Informacje

15.06.2011 06:21 WRESZCIE POZNALIŚMY PLANY RATUSZA

"Życzeniowy harmonogram"
drugiej linii metra

SERWISY:

Przez blisko pół roku wydawało się, że to najpilniej strzeżony dokument w Warszawie. O jego udostępnienie nie mogli się doprosić ani radni, ani dziennikarze. Ratusz pokazał wreszcie harmonogram budowy II linii metra, który - zamiast odpowiadać - rodzi nowe pytania.

- Przez 2,5 roku musimy zapomnieć o budowie metra, a potem sprawdzić, czy jest już gotowe. Taki harmonogram nie pozwala nam pracować, bo nie możemy sprawdzać postępu prac na bieżąco – denerwował się radny Dariusz Figura z PiS podczas posiedzenia komisji infrastruktury.

Zaznaczył, że radni prosili o harmonogram rzeczowo-finansowy, w którym wymienione są też terminy płatności za poszczególne etapy inwestycji. Co dostali?

Początek i koniec

Przedstawiony radnym dokument zawiera tymczasem jedynie orientacyjne daty rozpoczęcia prac przy poszczególnych elementach inwestycji, np. budowie konkretnych stacji i datę zakończenia całości. Niezmienną od wielu miesięcy – październik 2013 rok. Nie dowiemy się z niego jednak, kiedy powinien być gotowy tunel pod dnem Wisły ani ile kosztują poszczególne stacje metra.

- Przedstawiony dokument nie pozwala na wypełnianie naszego obowiązku kontroli miejskich inwestycji – ocenia radny PiS Jarosław Krajewski.

W obronie dokumentu stanęła radna PO. – Jeśli ktoś chce tak dokładnych informacji, jak żądają koledzy, to chyba nie ma pojęcia o prowadzeniu dużych inwestycji. Przecież trudno jest ocenić, jaka będzie pogoda, czy ile zajmie drążenie tunelu pod dnem Wisły – przekonywała Zofia Trębicka z PO.

Spotkania raz na kwartał

- Jeżeli radni chcą dokładnej informacji, to oczywiście taką dostaną. Przygotujemy bardziej szczegółowy harmonogram. Chciałbym jednak zaznaczyć, że postępy w budowie centralnego odcinka można znaleźć bez problemu na naszej stronie internetowej – ripostował z kolei Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego.

- Czekamy od stycznia na harmonogram i dostajemy go z kwietniową datą w czerwcu. Do tego niekompletny. To niepoważne traktowanie – denerwuje się Dariusz Figura.

Ostatecznie radni ustalili, że w ramach komisji infrastruktury i inwestycji będą spotykać się z przedstawicielami metra na roboczych spotkaniach raz na kwartał.

mjc/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kleo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 17:01 ~Kleo

  Jest jedna rzecz, której Panowie nie dostrzegli. Rozruchy i odbiory końcowe mają trwać w trakcie kończenia budowy metra. Tymczasem HGW zapowiada, że do 30.09.2014 czyli przesuniętego już terminu kontraktowego Wykonawca metro wybuduje, a póżniej będą trwać rozruchy i odbiory...

 • j10

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 10:29 ~j10

  Wiele dużych miast na całym Świecie ma przynajmniej po kilka linii metra i to już od dawna. U nas komunistyczne plany się oczywiście nie zrealizowały i ta opieszałość i niedobre gospodarowanie pieniędzmi przeszła do czasów kapitalistycznych tak, że w XXI wieku wciąż mamy jeszcze jedną jedyną linię metra w Polsce. Nie wykorzystało się wciąż możliwości i potencjału. Metro powinno powstać jak najszybciej.

 • Tylko_Korwin_MIkke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 10:03 ~Tylko_Korwin_MIkke

  Tak, głosujcie dalej na Bandę Czworga, a za 5 lat będziecie jeździć wybuchającym solarisem albo trzeszczącym ikarusem za 10 pln jednorazowo. A metra jak nie ma - tak nie będzie.

 • AAP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 07:04 ~AAP

  Ciekawe dlaczego pełoki się nie "denerwują", oczywiście prócz wiecznie zdenerwowanego Tuska???

 • Legionista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 23:09 ~Legionista

  Nie lubię napływowych ale widzę że apologeci HGW próbują pokazywać że podwyżki wszystkiego to ich wina i powinni wrócić na wioskę. Tak ale pod warunkiem że HGW wyjedzie do swojej ojczyzny nad może śródziemne i gnębi arabów a nie mieszkańców warszawy. Dość napinania przyjdź na Łazienkowską w koszulce POkemonów...

 • popis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 14:28 ~popis

  A co takiego jest fenomenalnego w Świętokrzyskiej aby ją zrobić reprezentacyjną? Są już Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Chyba wystarczy?

 • WSW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 14:06 ~WSW

  Ten dokument to zwykły śmieć. Dlaczego metro nie ujawni prawdziwego harmonogramu prac?

 • Berbel aka Kibic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 13:35 ~Berbel aka Kibic

  Mam swoje info. Według niezatwierdzonego wszystko z vatem za 4 150 586 829.. Pozdrawiam. ;)

 • Berbel aka Kibiol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 13:09 ~Berbel aka Kibiol

  :)

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 12:47 ~Obserwator

  Koniecznie powinno skoordynować budowę metra z ogólną przebudową ul Świętokrzyskiej i uczynienia z niej jej reprezentacyjnej ulicy. Dobrze jak by była też ścieżka rowerowa bo Warszawie brakuje jednej trasy wschód - zachód dla rowerów - a przestrzeni jest tam dużo. Koszty też będą niższe bo odpadnie rozkopywanie ulicy i wymiana uzbrojenia terenu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »