Informacje

27.02.2015 08:24 Ciąg dalszy afery na Bemowie

Zygrzak doniósł na Gronkiewicz-Waltz. Prokuratura odmawia śledztwa

SERWISY:

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie popełniła przestępstwa, wysyłając swoich pełnomocników do ratusza dzielnicy Bemowo - uznała prokuratura i odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Zdaniem burmistrza Bemowa decyzja prokuratury ma polityczny charakter.

Jak już informowaliśmy, zawiadomienie w tej sprawie burmistrz Bemowa Krzysztof Zygrzak złożył 23 stycznia. Twierdził w nim, że prezydent przekroczyła swoje uprawnienia poprzez nieudzielnie zarządowi pełnomocnictw oraz ustanowienie pełnomocników do spraw kadrowych i finansowych.

W piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak poinformował PAP, że postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa zostało wydane 23 lutego.

- Postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa dotyczyło ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez prezydent Warszawy, które miało polegać na zaniechaniu udzielenia pełnomocnictw do działania nowo wybranym członkom zarządu dzielnicy Bemowo oraz jednocześnie powołania pełnomocników spoza zarządu - powiedział Nowak.

- Prokurator po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego, na podstawie analizy przepisów prawa, ustalił, że żaden przepis nie zobowiązuje prezydent Warszawy do udzielenia takich pełnomocnictw członkom zarządu jakiejkolwiek dzielnicy. Tego rodzaju pełnomocnictwo ma zawsze charakter uznaniowy i jest przejawem pewnego zaufania prezydent wobec osób, które mają de facto podejmować decyzję w jej imieniu - dodał.

"Prezydent nie działa poza granicami prawa"

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk, oceniając decyzję prokuratury, powiedział, że "to jest dla nas naturalna decyzja wynikającą z tego, że władze miasta, prezydent Warszawy działa wyłącznie w oparciu o przepisy prawa".

- Te przepisy ustalają dokładnie kompetencje prezydenta m.st. Warszawy – mam tutaj na myśli m.in. ustawę warszawską i innego rodzaju dokumenty, a prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz działa wyłącznie na podstawie tych przepisów, więc ta decyzja prokuratury nie mogła być inna. Pani prezydent nigdy nie działa poza granicami prawa - podkreślił.

Burmistrz Bemowa Krzysztof Zygrzak w piśmie przesłanym PAP ocenił z kolei decyzję prokuratury jako polityczną i "kuriozalną od strony prawnej". - Zarząd Dzielnicy niezwłocznie skorzysta z przysługującego mu prawa złożenia zażalenia do sądu, który widać jako jedyna instytucja może nie obawiać się "zadrzeć" z wiceszefową partii rządzącej. Przykre jest jedynie to, że prokurator bez zachowania jakichkolwiek pozorów, występuje w roli adwokata Hanny Gronkiewicz-Waltz, próbując za wszelką cenę usprawiedliwiać wszystkie wątki jej bezprawnego zachowania - dodał.

Utraciła zaufanie do zarządu

Konflikt między nowymi władzami Bemowa i stołecznym ratuszem rozpoczął się od wyboru na przewodniczącego nowej rady dzielnicy byłego burmistrza Bemowa i byłego wiceprezydenta stolicy Jarosława Dąbrowskiego. Na kolejnej sesji na burmistrza Bemowa został wybrany Zygrzak, były współpracownik Dąbrowskiego.

Już po tym wyborze Dąbrowskiego Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że nie przekaże pełnomocnictw zarządowi wybranemu z otoczenia Dąbrowskiego, ponieważ utraciła do niego zaufanie w związku z nieprawidłowościami, jakie miały miejsce na Bemowie, gdy Dąbrowski był burmistrzem tej dzielnicy. Drugim argumentem ratusza są wątpliwości co do ważności wyboru wiceburmistrzów.

Pod koniec stycznia burmistrz Bemowa próbował spotkać się z prezydent:

PAP/jk/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jeep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 18:48 ~jeep

  weggwgwg~weggwgwg

  Z tego co wiem prokuratura nie może odmówić wszczęcia śledztwa, może jedynie je zybko umożyć.


  żle wiesz-MOŻE odmówić.

 • gantz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 13:37 ~gantz

  nakradłeś razem z Bemisiem i zgrywasz niewinnego. za grosz honoru.
  zajmij się dzielnicą a nie urojoną walką.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 12:50 ~waw

  hanss~hanss

  jak robiliście wałki chłopcy to się nie dziwcie, że Hanka was odstrzeliła...i bardzo dobrze zrobiła..tylko silna władza centralna zniszczy anarchię i sitwę, którą reprezentują wam podobni..liczy się miasto i jego mieszkańcy, a nie wasze szwindle i ciemne interesy, który robicie wykorzystując swoje stołki..tak ze pozdrawiam i liczę, ze znikniecie z Bemowa i z Warszawy jak najszybciej.


  A bufetowa to nie? ;)

 • wwo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 11:27 ~wwo

  Pisałem wtedy, że prokuratura oczywiście sprawy nie rozpatrzy bądź umorzy. I co? I umorzyła.

  Oznacza to, że pani adwokat pisząca zawiadomienie wzięła kasę z miejskiego budżetu i nic się nie wydarzyło. W tej sytuacji Zygrzak powinien z własnej pensji oddać pieniądze, które dzielnica wypłaciła pani adwokat.

  Majątek prywatny 1 : 0 Majątek publiczny. Brawo!

 • Pyskówka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 11:26 ~Pyskówka

  " Tylko silna władza centralna... " Szkoda, że siła tej władzy objawia się tylko w dziedzinie głupich pyskówek. Pozostałe aspekty życia miasta, takie jak dbałość o mosty, ochrona interesów mieszkańców, czy sensowne zmiany ciągów komunikacyjnych pozostają poza sferą zainteresowań tej władzy.

 • Majka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 10:45 ~Majka

  Niech się wezma za nich...działaja nielegalnie a rozsyłają i każą płacić podniesione o jedyne 100% podatki za uzytkowanie wieczyste...Pan zapłaci,Pani zapłaci a potem się okaże że pieniędzy nie ma...

 • słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 10:32 ~słoik

  Zamach stanu? ludzta, ludzta wejrze widle gnojce do łapy i ruszamy w bój przez miedz i pola, gdzie bemowo czeka z odsiecą.

 • Ajajaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 10:06 ~Ajajaj

  Maciwody, a może tak Panie Zygzak wziąłbysię Pan w końcu za robotę, a nie tylko szukał sposobu do powrotu ku poprzednim zwyczajom? Prywatne wojny proszę sobie tczyć za prywatne pieniądze, a teraz proszę się zabrać za uczciwą pracę!!!

 • Reddevil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 09:47 ~Reddevil

  W jakim celu są robione wybory w dzielnicach skoro prezydent miasta może stwiedzić że nie ma zaufania do wybranego zarządu dzielnicy??
  Tą metodoą można elimonować każdego przeciwnika politycznego.
  Mój kraj taki piękny. :/

 • Raq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 09:45 ~Raq

  Nie rozumiem. Przecież te władze zostały wybrane w powszechnych wyborach. Skoro taka jest wola narodu na Bemowie to NIC nikomu do tego. Chcemy aby zarządzali nami aferzyści to nasz problem i my już ich przypilnujemy. A blokowanie przez władze miasta legalnie wybranych władz dzielnicy powinno być skontrolowane przez prokuraturę. Osobiście głosowałem na panią prezydent bo wiem jak wiele uczyniła dla miasta, jednak to co robi w tej sprawie budzi we mnie ogromny sprzeciw.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »