Informacje

09.11.2018 09:37 będzie otwarta za 100 lat

Życzenia dla Polski. Kapsuła czasu trafi do Centrum Nauki Kopernik

SERWISY:

Życzenia od Polaków dla Polski, które przez ostatni rok wysyłali widzowie TVN24 i czytelnicy tvn24.pl umieszczono w wyjątkowej kapsule czasu. Wszystko z okazji stulecia niepodległości. Kapsuła zostanie teraz zakopana w Centrum Nauki Kopernik i otwarta ponownie za sto lat.

- To jest wyjątkowy prezent od państwa, który dostajemy i przekazujemy dalej kolejnym pokoleniom - mówił dziennikarz TVN 24 Radosław Mróz w programie "Wstajesz i wiesz".

Tym prezentem jest kapsuła czasu, w której znajdują się głosy widzów i czytelników zbierane przez ostatnie 12 miesięcy w ramach akcji "Życzenia dla Polski".

Otrzymaliśmy ich łącznie ponad 1500. Zostały umieszczone w kapsule w dwóch formach. Po pierwsze - spisane i wydrukowane na kartkach. Po drugie - na nośniku cyfrowym.

W najbliższą sobotę kapsuła zostanie przekazana do Centrum Nauki Kopernik i tam zakopana, by mogła przetrwać kolejne sto lat. - W 2118 roku już kolejne pokolenie ją otworzy i zobaczy, czego Polsce i Polakom życzyliśmy - mówił Mróz.

Jak powstała kapsuła?

O powstawaniu kapsuły mówił w materiale TVN24 Tomasz Tomczak, kierownik produkcji firmy Instal Projekt. - Są cztery główne etapy powstawania. Pierwszy to cięcie blach na laserze. Następnie musieliśmy uformować całą konstrukcję, czyli bryłę. Trzeci etap to montaż i spawanie, a ostatni to już polerowanie i szlifowanie całości- wyjaśniał.

- Kapsuła jest wykonana z dwóch elementów. Z hermetycznej rury dla przechowywania artefaktów przez pokolenia, a następnie drugi element to obudowa o przekroju w kształcie naszego kraju. To jest  bardzo ciekawe wzornictwo i myślę, że ważne dla wielu Polaków - mówił z kolei Bartosz Ścierzyński, zastępca prezesa ds. produkcji z firmy Instal Projekt.

Projekt kapsuły wykonała na zlecenie TVN24 graficzka Anna Warszawska.

"Kochana Polsko!"

Życzenia dla Polski składali naukowcy, aktorzy, sportowcy, społecznicy. I tak na przykład Halina Jędrzejewska, uczestniczka Powstania Warszawskiego życzyła naszej ojczyźnie, by ta "się rozwijała, żeby ludzie byli szczęśliwi, żeby pracowali i robili to, co chcą robić, co im sprawia satysfakcję i co jest ważne dla kraju".

"Aleksander Fredro powiedział kiedyś: nie pomoże i męstwo, gdy przezorność mała. Samobójcze dążności Polska ma i miała, chciałbym pokoleniom moich dzieci i wnuków życzyć, żeby ta fraszka miała tylko już historyczną konotację" - życzył z kolei prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

"Życzę mojej ojczyźnie tego wszystkiego, czego życzy sobie dziecko, patrząc w oczy matki: aby niezależnie od tego, jak jest ciężko, zawsze w oczach matki widziało wiarę, nadzieję i miłość" - przekazywał aktor Michał Żebrowski.

Swoje pomysły mogli przesyłać wszyscy widzowie TVN24 oraz czytelnicy portalu tvn24.pl. Jedna z czytelniczek napisała: "Kochana Polsko! Życzę Ci mądrych obywateli. Takich, którzy nie skaczą sobie do gardeł, aby posiąść władzę nad Tobą".

>> CZYTAJ WIĘCEJ ŻYCZEŃ PRZESŁANYCH PRZEZ NASZYCH WIDZÓW I CZYTELNIKÓW <<


kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • cyhery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 13:51 ~cyhery

  realny~realny

  a co zrobił rząd PiS, żeby uczcić 100 lecie????


  A co Ty zrobiłeś?

 • realny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 11:55 ~realny

  a co zrobił rząd PiS, żeby uczcić 100 lecie????

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »