Informacje

09.07.2015 19:07 konflikt na bemowie trwa

Zygrzak chce miliona od Gronkiewicz-Waltz. "Upał dał się komuś we znaki"

SERWISY:

Burmistrz Bemowa Krzysztof Zygrzak domaga się od prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz miliona złotych odszkodowania. – Za dyskryminację z przyczyn politycznych – argumentuje. Złożył w tej sprawie pozew do Sądu Okręgowego. Zdaniem ratusza wszystkie zarzuty Zygrzaka są bezpodstawne.

Konflikt na linii ratusz – władze Bemowa trwa od ponad pół roku. W czwartek nastąpiła kolejna jego odsłona.  Burmistrz dzielnicy Krzysztof Zygrzak poinformował, że złożył do Sądu Okręgowego pozew przeciwko prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz. Chce pieniędzy.

- Milion złotych, których się domagam, przeznaczę na naprawienie tego, co zniszczyła Hanna Gronkiewicz-Waltz na Bemowie – stwierdził burmistrz.

Poparł go Piotr Guział, były włodarz Ursynowa, inicjator referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz, a obecnie radny.

Długa lista zarzutów

Razem zaprezentowali blisko 800-stronicowy dokument w którym wypisali wszystkie zarzuty wobec urzędującej prezydent, m.in. wstrzymanie oddania do użytku przedszkola na ul. Pełczyńskiego, zlikwidowanie rowerów Bemowo Bike czy brak zgody na budowę łącznika pomiędzy salą gimnastyczną a szkołą na Boernerowie.

Zarzucają też Hannie Gronkiewicz-Waltz opłacanie z publicznych pieniędzy pełnomocników, którzy w jej imieniu zajmują się na Bemowie decyzjami kadrowymi i finansowymi. – Nie ma na to żadnej podstawy prawnej – uważa burmistrz Bemowa.

Władze dzielnicy chcą, by Gronkiewicz-Waltz publicznie zadeklarowała, że w przypadku przegranej w sądzie z prywatnych pieniędzy zapłaci wszelkie odszkodowania oraz koszty sądowe i odsetki.

Straszą odwołaniem

Piotr Guział stwierdził natomiast, że prezydent stolicy może się pożegnać ze stanowiskiem jesienią, po wyborach parlamentarnych.

"Kolejne referendum w Warszawie raczej nie będzie już potrzebne. Hanna Gronkiewicz-Waltz na własne życzenie może pożegnać się ze stanowiskiem już po najbliższych wyborach parlamentarnych, ponieważ wobec Bemowa dopuszcza się powtarzającego naruszania Konstytucji i ustawy o samorządzie gminnym. Wystarczy tylko, aby na stanowisku Wojewody Mazowieckiego partyjnego kolegę Hanny Gronkiewicz-Waltz zastąpił ktokolwiek obiektywny i realnie stojący na straży prawa" – ocenił były burmistrz Ursynowa w piśmie przesłanym do naszej redakcji.

"Upał daje się we znaki"

Współpracownicy Hanny Gronkiewicz-Waltz uznają inicjatywę Zygrzaka za kuriozalną i bezpodstawną.

– To kolejny żenujący akt wojenki między ludźmi związanymi z panem Jarosławem Dąbrowskim a ratuszem. Mamy lato i może upał dał się komuś we znaki – komentuje z przekąsem Grzegorz Popielarz, jeden z dwóch pełnomocników ustanowionych przez prezydent stolicy dla Bemowa.

– Jest demokracja, każdy może mówić co chce. Pomysł pana Zygrzaka jest kuriozalny, a kwota wzięta kompletnie "z kapelusza" – dodaje.

Kontrole na Bemowie

Jak informowaliśmy już w czerwcu, na Bemowie trwa kontrola zlecona przez ratusz. Prześwietlane są wydatki na promocję w urzędzie dzielnicy w latach 2008-14. Powodem są sygnały o nieprawidłowościach, jakie miały docierać na plac Bankowy. Podobna kontrola odbyła się też w Ośrodku Sportu i Rekreacji na Bemowie.

Część wyników jest już znana urzędnikom ze stołecznego ratusza. – Są porażające – zdradza Popielarz. Chodzi m.in.: o zawieranie fikcyjnych umów zlecenia na pokaźne kwoty. – Choć umowy były, to osoby, które miały na nich pracować, nie były widywane w pracy – tłumaczy pełnomocnik i dodaje, że o tych sprawach powiadomiono już prokuraturę oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Wojenka o Bemowo

Konflikt na linii stołeczny ratusz-zarząd Bemowa trwa od początku nowej kadencji. Radni na Bemowie wybrali burmistrzem Krzysztofa Zygrzyka, byłego współpracownika skompromitowanego tzw. aferą bemowską byłego wiceprezydenta i burmistrza Jarosława Dąbrowskiego. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nie udzieliła Zygrzakowi i jego ludziom pełnomocnictw i wprowadziła do urzędu dwóch pełnomocników.

Konflikt do tej pory nie został rozwiązany. Jedną z najbardziej efektownych odsłon sporu było oklejenie budynku ratusza banerami porównującymi Hannę Gronkiewicz-Waltz do Władimira Putina.

W ubiegłym tygodniu prokuratura umorzyła większość wątków tzw. afery bemowskiej – m.in. te dotyczące niegospodarności, korupcji czy używania służbowego samochodu. – Od samego początku mówiliśmy, że cała sprawa to jedynie polityczna intryga wymierzona w Bemowo – komentowały władze dzielnicy. Decyzja nie jest prawomocna.

>>> Więcej o genezie konfliktu przeczytasz tutaj. <<<

jb/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • palina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2015 15:20 ~palina

  Bemowo trzeba uwolnić i od PO i od Dąbrowskiego!!

 • z bemowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2015 13:55 ~z bemowa

  mieszkańcy Bemowa nie wybrali lokalnego komitetu tylko radnych z list PO. Ci radni dopiero po wyborach "zmienili" poglądy i przeszli do Dąbrowskiego...

 • wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2015 12:39 ~wawka

  Banda złodziei.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2015 12:17 ~warszawiak


  Marek~Marek

  W pełni popieram HGW. Wstyd za panaKrzysztofa. Jeszcze trochę i zniknie w pamięci z pamięci.
  Lion~Lion

  Już odzywają się dyżurni wazeliniarze HGW. Będą jej bronić jak lwy.

  Bo wiedzą, że następca da im kopa w D...Ę! Będą musieli wracać na swoje WIOCHY i PIPIDÓWY!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2015 12:15 ~warszawiak  lol~lol

  płac hanka i co z tą kamienicą jak mozna było dostac zwrot tej kamienicy jak nabyło sie ja od oszuta a spadkobieczyni zyła? to jest PRAWO?????
  WAW~WAW


  No własnie co z kamienicą??
  za tak poz tym to jak narzie sąd stanął po stronie Bemowa twierdżac ze zadnej afery tam nie było!
  Spadkobierczyni~Spadkobierczyni

  Kamienica dawno już sprzedana, a Hanna nie widzi w tym niczego niezwykłego, bo papiery podpisał jej sam Lech Kaczyński.

  PASERSTWO pełną parą!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2015 12:13 ~warszawiak


  Donat~Donat

  Mnie bardziej interesuje, dlaczego Hania zezwoliła na otwarcie Ośrodka Kultury Muzułmanskiej na Ochocie. Islamizacja Polkski too już kwestia kilku lat.
  Allah akbar~Allah akbar

  HGW lubi nadążać i być TRENDY. Ktoś jej powiedział, że modne jest MULTI KULTI, to ona bach - Ośrodek Kultury Muzułmańskiej. A meczet też już jest ?

  Jest! W Wilanowie. :)

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2015 12:10 ~warszawiak

  realreal

  ile HGW przez tego Zygzaka ma zmarszczek.

  Mniej, niż powinna! :)

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2015 12:07 ~warszawiak


  abc~abc

  To jest skandal a nie demokracja tacy jak ja 60 latek żeśmy nadstawiali głowy w PRLu żeby jaśnie pani prezydent,miała wybory Bemowian :głęboko w dupie chańba !!!
  Skandal~Skandal

  HAŃBA, uczony kolego.

  Jak pisał, tak pisał, znaczący jest FAKT! :)

 • Bemiś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2015 11:41 ~Bemiś

  oczywiście że nie jest lepiej bo ekipa Jarka za wszelką cenę stara się udowodnić jak to źle władają pełnomocnicy, ewidentny sabotaż i obstrukcja - i do czasu jak będzie "dwuwładza" w dzielnicy lepiej nie będzie. jedni i drudzy próbuja wykazać wzxajemnie nieudolność więc zamiast zajmować się sprawami mieszkańców zajmują się sobą. Ciekawe kto będzie mądrzejszy i ustapi?


  Bemiś~Bemiś

  lepiej porozmawiajcie z tymi co pracowali w bemowskim urzedzie to zobaczycie kto ma rację, wałki, wałki i przekręty.... Dąbrowskiego z kolesiami mocno poniosło poczuli sie jak absolutni władcy - rządzili i rozdawali zgodnie z zasadą "kto nie z nami ten przeciwko nam". Niestety jest to wina samej HGW bo absolutnie zaufała Dąbrowskiemu i dała mu wolną rękę w prowadzeniu Bemowa - a jak wiemy dać dziecku palec......
  Zygrzak, Dabrowski i spółka nie mają wyjścia muszą walczyć żeby przetrwać bo za chwilę znikną w niebycie samorządowo-politycznym. Będą się chwytać wszystkich sposobów aby było o nich głośno.
  Pensja~Pensja

  HGW wieczna naiwna pensjonarka. Teraz analogiczna sytuacja jest z J. Jóźwiakiem. Ufa mu bezgranicznie a może się naciąć podobnie jak z Dąbrowskim.

 • ekolog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2015 10:56 ~ekolog

  UWAGA WYBORCY!
  W Warszawie pojawiła się nadzwyczaj jadowita żmija zygrzakowata. Ostatnio widziano ją w okolicach Bemowa. Matki, chrońcie dzieci przed jadem!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »