Informacje

10.11.2016 08:55 KANAŁ ŻERAŃSKI

Zwrot w sprawie gazociągu na Żeraniu.
Inwestor zapowiada konsultacje

SERWISY:

Inwestor gazociągu wzdłuż Kanału Żerańskiego zmienia front i zapowiada konsultacje społeczne. Mają dać odpowiedź na pytanie, jak zagospodarować teren po zakończeniu budowy.

Jak zapowiada firma Gaz System, pod koniec listopada ma się odbyć spotkanie z władzami Białołęki i ratuszem, które określi formułę konsultacji, które zostaną przeprowadzone w 2017 roku.

Warsztaty, punkt konsultacyjny

"Skorzystamy z nowoczesnych metod konsultacji: warsztatów charette, spotkań informacyjnych, a także punktów konsultacyjnych. Zapytamy mieszkańców, władze dzielnicy Białołęka i miasta stołecznego oraz lokalne organizacje pozarządowe" – zapowiada w piśmie przesłanym do urzędu dzielnicy prezes Gaz Systemu, Tomasz Stępień.

Zapewnia też, że chce, aby po budowie rury teren odpowiadał potrzebom mieszkańców, "mając jednak na uwadze ograniczenia formalno-prawne i kwestie bezpieczeństwa".

To przełom. Do tej pory Gaz System deklarował jedynie, że przywróci teren do "stanu obecnego" i dokona "nasadzeń zastępczych" za wycięte pod budowę drzewa. Rozmowy na temat przeprowadzenia konsultacji przerwano we wrześniu, o czym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. Teraz obie strony do nich wracają.

W listopadzie kolejne spotkanie

Dyrektor miejskiego Zarządu Zieleni Marek Piwowarski potwierdza, że rozmowy trwają.  - Pracujemy nad szczegółami. Przekazaliśmy inwestorowi nasze wytyczne, wynikające m.in. z planów zagospodarowania przestrzennego czy oczekiwań dzielnicowej rady konsultacyjnej. Teraz jest to przez nich analizowane. Kolejne spotkanie mamy zaplanowane około 15 listopada. Wtedy chcielibyśmy uszczegółowić to, co ustaliliśmy i podpisać porozumienie – informuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Piwowarski.

Jego zdaniem, same konsultacje powinny odbyć się między 6 stycznia, a początkiem ferii zimowych. Kto miałby za nie zapłacić? – To będziemy jeszcze ustalać – dodaje.

Walka o drzewa

Budowa gazociągu wzdłuż Kanału Żerańskiego od początku budziła niepokój wśród mieszkańców Białołęki. Początkowo ostro sprzeciwiali się przede wszystkim wycince setek drzew. Wiadomo, że w związku z budową rury pod topór pójdzie ich około 2000.

Inwestor zapowiedział jednak, że po zakończeniu inwestycji dokona nasadzeń zastępczych w liczbie 5000. Potwierdził to w piśmie wysłanym do władz Białołęki na początku listopada. Drzewa, które zostaną zasadzone to m.in. lipy, klony, dęby, gruszki i dzikie jabłonie. "Ponadto w ramach rekompensaty na terenie Nadleśnictwa Jabłonna zostanie zadrzewiony obszar 2,2 ha w ramach rekompensaty za ścięte krzewy" – zapewnia Gaz System.

Gazociąg wysokiego ciśnienia ma mieć 10 kilometrów długości. Według planów pobiegnie pod ziemią, wzdłuż Kanału Żerańskiego i połączy Rembelszczyznę z Elektrociepłownią Żerań. Jego budowa ma rozpocząć się w 2017 roku, a zakończyć w 2019 roku.

Tereny nad Kanałem Żerańskim, gdzie planowana jest wycinka pod gazociąg:

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2016 11:06 ~normalny

  20 letnie drzewo odrośnie w ciągu kilku lat. Czy 50-letnie? Nie róbcie sobie jaj.

  "Przyroda wiele jednak nie zyska. Źródła przemysłowe to jeden procent zanieczyszczenia powietrza w Warszawie. Pyły z żerańskiej elektrociepłowni już dziś zawierają się w tym jednym procencie."

  Poza tym nie zrezygnują całkiem z węgla. Wielka ściema

 • leonidas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2016 10:40 ~leonidas

  Ludzie przestańcie z tymi protestami. Zastąpienie węgla gazem w elektrociepłowni Żerań zrekompensuje wielokrotnie straty związane z wycinką drzew, które i tak w ciągi kilku lat odrosną. Pomyślcie nie tylko o dniu dzisiejszym ale także o przyszłości naszych następców które teraz nie mają głosu. Krzykacze udają ekologów a w rzeczywistości szkodzą nam wszystkim.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »