Informacje

19.04.2015 13:09 72. rocznica powstania w getcie

"Żydzi nie chcieli uciekać,
woleli zostać i się bić"

SERWISY:


- Chcieli wykazać się ambicją i pokazać, że nie da rady ich wywieźć tak łatwo, że będą się bronić - mówił prof. Władysław Bartoszewski w rocznicę powstania w getcie warszawskim. Wspominał, jak ciężko było wówczas namówić zamkniętych w getcie na ucieczkę, tak bardzo chcieli walczyć z Niemcami.

- To nie jest wystąpienie przedstawiciela rządu, tylko człowieka, który był i jest świadkiem wydarzeń historycznych i niezwykłych. To spełnienie mojego życia, że po 72 latach od tamtych wydarzeń mogę o tym mówić w imieniu także nieobecnych - mówił stojąc przed pomnikiem Bohaterów Getta Władysław Bartoszewski.

"Chcieli walczyć"

Profesor wspominał swoją działalność w Żegocie, organizacji pomagającej Żydom zamkniętym w getcie.

- Pamiętam pierwsze dni powstania i jedyna pomoc, jakiej mogliśmy im udzielić to pomoc w ucieczce. Ale oni tego nie chcieli, woleli zostać i się bić - mówił Bartoszewski. Wspominał, że tworzono wówczas dziury w murze, przez które można było uciec. Część osób z tego skorzystała. Tym, którzy zostali zależało na czym innym. - Chcieli wykazać się ambicją i pokazać, że nie da rady ich wywieźć tak łatwo, że będą się bronić i nie stanie się to, co w 1942 roku (masowa deportacja - red.) - mówił profesor.

- To, że jest dziś z nami ambasador Niemiec pokazuje, jak bardzo ten kraj się zmienił od czasów wojny, to krzepiący przykład - stwierdził profesor.

"Szalom dla Izraela"

Władysław Bartoszewski mówił też o ponadczasowych wartościach. - Wywodzą się z 10 przykazań i dotyczą godności życia człowieka, jego wolności i tolerancji wobec niego, to jest potrzebne każdej generacji, każdego wyznania w każdym kraju świata. Biada narodowi, który odejdzie od takich wartości - przestrzegał.

- Chwała pamięci tym, co polegli, chwała ludziom dobrej woli, pokój, szalom dla Izraela, szalom dla ludzi dobrej woli - zakończył swoje wystąpienie Bartoszewski.

 

Zrównali getto z ziemią, paląc dom po domu

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy ŻOB. Nielicznym bojowcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB, Marek Edelman, zmarły w 2009 roku.

Koncert, wystawa, spacery

Wieczorem w Muzeum POLIN odbędzie się koncert "Wielcy kompozytorzy: polsko-żydowska kultura muzyczna a dziedzictwo europejskie" w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia.

Obchodom towarzyszy też prezentowana w muzeum wystawa "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice" opowiadająca o losach dzieci żydowskich ocalałych z Zagłady, którymi zaopiekowały się polskie rodziny.

21 kwietnia w POLIN będzie również można obejrzeć premierowy pokaz filmu Agnieszki Arnold "Moje obrazy są trochę szare" poświęconego Ginie Rotem Olmer, żonie uczestnika powstania w getcie warszawskim i powstania warszawskiego Simchy Rotema-Ratajzera ps. "Kazik". W dniach 25-26 kwietnia zaplanowano także spacery tematyczne śladami żydowskich powstańców po wystawie stałej Muzeum.

Pamięć tragicznych wydarzeń, z żółtymi żonkilami w klapach, uczcili też Reporterzy 24

PAP/ep/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2015 14:55 ~polak

  Warszawiak~Warszawiak

  Warto poznać postać Bartoszewskiego bliżej.
  Przecież to Kolaborant i zdrajca.

  To on stoi za wstrzymaniem upamiętnienia tunelów pod dworcem zachodnim gdzie zgineło około 200 tys zagazowanych Polaków..
  Poczytajcie o KL Warschau.
  Oraz kto jest przewodniczącym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i kto to wstrzymuje...
  Dokładnie Bartoszewicz jest 1szym antypolakiem.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2015 11:12 ~Warszawiak

  Warto poznać postać Bartoszewskiego bliżej.
  Przecież to Kolaborant i zdrajca.

  To on stoi za wstrzymaniem upamiętnienia tunelów pod dworcem zachodnim gdzie zgineło około 200 tys zagazowanych Polaków..
  Poczytajcie o KL Warschau.
  Oraz kto jest przewodniczącym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i kto to wstrzymuje...


 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2015 07:39 ~aaaa

  Dumny, honorowy i waleczny naród. Zawsze w pierwszej linii walki i zawsze z podniesionym czołem. Nawet szczur ugryzie, jeśli nie będzie miał innego wyjścia.

 • kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2015 23:25 ~kuba

  oczywiscie cenzura nie zamieszcza nie wygodnych, prawdziwych komentarzy o tym, że koło profesora to ten człowiek nawet nie stał, chorągiewka polityczna nic więcej, marionetka niech wraca do izraela.

 • Prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2015 17:37 ~Prawda

  Stacho~Stacho

  Zupełnie niepotrzebne powstanie nieodpowiedzialnych ludzi. I tak ci co mieli zginąć to zginęli. Przez to Niemcy tylko rozwalili miasto. Jak chcieli powstanie to mogli sobie w Tel-Awiwie robić, a nie tutaj.

  Trochę ich rozumiem. Woleli polec z bronią w ręku ( Póki jeszcze ją mieli ) niż potulnie czekać na rzeź. Ale prawdę powiedziawszy, to przez to powstanie straciliśmy piękną synagogę na Tłomackiem. Oprawca Getta, Juergen Stroop podobno sam gorliwie zakładał tam ładunki dynamitu.

 • sandacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2015 17:06 ~sandacz

  Powinien szeroko powiedzieć coś o policji żydowskiej w gettcie i jej zbrodniach na rodakach. Powinien powiedziec o działalności Judenratów.

 • duzoczytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2015 16:30 ~duzoczytam

  Toro~Toro

  Poczytajcie sobie o B’nai B’rith Polska, kto tam jest, kto zalegalizował oddział w Polsce. Kto Sorosowi na kogo wniosek nadał Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Ta sama osoba chce tuż po wyborach z mienia lasów państwowych spłacić jedynie słusznych obywateli Polski. To nie jest nowy pomysł, wystarczy poczytać GW i wypowiedzi Geremka.

  Problemem jest to, że ludzie nie potrafią łączyć faktöw z teraźniejszości i historii Polski. Nic nie dzieje się przypadkowo.

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2015 15:43 real

  jot~jot

  i znowu "profesor".Przypomnę;ten facet nie ma matury.Sam mówił ,że "Zrobił" ją podczas okupacji.A podczas okupacji był w obozie,.walczył w powstaniu,udzielał się w żegocie.To kiedy się uczył?.

  zaocznie

 • oloski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2015 15:29 ~oloski

  ~jot

  Jest taka metoda, Sita chyba się nazywa ;)

 • oloski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2015 15:27 ~oloski

  A co mieli zostawić biznesy i kamienice...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »