Informacje

12.08.2015 10:49 XII edycja Festiwalu Warszawa Singera

Żydowskie reggae
na placu Grzybowskim

SERWISY:

Koncerty, spektakle, warsztaty, spotkania literackie i pokazy filmowe to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych w ramach XII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który odbędzie się od 22 do 30 sierpnia w Warszawie.

- To już dwunasta edycja festiwalu, która odbywa się w tym naszym miejscu na mapie Warszawy. Szczególnie ją ukochałam, chociaż jestem z Łodzi. Teraz od lat Warszawa jest jednak moim miastem. Miastem, które przed wojną tętniło życiem żydowskim, kiedy jedna trzecia Warszawy mówiła w języku jidysz. I celem naszego festiwalu jest, by podczas tych ośmiu dni miasto znów mówiło w jidysz - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor festiwalu Gołda Tencer.

Koncert kantorów

Jak podkreśliła, podczas dotychczasowych edycji festiwalu wystąpiło m.in. 160 kantorów oraz wielu znanych polskich i zagranicznych twórców.

- Co roku na pl. Grzybowskim gościmy 50-60 tys. osób, inauguracyjny koncert kantorów zawsze gromadzi tłumy, prawie 10 tys. osób przychodzi na Jarmark na ul. Próżnej. Nowością jest, że w tym roku festiwal zagości także na pl. Defilad, który przed wojną również tętnił życiem żydowskim. Jest dla mnie czymś niesamowitym, że hawdala, czyli uroczyste pożegnanie soboty, odbędzie się właśnie tam" - powiedziała Tencer.

Festiwal oficjalnie otworzy koncert kantorów w Synagodze Nożyków, podczas którego wystąpi m.in. liczący 30 osób Binyamin Choir (Makhelat Biyamin) oraz wręczone zostaną nagrody "Strażnikom Pamięci - tym, którzy ją ocalili".

Piosenki o kobietach-przestępcach

Jak podkreślają organizatorzy, jednym z najciekawszych punktów części teatralnej ma być izraelski spektakl Mottiego Awerbucha "Głowa pełna ptaków", rozgrywająca się współcześnie tragikomedia nawiązująca do problematyki Holokaustu, z udziałem Anabelli i Uriego Kovalskiego.

Atrakcją czytań performatywnych ma być "Kot Rabina" w reżyserii Jacka Papisa, na podstawie komiksu Joanna Sfara. To przedstawiona w trzech częściach opowieść o kocie, który zaczyna mówić, zakochuje się w swej pani i by stać się jej godnym, domaga się obrzezania i Bar Micwy.

Zaplanowano także projekt "Tajny detektyw". - Jego nazwa nawiązuje do tytułu przedwojennej gazety poświęconej sprawom i zagadkom kryminalnym. To również nazwa naszego zespołu, który na koncercie zaprezentuje 10 piosenek opowiadających o prawdziwych przestępcach, w dużej mierze - kobietach. Chcemy również opowiedzieć o dziejach przestępczości w diasporze żydowskiej, która jak każda społeczność miała również swoich przestępców" - opowiadał Jacek Dehnel.

Festiwal wchodzi na pl. Defilad

W części muzycznej wystąpi m.in. Marek Dyjak, Grzegorz Turnau, Kayah i Katarzyna Nosowska, a także Joshua Nelson, Katy Carr, Vienna Klezmore Orchestra czy artysty łączącego reggae z motywami żydowskimi - Matisyahu. Miłośnicy literatury będą mogli zaś wziąć udział m.in. w spotkaniu poświęconemu książce "Krall" Hanny Krall czy rozmowie o prof. Władysławie Bartoszewskim w ramach Żydowskiego Salonu Literackiego.

Tegoroczny festiwal, którego organizatorem jest Fundacja Shalom, odbędzie się w rejonie pl. Grzybowskiego i ul. Próżnej, w Austriackim Forum Kultury i na Pradze oraz po raz pierwszy na pl. Defilad.

Poza atrakcjami teatralnymi zaplanowano wiele wydarzeń kulturalnych m.in. koncertów, wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich i pokazów filmowych. Podobnie jak w roku ubiegłym odbywają się nie tylko w stolicy, ale też w innych miastach związanych z postacią I.B. Singera – Leoncinie, Radzyminie i Biłgoraju oraz Nowym Jorku, gdzie pisarz wyemigrował w 1935 r.

Tak bawili się warszawiacy na festiwalu w 2013 roku:

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »