak się o czymś pisze a nie wie o czym.
  W Szwecji sypie się nie piaskiem ale bardzo drobnym kruszywem (tak jak u nas w tym roku na drogach bez odwodnienia).
  Kruszywo to się zbiera na wiosnę. Ma to wady i zalety. Zalety że finalnie jest taniej (nie licząc inwestycji o czym za chwile) i nie koroduje blacha. Wady to praktycznie brak możliwości finalnego zebrania kruszywa (w Szwecji w większych miastach jeszcze w lato to świństwo zalega) i niszczenie szyb oraz lakieru (nie wiadomo co lepsze, sól i blacha czy kruszywo i lakier/szyby).
  Aby stosować efektywnie kruszywo trzeba mieć temperaturę przez cały sezon poniżej zera (w Polsce w ciągu dnia może być kilka przejść przez zero!), przebudować całe odwodnienie (dlatego u nas sypią tylko tam gdzie odwodnienia nie ma) oraz w wielu miejscach rozwiązania drogowe (przez śnieg nie widać oznaczeń poziomych, trzeba zlikwidować wszelkie uskoki pasów których nie da się przedstawić na znakach pionowych).
  Tak więc proszę, porzućmy te kruszywa. Obecne, tegoroczne rozwiązanie jest optymalne, kruszywa na boczne drogi, a "tradycyjna" metoda na główne. Duży plus za to połączenie dla miasta, nareszcie ktoś myśli.

 • AGD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 14:44 ~AGD

  Uszorstniać - jakie ładne słowo.

 • jojo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 14:30 ~jojo

  jak bedziecie jeździli zgodnie z przepisami 50-60 km/h w miescie i zachowywali bezpieczny odstęp to odpryski Wam nie straszne....;o)
  Ale jak chce sie jechac "na tyłku" auta przed Toba z predkoscia 80-100 km/h (po sniegu) to czemu sie dziwisz, ze masz odpryski...???!
  O co kaman wogole?
  Glowa nie jest tylko po to aby na niej rosły włosy...;o)

 • polonistka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 14:24 ~polonistka

  Uszorstnic - zwiekszyc przyczepnosc nawierzchni. Synonimow brak.
  Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny prof. H. Zgółkowa

 • Gom (rowerzysta)

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 14:00 ~Gom (rowerzysta)

  Szkoda, że - podobnie jak w zeszłym roku - ZOM "zapomni" o drogach dla rowerów :-(

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »