Informacje

30.08.2011 22:26 prosto z polski

Żyją bez wody i kanalizacji.
"Dla mnie to gehenna"

SERWISY:

Cztery rodziny z kamienicy w warszawskim Ursusie od miesiąca żyją bez dostępu do wody i kanalizacji. Po tym, jak sąd dwukrotnie uznał, że nowy właściciel budynku nie miał prawa wręczać im nakazów eksmisji, ten postanowił zmusić ich do wyprowadzki. Reporterka programu "Prosto z Polski" sprawdziła, dlaczego szykanowani mieszkańcy zostali bez pomocy.

Problemy zaczęły się wraz z odcięciem wody. Właściciel kamienicy poinformował lokatorów, że będzie przeprowadzać remont. Ale od czterech tygodni żadnego remontu nie ma, są za to wyważone drzwi i odcięte rury.

Dla czternastu mieszkańców kamienicy przy ul. Kompanii Kordian 27 oznacza to codziennie kilka kursów po wodę. Baniaki pomagają nosić nawet dzieci.

"To nie jest życie"

- Nikt nam nic nie zaproponował, żadnych beczkowozów, żadnych przenośnych toalet. Właściciel wyznaczył nam miejsce pobierania wody. Woda oligocenska, około dwa kilometry i codziennie chodzimy z dziećmi, nosimy te baniaki. Około 2-3 godzin nam zajmuje, żeby te baniaki przynieść - opisuje Piotr Jaszczołt, lokator kamienicy.

Bez wody i kanalizacji żyją już od 26 lipca. Z końcem wakacji sytuacja stanie się jeszcze bardziej uciążliwa. - To jest po prostu tragedia. Teraz dzieci idą do szkoły, ja sobie tego nie wyobrażam. Nie ma prania, nie ma mycia, gotowanie jest ciężkie. Tragedia, to nie jest życie, to jest gehenna... Dla mnie to jest gehenna - żali się jedna z mieszkanek Monika Jaszczołt.

Mieszkańcy boją się też o swoje bezpieczeństwo. - Jakby się coś stało, jakby wybuchł pożar, to trzeba uciekać stąd, bo nie ma ani gaśnicy, ani wody. Czym to gasić? - mówią.

Wiadra zamiast WC

Zniszczenie rur doprowadzających wodę to jeden problem. Kolejny to rozbicie rur kanalizacyjnych. Przez nie wszystkie nieczystosci trzeba wynosić poza budynek, bo inaczej fekalia wlewają się do piwnicy.

Mieszkańcy są zmuszeni we własnych toaletach korzystać z wiaderek. Nikt ich nie uprzedził o odcięciu dostępu do kanalizacji. - Przyjechałem, była godzina 13.00,  to już tych drzwi tutaj nie było. Dopiero żeśmy zobaczyli, co się tutaj dzieje, że są rury poucinane, a smród jak jasna cholera - opowiada - jeden z lokatorów Ryszard Kiełek.

Nowy właściciel, wyższy czynsz

Mieszkania w kamienicy były komunalne. W latach 90. odnaleźli się jednak spadkobiercy budynku , którzy następnie go sprzedali. Nowy właściciel chciał podnieść lokatorom czynsz.

Mieszkańcy nie byli w stanie płacić zaproponowanych sum. W zeszłym roku właściciel kamienicy chciał ich więc eksmitować. Jednak w przypadku dwóch rodzin sąd oddalił sprawę, bo uznał, że nie ma podstaw do eksmisji. Kolejne dwie sprawy są w toku.

Mimo to właściciel kamienicy Andrzej Pańczak nie rezygnuje ze swoich planów. - Niestety porozumienia nie ma i jest już chyba praktycznie niemożliwe. Będę dążyć do tego, żeby przeprowadzić postępowanie eksmisyjne do końca i żeby tych ludzi przejął urząd miasta, zaproponował lokale socjalne. Bo praktycznie możliwości współpracy to już chyba nie ma - komentuje. Jednocześnie przekonuje, że to nie on rozbił rury i że będzie w tej sprawie prowadzone dochodzenie wyjaśniające.

"To prywatny budynek"

Zdesperowani mieszkańcy poprosili o pomoc burmistrza. Jednak czekało ich rozczarowanie. - Odmówił nam pomocy, powiedział, że to go nie interesuje, bo to jest kamienica prywatna, a przydział dostaliśmy wcześniej od gminy - skarżą się.

Wiesław Krzemień, burmistrz dzielcnicy Ursus, taka samo tłumaczył się reporterce TVN 24. - Trudno, żeby urząd dzielnicy czy gminy jakiej kolwiek zajmował się prywatnym budynkiem. To jest z punktu widzenia prawa niemożliwe - tłumaczy.

Prawnicy: to niedopuszczalne

Burmistrz nie uważa też, żeby to, że mieszkańcy  umowy najmu podpisywali z miastem, do czegoś go zobowiązywał. - To nie ma znaczenia, to że kiedyś Ursus zawierał umowy. To tak było, tak było w całej Polsce - komentuje.

Innego zdania są specjaliści od prawa lokalowego. - Takie zachowanie jest niedopuszczalne i są środki prawne na to - mówi Krystyna Krzekotowska, prawnik z uczelni Łazarskiego. 

- Najbardziej niedopuszczalne jest zachowanie gminy, która umywa ręce za swój błąd, chce obarczyć obywateli, chce, żeby oni tkwili w tym straszliwym konflikcie, w tej niedoli. A przecież pomoc socjalna wchodzi w grę - dodaje.

Beczkowozów nadal brak

Burmistrz stwierdził, że jedyne, co może zrobić, to przyjrzeć się wnioskom lokatorów o przyznanie innych mieszkań. Sprawa trafiła też do prokuratury. To jednak wciąż nie rozwiązuje najważniejszych codziennych problemów mieszkańców - chociażby braku beczkowozów.

Małgorzta Walczak
js/par

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 23:40 ~wiki

  Nie mówimy o mieszkaniach komunalnych a kwaterunkowych (mieszkanie w cudzym domu! gdzie jest właściciel). Co innego mieszkania socjalne a co innego prywatne. Już pisałam kilkakrotnie na innych forach, u nas w domu 5 rodzin dokwaterowanych płaciło po kilka zł miesięcznie przez blisko 50 lat. Nie wystarczało to nawet na pomalowanie klatki schodowej raz na dekadę! Wychodzili za to często z propozycją, żebyśmy wzięli kredyt dla nich na remont mieszkań, które zajmowali, a bo mają okna do wymiany, podłogę pasuje też zrobić. Jak tu nie zwariować mając takich pod jednym dachem? Utrzymywać to jedno, remontować drugie, płacić za ich rachunki to trzecie (do wody i do śmieci nie chcieli się dokładać, sprzątanie klatki schodowej, dbanie o chodnik - należało do właściciela). Dla mnie to są darmozjady, miałam z nimi do czynienia całe życie. Musieliśmy się wyprowadzić z własnego domu, żeby menelstwa nie mieć pod jednym dachem (wyrzucić się ich nie dało-ustawa o ochr. praw lokatorów - dla mnie - łajdaków). Skończyło się im mycie klatki schodowej, sprzątanie, płacenie i opowiadanie jak to im ciężko było (żaden nie pracował). Zrujnowali dom, zapuścili, zniszczyli, zdewastowali, zagrzybili. W końcu się wyprowadzili jak nas nie było, jednak mieli gdzie-hmmm, ciekawe. Polak potrafi. Jedna baba przez 1,5 roku zadłużyła nas na kilka tys, ale jak była eksmisja to już machnęliśmy ręką, żeby jej tylko nie oglądać. To ja nie wiem, skąd Wy macie takie wyobrażenie "biednego lokatora" z kwaterunku. Nam śmiali się w twarz przez kilkadziesiąt lat.

 • Ralfl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 23:13 ~Ralfl

  Nie wiem kto Wam każe pisac takie durne komentarze ( kzk..i wiki..)Jeśli ktoś chce uzyskac dane w sprawie kosztów życia w mieszkaniu komunalnym zapraszam na Ralfl@wp.pl

 • wiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 09:41 ~wiki

  Dlaczego nie ma informacji ile Ci "biedni" lokatorzy płacą i jaką mają powierzchnię mieszkania? Mówią tylko, że ich nie stać na nowe stawki. Czyżby dalej płacili 1,50 za metr właścicielowi i domagali się remontu? Nic dziwnego, że on chce ich w końcu wykurzyć. Ileż można żyć na cudzy rachunek!

 • KzK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 12:00 ~KzK

  Mam pytanie dlaczego, żaden lokator nie złożył dokumentów o lokal socjalny? Odpowiadam bo każdy z nich ma dochód nie uprawniający do mieszkania socjalnego! Dlaczego kombinatorom ma być łatwiej. Jak ja przyjechałem do Warszawy to musiałem mieszkanie wynająć i za nie płacić. Dlaczego niektórzy mają mieszkania za darmo a inni biorą kredyt na całe życie żeby mieć gdzie mieszka.

 • ralfl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 22:01 ~ralfl

  Jeszcze dalej...
  Dziwi mnie postawa pana Burmistrza...Cały czas ogłaszał się,że jego hobby to pomoc ludziom...Sam z nim kilkukrotnie rozmawiałem i i miałem wrażenie,że jednak jest to ktoś...
  No cóż...jeśli chodzi o o dany temat to oczywiście dopiero dzisiaj się dowiedziałem o nieszczęściu w Ursusie i jutro się pojawię na Kompanii Kordian...Jeśli poza umiejętnością pisania,czy nawet czytania mają państwo jeszcze inne umiejętności,to zapraszam też na tę ulicę:)
  Pozdrawiam
  Ralfl@wp.pl

 • Ralfl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 21:43 ~Ralfl

  Witam serdecznie!
  Jestem mieszkańcem gminy Ursus i na początek chciałbym się odnieśc do kogoś o pseudo "seba".Osoby mieszkające na tzw.komunalkach płacą więcej za mieszkanie,niż Ci "na Swoim" Także nikt tu nic za darmo nie dostał....Wręcz przeciwnie..Przykład-jako czteroosobowa rodzina mieszkamy w pokoju 16 metrowym i płacimy licząc cały rok-550 zł - miesięcznie za nasze lokum...( nie ma tu łazienki,ogrzewania i ciepłej wody)...
  Od 10-lat staramy się o wykup mieszkań ( aby samemu wyremontować kamienicę,która się rozpada),ale bezzkutecznie...-miasto ma w d.....
  Przeliczyłem koszty i uważam,że posiadanie tego przekletego mieszkania komunalnego jest kilka razy droższe niż swoje"

 • były mieskanic bidadomu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2011 15:59 ~były…

  Współczuje tym lokatorom!Ale ale z drugiej strony patrząc to pewnie pod kamienicą stoją samochody za które byłaby wpłata własna do kredytu!Ale po co?Miasto!Gmina lokum zapewni!

 • Humanitarne prawo w dawnej Gminie Warszawa Bielany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2011 15:48 ~Humanitarn…

  Gdy byłam radną w dawnej Gminie Warszawa Bielany uchwaliliśmy inne prawo miejscowe (uchwałą Rady Gminy. Zwrot właścicielom ich własności ale jednocześnie dostarczenie lokatorom innych równorzędnych lokali zamiennych. Za czasów Prezydenta Lecha Kaczyńskiego to humanitarne prawo uchylono.
  dr Krystyna Krzekotowska
  Uczelnia Łazarskiego

 • Ursusianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2011 15:20 ~Ursusianin

  "...gdyby na mnie trafiło to bym opuścił tą kamienice...ale z pewnością po moim wyjściu nadawała by się tylko do wyburzenia..." No właśnie ten kto to napisał jakby dziwnie zgadł. Pewien lokator tej kamienicy robi wszystko aby tak się stało. Sam podlewał i zalewał wodą, i zniszczył ile się dało. Doprowadził do tego, że remontu nie można skończyć. Jest odpowiedzialny za całe zło, które spotyka w związku z tym wszystkich lokatorów i udaje niewiniątko opowiadając naokoło bzdury o wstrętnym właścicielu. Niech się pochwali publicznie swoimi osiągnięciami, w jakich warunkach żyją przez niego jego sąsiedzi i ile osób straciło przez niego pracę (on już wie o co chodzi)
  "...cóż nowobogackie chamstwo warszawskie się panoszy co raz bardziej..." Akurat właściciel tej kamienicy nie jest z Warszawy

 • seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2011 20:49 ~seba

  niestety tak to jest z takimi kamienicami kiedyś dostali teraz muszą je opuścić i koniec kropka.Z drugiej strony ludzie żeby mieć własme M muszą zaciągać na lata kredyty i płacą raty po 2tys gdzie druga pensja 2,5tys zostaje na życie,a drugi ma mieć za darmo,bo co dużo dzieci mają,pracy nie ma?? To nie jest żadne wytłumaczenie.Narobić dzieci potrafi każdy,a później chodzić i biedolić do gminy.Jak się chce to można ale najlepiej jest narzekać

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »