Informacje

05.08.2012 19:20 Festiwal Warszawa Singera

Żydowska kultura wróci na Pragę

SERWISY:


Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera po raz drugi zagości na warszawskiej Pradze. Projekty przybliżające kulturę żydowską odbędą się m.in. w klubach Hydrozagadka, Znośna Lekkość Bytu i La Playa. Początek 25 sierpnia.

Projektem La Playa: Warszawa - Tel Aviv 25 sierpnia rozpocznie się praska część Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Od godz. 15.00 w klubie La Playa Music Bar goście festiwalu będą mogli wybrać się w podróż po gorącym Tel Awiwie. Różne oblicza Izraela poznamy dzięki fotografiom dokumentującym street art autorstwa Zuzanny Szarek oraz pejzażom uchwyconym obiektywem Shai Ginott.

Kuchnia, taniec, kulinaria

Paweł Smoleński, autor książek o Izraelu opowie, dlaczego ten kraj jest interesujący dla reportera. Warsztaty tańca żydowskiego poprowadzi Michał Piróg, a Jan Kuroń zabierze w niezwykłą kulinarną podróż. Podczas imprezy na marimbie, południowoamerykańskiej odmianie pięciooktawowego ksylofonu, zagra Alex Jacobowitz, kontynuator klasycznej tradycji klezmerów.

Drugiego dnia Warszawy Singera festiwal zagości w klubokawiarni Znośna Lekkość Bytu przy ul. Lubelskiej. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć kukiełkowy spektakl dla dorosłych według opowiadań Stefana Wiecheckiego "Wiech na 103". Przedstawienie oparte na przedwojennych tekstach "Wiecha" jest wyjątkowym dokumentem życia codziennego Warszawy sprzed 1939 roku. Spektakl w reż. Dariusza Kunowskiego jest kontynuacją projektu "Wiech na 102", nawiązującego do zapomnianej tradycji teatrzyków podwórkowych.

Teatr i muzyka

Entuzjaści sztuki teatralnej powinni koniecznie wrócić na Pragę 28 sierpnia. Wieczorem w Studium Teatralnym przy Lubelskiej odbędzie się spektakl na motywach powieści Hanny Krall "Król kier znów na wylocie" w reż. Piotra Borowskiego, połączony ze specjalnym spotkaniem z publiczności. Przedstawienie to historia młodej Żydówki, która ucieka z getta i podejmuje próbę odnalezienia oraz uwolnienia męża z obozu koncentracyjnego.

Kultura żydowska zagości również w klubokawiarni Skład Butelek. 29 sierpnia odbędzie się tam koncert zespołu Slavic Gonzo, w którego muzyce widoczne są wpływy muzyki tradycyjnej oraz pieśni słowiańskich z terenów Ukrainy i Polski.

Gwiazda skrzypiec i wirtuoz mandoliny

Następnego dnia Skład Butelek wypełni się muzyką w wykonaniu SzaZaZe oraz Oli Bilińskiej. Artyści zaprezentują muzykę Żydów sefardyjskich, w tym dworskie pieśni miłosne z Hiszpanii w autorskich aranżacjach.

Miłośnicy muzyki klezmerskiej nie mogą przegapić koncertu w klubokawiarni Znośna Lekkość Bytu Dem Fideles Neshome (Dusza skrzypiec) w wykonaniu duetu Deborah Strauss i Jeffa Warschauera uchodzących za najbardziej aktywnych twórców klezmerskiego nurtu oraz jidysz. Deborah Strauss uważana jest za jedną z najlepszych artystek, praktykujących do dziś  tradycyjne żydowskie techniki gry na skrzypcach. Jeff Warschauer to znany wirtuoz klezmerskiej mandoliny, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, śpiewający pieśni jidysz.

200 wydarzeń kulturalnych

Tegoroczny IX Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, którego organizatorem jest Fundacja Shalom, we współpracy z Teatrem Żydowskim, odbędzie się między 25 sierpnia a 2 września, jak co roku w rejonie pl. Grzybowskiego i ul. Próżnej. Część wydarzeń będzie miała miejsce w kafejkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze.

Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych - wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych.

PAP//b/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Askaniusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2012 20:17 ~Askaniusz

  Bardzo ciekawe wydarzenie kulturalne stolicy. Szkoda, że tak mało informacji o planowanych i odbywających się imprezach można znaleźć. Kto raz był będzie czekał cały rok na następne takie spotkania. Tylko informacji stanowczo za mało.

 • Jozue z Hajfy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2012 10:18 ~Jozue z Hajfy

  Wspaniale, bardzo się cieszę. Dziękuję i proszę o więcej wszystkiego o tematyce żydowskiej.

 • JotKa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2012 10:15 ~JotKa

  Bo pozostali to nudne mniejszości.

 • gitchlopak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2012 10:10 ~gitchlopak

  Codziennie Żydzi i kościół w tym tvn'enie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »