Informacje

11.04.2018 21:25 Namiot Spotkań przed Muzeum POLIN

"Żydzi i Polacy. Łączy nas więcej niż dzieli"

SERWISY:

Przed Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN stanął długo zapowiadany Namiot Spotkań. To miejsce dla wszystkich zainteresowanych kulturą żydowską. Organizatorzy zapraszają na koncerty, wykłady, a przy okazji również bufet pełen koszernych potraw żydowskich.

- Bardzo się cieszę, że Namiot Spotkań znów jest otwarty i znów, jak rok temu, przyciąga tysiące zainteresowanych gości zza granicy i z Polski - mówił podczas otwarcia Namiotu rabin Szalom Stambler ze wspólnoty Chabad Lubawicz.

- To bardzo ważne, by Żydzi i Polacy poznali się. Łączy nas więcej niż dzieli. Wystarczy tylko się nawzajem na siebie otworzyć. Temu właśnie ma służyć nasze wydarzenie, otwarciu i zrozumieniu - dodał.

Bogata lista wydarzeń

Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w Namiocie Spotkań jest bezpłatny. W programie są występy artystów takich jak krakowska formacja Kroke, która wystąpi w czwartek 12 kwietnia o godzinie 19. "Dużym wydarzeniem kulturalnym będzie również piątkowy koncert Daniela Ahaviela, charyzmatycznego chasydzkiego skrzypka  planowany o godzinie 18" - zapowiadają organizatorzy.

W sobotę z kolei (14 kwietnia) wystąpi chór żydowski Malchus.

Goście Namiotu Spotkań będą mogli skorzystać z "Tzimes", czyli  bufetu z koszernymi daniami żydowskimi. Zaplanowano także sprawdzian wiedzy o judaizmie i pokaz pisania liter na zwojach Tory.
Prelekcje poprowadzą rabini Chabad Lubawicz ze Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Kanady i Maroko.

"Na szczególną uwagę zasługuje wykład amerykańskiego Rabina Nissena Mangela, filozofa i wykładowcy zaplanowany na piątek (13 kwietnia) o godzinie 13" - zapowiadają organizatorzy wydarzenia. I przypominają, że Rabin Mangel jako dziesięcioletnie dziecko był więźniem m.in. obozu Auschwitz-Birkenau, cudem ocalał i dziś wspiera odbudowę życia żydowskiego w Polsce.

Namiot Spotkań został otwarty we wtorek. W środę odbyły się za to pierwsze wydarzenia. Jednym z nich były warsztaty dla młodzieży szkolnej dotyczące stereotypizacji oraz debata ekspercka pod tytułem "Czy Polska potrzebuje mniejszości narodowych?". Oba wydarzenia są częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej #PolskaRoznorodna.

Organizatorem Namiotu Spotkań jest Chabad Lubawicz Polska. Współorganizatorami zaś Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Namiot będzie czynny do końca tygodnia.

Marsz Żywych

Namiot Spotkań został zorganizowany w związku ze zbliżającym się czwartkowym Marszem Żywych. Marsze te tradycyjnie organizowane są w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady, który został ustanowiony w 1951 roku przez izraelski parlament. Jego termin związany jest z powstaniem w getcie warszawskim. W kalendarzu żydowskim przypada 27. dnia miesiąca Nisan. W kalendarzu gregoriańskim data jest ruchoma.

Marsz Żywych jest przedsięwzięciem edukacyjnym, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają również historię polskich Żydów. Spotykają się m.in. z rówieśnikami i polskimi Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Trzykilometrowy przemarsz między byłymi obozami w święto Yom Ha-Szoa jest kulminacją wydarzenia.

Pierwszy Marsz odbył się w 1988 roku. Uczestniczyło w nim około półtora tysiąca Żydów. Kolejne szły co dwa lata, a od 1996 roku rokrocznie. Najliczniejszy dotąd odbył się w 2005 roku, gdy przypadała 60. rocznica wyzwolenia Auschwitz. W uroczystości uczestniczyło wówczas ponad 20 tysięcy osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów. Dotychczas trasę między byłymi obozami pokonało około 260 tysięcy osób.

"Ilość hejtu napisanego w internecie wzrosła"

Szalom Stabler był gościem środowego programu "Tak jest" w TVN24. Tematem było postrzeganie mniejszości narodowych w Polsce. - Mniejszości w Polsce po prostu są. Nie od teraz tylko od dawna, patrząc na naród żydowski - powiedział rabin.

Podkreślił, że przez ostatnie wieki znaczna część rozwoju duchowego Żydów miała miejsce właśnie w Polsce. - Przychodzi do Polski teraz tyle młodzieży żydowskiej z całego świata. Tysiące uczniów było świadkami, jak w mediach na całym świecie przedstawiano różne przesłanie o Polsce, ostatnio niekoniecznie pozytywne. Nam zależy, żeby ich gościć tutaj - wskazał rabin.

W ocenie Stamblera młodzi Żydzi powinni usłyszeć nie od mediów, ale od mniejszości żydowskiej mieszkającej w Polsce, jak wygląda ich sytuacja w naszym kraju.

 

kw/PAP/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bomba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2018 12:04 ~bomba

  Ustawa 447.

 • takaprawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2018 11:40 ~takaprawda

  Niestety nie ma prawa, które zabraniałoby mu przepisywać historię i okłamywać. Nie chcą mówić o niemieckich obozach ze względu na zależności gospodarcze pomiędzy Izraelem a Niemcami. Nie chcą tego popsuć. Dlatego przypisywanie obozów Polakom jest tak powszechne.

  Kneset~Kneset

  Ja’ir Lapid stwierdza: "Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni".

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2018 11:39 ~lol

  nóż w plecy~nóż w plecy

  Łączy?
  Chyba NASZA kasa, którą żydzi chcą się tak chętnie z nami podzielić.

  raczej chcą podzielić nasza kasę między sobą

 • Żydzi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2018 11:33 ~Żydzi

  otwórzcie się na Palestyńczyków :)

  Co, nie mają pieniędzy?

 • eeeh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2018 11:32 ~eeeh

  Ciekawe, za czyje pieniądze ta wystawa, namiot i akcja?

 • Julia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2018 11:04 ~Julia

  Zbrodnia w Brzostowicy Małej, Powstanie skidelskie, Zbrodnia w Koniuchach, Zbrodnia w Nalibokach.

 • po czynach ich poznacie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2018 09:55 ~po czynach…

  Nie wiem dlaczego, ale nasuwa mi się taki obrazek:

  Złodziej nocą, w ciemnej uliczce, z cegła w ręku mówi - zaprzyjaźnijmy się.

 • Kneset

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2018 09:46 ~Kneset

  Ja’ir Lapid stwierdza: "Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni".

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2018 09:43 ~karol

  jakoz~jakoz

  Tak bardzo nas łączy...my wam serce. Wy nam wyzysk...nie no pięknie rzeczywiście! Po kiego się napraszacie i głosicie wszędzie na świecie, że jesteśmy tacy źli!? Nie lepiej zostać w swojej ziemi obiecanej?

  Nie swojej tylko Palestyńskiej.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2018 09:42 ~Xavery

  jakoz~jakoz

  Tak bardzo nas łączy...my wam serce. Wy nam wyzysk...nie no pięknie rzeczywiście! Po kiego się napraszacie i głosicie wszędzie na świecie, że jesteśmy tacy źli!? Nie lepiej zostać w swojej ziemi obiecanej?

  No właśnie ani "serce" ani "wyzysk". Z powodu właśnie takiej (niezawinionej) ignorancji historia jest zbyt ważna aby ją oddać partyjnym propagandystom.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »