Warszawa nie chce bić rekordów. Piesi mają być bezpieczniejsi

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2017 20:30 WARSZAWA…

  Niestety, do większości wypadków z udziałem pieszych dochodzi z powodu pośpiechu i nerwów po jednej i drugiej stronie barykady. Piesi często lekceważą kierowców i nawet w trudnych warunkach wychodzą na jezdnię bardzo późno, zostawiając zmotoryzowanym mały margines na bezpieczne zatrzymanie auta. Kierowcy z kolei nie chcą czekać, śpieszą się i często jadą dużo szybciej, niż pozwalają na to przepisy lub — co gorsza – warunki panujące na drodze.

  Kto w takim razie najczęściej powoduje wypadki z udziałem pieszych? Statystyki jasno wskazują na kierowców. Według danych policji w 2011 roku 80 proc. wypadków spowodowali zmotoryzowani. Tylko do 11 proc. doszło z winy pieszych. Głównymi przyczynami wypadków spowodowanych przez kierowców były: niedostosowanie prędkości do warunków na drodze (9179 wypadków), nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (8572 wypadków) oraz nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego (4515 wypadków). Ostatnie przewinienie obejmuje nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejście dla pieszych oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. W jego wyniku w 2011 roku zginęło 285 osób.

  Nie oznacza to jednak, że piesi są bez winy. Według danych policji w ciągu roku spowodowali oni aż 4377 wypadków. W ich wyniku zginęły 754 osoby. 57 proc. wypadków było efektem wtargnięcia na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem (2493 wypadków). Przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym poskutkowało 498 incydentami. Niewiele mniej zdarzeń nastąpiło z powodu wejścia na ulicę zza samochodu lub przeszkody. Wtargnięcia na czerwonym świetle były powodem 393 wypadków.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2017 20:01 WARSZAWA…


  WARSZAWA PRAGA PŁNWARSZAWA PRAGA PŁN

  Art. 13.
  1. Pieszy, przechodząc przez..
  2. Przechodzenie przez jezdnię...
  3. Przechodzenie przez jezdnię...
  4. Jeżeli na drodze znajduje...
  antydebil~antydebil


  Znasz przepisy obowiązujące kierowców czy mam ci przytoczyć?
  Zapamiętaj jedno.
  Pieszy na przejściu zawsze ma pierwszeństwo!
  W 99% wypadków na przejściu winny jest kierowca. Nawet wtedy gdy pieszy wejdzie na czerwonym, a kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość to będzie winny kierowca, ewentualnie współwina.
  Rzadko jednak zdarzają się wypadki na przejściach przy prawidłowej prędkości.

  Ma pierwszeństwo,ale tylko i wyłącznie przechodząc po pasach!!! Chyba ty nie umiesz czytać przepisów ze zrozumieniem?

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2017 20:55 ~Rafał  Marian~Marian

  Jeśli Ratuszowi zależało by na bezpieczeństwu pieszech to by separowali ruch. Przejścia podziemne i kładki.
  Rafał~Rafał

  To nie kładki i przejścia podziemne trzeba budować. Budować należy właściwe postawy i myślenie u kierowców.
  Piękny Roman~Piękny Roman

  Czyli rozumiem jesteś zwolennikiem pieszego zombie?
  Bezmózga wlepionego w smartfona i lezącego bez zwracania uwagi na cokolwiek?

  Ja bym wprowadził przepis, że jeśli potrącony pieszy gapił w się w smartfona to kierowca jest z automatu uniewinniany.
  Pozostałe przypadki rozpatrywane indywidualnie, wg. panujących przepisów.


  Czy ja bronię pieszych przechodzących przez przejście dla pieszych, którzy jednocześnie gapią się w smartfony? Nie! Wręcz przeciwnie, tacy powinni być karani. Niestety wielokrotnie widziałem kierowców, np. autobusu, zerkających na smartfona podczas jazdy, którego kładli między nogami. Kierowcy autobusów nie są w tym osamotnieni, kierowcy osobówek nie postępują lepiej.

  Ty za to uważasz, że jeśli kierowca jadący 100 zamiast dozwolonych 50 km/h wjedzie w pieszego, który zamiast na drogę patrzył w smartfona przechodząc przez przejście dla pieszych, nie zasługuje na karę tylko ten pieszy, który najprawdopodobniej poniesie najcięższą z kar tj. utratę życia. Kierowca ma być bezkarny, bo niby nie zawinił? Chyba żeś się z głupim na rozumy pozamieniał.

  Nie ma znaczenia, czy pieszy wszedł nieprzepisowo na przejście dla pieszych, w takim przypadku nie ulega wątpliwości, że przyczynia się w ten sposób do wypadku, ale kierowca przekraczający prędkość o 50 km/h też nie jest bez winy. Zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachowania szczególnej uwagi.

 • antydebil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2017 20:12 ~antydebil

  WARSZAWA PRAGA PŁNWARSZAWA PRAGA PŁN

  Art. 13.
  1. Pieszy, przechodząc przez..
  2. Przechodzenie przez jezdnię...
  3. Przechodzenie przez jezdnię...
  4. Jeżeli na drodze znajduje...


  Znasz przepisy obowiązujące kierowców czy mam ci przytoczyć?
  Zapamiętaj jedno.
  Pieszy na przejściu zawsze ma pierwszeństwo!
  W 99% wypadków na przejściu winny jest kierowca. Nawet wtedy gdy pieszy wejdzie na czerwonym, a kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość to będzie winny kierowca, ewentualnie współwina.
  Rzadko jednak zdarzają się wypadki na przejściach przy prawidłowej prędkości.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2017 17:43 ~Piękny Roman


  kursant~kursant

  Mnie uczono "Przed wejściem na jezdnię zatrzymaj się spójrz w lewo potem w prawo i jeszcze raz w lewo"Doskonały przepis na przeżycie sprawdza się do dziś. Acha to może być istotne, nie mam smartfona...
  jhkl~jhkl


  Dzieci w Sarajewie uczono przed wyjściem na ulicę spójrz w lewo i w prawo czy nie ma snajpera.

  To, że cię tak wytresowano nie znaczy, że to jest stan normalny.

  Długo żeś myślał(a) nad tą błyskotliwą odpowiedzią?
  Trybiki się nie stępiły od nad normatywnej pracy?

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2017 16:35 WARSZAWA…  Przejście dla pieszych ma szczególne znaczenie w ruchu drogowym. Na jego obszarze obowiązują ściśle określone zasady. Niestety, zarówno piesi, jak i kierowcy pojazdów często zapominają o przestrzeganiu przepisów bezpieczeństwa. Jeśli w pobliżu przejścia dla pieszych znajduje się pieszy, kierowca ma obowiązek zwolnić. Innymi słowy, jeśli widzimy osobę oczekującą przed "zebrą", należy zdjąć nogę z gazu, co ułatwi szybką reakcję w razie nagłego wejścia przechodnia na przejście. Podstawowym obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach. Oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się na przejściu.

  Kiedy można wjechać na przejście

  W wyjątkowej sytuacji można wjechać na przejście, gdy znajduje się na nim pieszy. W przypadku, kiedy pieszy wkracza z lewej lub prawej krawędzi, musimy się zatrzymać, podobnie gdy jest już na przejściu i zbliża się do chodnika po prawej stronie. W przypadku jednak, gdy pieszy poruszający się od prawej strony do lewej przejdzie połowę pasów tak, że nasze tory nie krzyżują się, możemy ostrożnie wjechać na przejście.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2017 16:32 WARSZAWA…

  Art. 13.

  1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

  2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

  3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

  4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

  5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

  6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.

  7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.

  8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2017 16:31 WARSZAWA…

  Nie bronie pseudo kierowców,ale pieszych obowiązują m.in. takie o to przepisy,ale wiadomo,że są one bardzo często łamane,a kary są sporadycznie dawane.
  Art. 14.

  Zabrania się:

  wchodzenia na jezdnię:
  bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
  spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
  zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
  przebiegania przez jezdnię;
  chodzenia po torowisku;
  wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
  przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2017 16:25 WARSZAWA…


  kursant~kursant

  Mnie uczono "Przed wejściem na jezdnię zatrzymaj się spójrz w lewo potem w prawo i jeszcze raz w lewo"Doskonały przepis na przeżycie sprawdza się do dziś. Acha to może być istotne, nie mam smartfona...
  ocvodu~ocvodu

  Co do smartfona to twoj wybor. Co do dawnego wierszyka uczonego w szkole to nie ma on znaczenia przy większosci sytuacji, ktore skonczyly sie potraceniem pieszych: zazwyczaj pieszy jest już w fazie, która opisana jest w tym poradniku jako: spojrz w lewo, w prawo, jeszcze raz w lewo i RUSZAJ ŻWAWO. Niestety to już pieszy na pasach lub taki, ktorego jeden kierowca przepuscił ginie. Nie moze być tak, aby pieszy miał wykonywać skoki, odskoki i uniki aby przeżyć na przejsciu dla pieszych.


  Art. 13.

  1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Ma je tylko i wyłącznie wtedy.

  Art. 14.

  Zabrania się:

  wchodzenia na jezdnię:
  bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,...

  A kierowca ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do przejścia dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej.

 • dark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2017 15:34 ~dark


  kursant~kursant

  Mnie uczono "Przed wejściem na jezdnię zatrzymaj się spójrz w lewo potem w prawo i jeszcze raz w lewo"Doskonały przepis na przeżycie sprawdza się do dziś. Acha to może być istotne, nie mam smartfona...
  ocvodu~ocvodu

  Co do smartfona to twoj wybor. Co do dawnego wierszyka uczonego w szkole to nie ma on znaczenia przy większosci sytuacji, ktore skonczyly sie potraceniem pieszych: zazwyczaj pieszy jest już w fazie, która opisana jest w tym poradniku jako: spojrz w lewo, w prawo, jeszcze raz w lewo i RUSZAJ ŻWAWO. Niestety to już pieszy na pasach lub taki, ktorego jeden kierowca przepuscił ginie. Nie moze być tak, aby pieszy miał wykonywać skoki, odskoki i uniki aby przeżyć na przejsciu dla pieszych.

  A mi się wydaje, że w takich przypadkach to pieszy źle ocenił sytuację (skoro został potrącony) i wszedł pod nadjeżdżający samochód. W przepisach jest jasno napisane kto ma się zatrzymać przed przejściem, a kto zachować szczególną uwagę. Z drugiej strony jest przepis o pierwszeństwie pieszego na pasach, ale odnoszę wrażenie, że jest on tylko po to, by szybko i bez specjalnego wysiłku wskazać sprawcę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »