Informacje

20.04.2018 12:47 decyzja wrocławskiego sądu

Zwrot akcji w sprawie Jakuba R.
Jednak zostanie w areszcie

SERWISY:

Wrocławski sąd wycofał się z wykonania aresztu kaucyjnego wobec Jakuba R., byłego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami podejrzanego o korupcję. Wniosek w tej sprawie złożyła prokuratura. Wcześniej sąd zdecydował, że R. będzie mógł opuścić areszt po wpłaceniu dwóch milionów złotych kaucji, ale decyzję tę skrytykował prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

W czwartek Sąd Apelacyjny przedłużył Jakubowi R., który jest jednym z głównych podejrzanych w śledztwie dotyczącym warszawskich reprywatyzacji, areszt na trzy miesiące. Zastrzegł jednak, że będzie mógł go opuścić, jeśli do 20 maja wpłaci dwa miliony złotych kaucji.

Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu Katarzyna Bylicka jeszcze przed południem mówiła, że "prokurator analizuje, czy złożyć zażalenie w tej sprawie". Po godzinie 12 poinformowano już, że prokurator zaskarżył postanowienie sądu o zastosowanie tzw. aresztu kaucyjnego wobec R.

- Złożył też wniosek o wstrzymanie tego postanowienia do momentu rozpatrzenia zażalenia na zastosowanie tak zwanego aresztu kaucyjnego. Sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek o wstrzymanie postanowienia. Oznacza to, że R. nie opuści aresztu do czasu rozpatrzenia zażalenia - powiedział Bylicka.

Ziobro krytykuje sąd

Wcześniej decyzje o ewentualnym wypuszczeniu z aresztu byłych ważnych warszawskich urzędników skrytykował minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

- Biorąc pod uwagę ogromną skalę przestępstw, jaka miała miejsce w Warszawie w związku z mafią reprywatyzacyjną - szeroko ujmując to pojęcie, bo przecież była to zorganizowana działalność na wielką skalę - to decyzje o ewentualnym wypuszczeniu ważnych urzędników miasta z aresztu tymczasowego, kiedy śledztwa w niektórych wątkach są na początkowym etapie, zawsze będę oceniał krytycznie - powiedział Ziobro na konferencji prasowej.

Dodał, że "istnieje realne niebezpieczeństwo matactwa osób, które są zainteresowane tym, aby utrudniać postępowanie, bowiem w miarę dodatkowych ustaleń prokuratury grozić im będzie wyższa kara".

Informację o możliwym zwolnieniu Jakuba R. z aresztu podał jego brat - Marcin Rudnicki. - Poręczeniem może być hipoteka nieruchomości, trwa więc gorączkowe liczenie wartości tego, co możemy zastawić - napisał w mediach społecznościowych.

- Mój klient jest w areszcie już od ponad roku, dlatego wniosek o przedłużenie aresztu rozpatrywał sąd apelacyjny - potwierdzał mecenas Olgierd Grodziński (jeszcze przed decyzją sądu o wstrzymaniu aresztu kaucyjnego).

Niebezpieczne związki

Oprócz Jakuba R., do aresztu trafiła również jego ponad 80-letnia matka, znana warszawska prawniczka. Posiedzenie, na którym zapadnie ewentualna decyzja o przedłużeniu jej aresztu tymczasowego, odbędzie się w przyszłym tygodniu. Według śledczych, zarówno R., jak i jego matka ściśle współpracowali w machinacjach przy zwrocie warszawskich nieruchomości, co miało im przynieść wielomilionowy majątek.

Już zza krat aresztu tymczasowego Jakub R. rozesłał pisma do najważniejszych osób w państwie, w których przedstawił swoją wersję udziału w procederze. Premiera, prezydenta i członków komisji weryfikacyjnej poinformował, że swoją pracę w ratuszu zawdzięczał prywatnym znajomościom z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem - dzisiejszymi koordynatorami służb specjalnych - oraz szefem CBA Ernestem Bejdą.

Miał być namawiany do udziału w tajnej akcji służby antykorupcyjnej, która pozwoliłaby skompromitować jakiegoś ważnego polityka Platformy Obywatelskiej. W swoich pismach twierdził również, że był namawiany przez wicekoordynatora służb specjalnych Macieja Wąsika, by pomógł wzbogacić się partii Prawo i Sprawiedliwość na decyzjach reprywatyzacyjnych.

Niechciany świadek

Wszystkie osoby wymieniane przez Jakuba R. odpowiadają, że są to pomówienia. - Jedyną rzeczą, którą zrobiliśmy, to zatrzymaliśmy osoby, które stanowią rodzinę mojego dawnego znajomego (Marcina Rudnickiego - red). Doprowadziliśmy do tego, że siedzą w areszcie. I to jest atak, który jest tym wywołany - mówił przed kamerami Maciej Wąsik, zastępca Mariusza Kamińskiego w urzędzie ministra koordynatora służb specjalnych.

W efekcie pism Jakuba R. prokuratura wszczęła postępowanie, które ma zbadać jego relacje z dzisiejszymi wpływowymi politykami PiS. Kierowana przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji nie zgodziła się na przesłuchanie Jakuba R., argumentując, że zaszkodziłoby to intensywnie działającej prokuraturze i CBA.

Opozycja chce, by rząd wyjaśnił na posiedzeniu Sejmu, jakie działania podjął w związku z oskarżeniami formułowanymi przez Jakuba R.

 

Robert Zieliński/Karolina Wiśniewska/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bohater

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2018 11:20 ~Bohater

  Nie pomogą miliony Jakuba R.

 • Towarzycho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 20:31 ~Towarzycho

  kubat~kubat

  Czy ktoś ma czelność jeszcze mówić o niezależnych sądach w Polsce.

  Totalna opozycja. Obywatele RP, Nowośmieszna, Platfusy, KODomoci... to towarzycho. Mówią, że sądy są niezależne i jeszcze ich bronią!

 • polo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 20:30 ~polo

  Pod Komisje Go !
  Niech mówi co z Kamińskim i Wąsikiem.
  Jaki jakby... ucichł....

 • Trzeba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 20:25 ~Trzeba


  Nie w nieskończoność, tylko do czasu skompletowania i tak już bogatego na tę chwilę materiału dowodowego. Poza tym - nie stawia się spacji przed znakami interpunkcyjnymi. Trzegoś? Ta pisownia oddaje poziom ludzi, którzy popierają mafię urzędniczo-prawniczą.

  beta~beta

  w nieskończoność nie można nikogo przetrzymywać ,powinien zeznawać w komisji nijakiego p. Jakiego trzegoś się boją. Świadek niewygodny.
  antybeta~antybeta  Ten osobnik, który pisze " Trzegoś ", chce być niezwykle poprawny i dokładny w wymowie. Słyszał gdzieś, że mówienie " Czeba " zamiast " Trzeba " jest nieprawidłowe, więc na zimne dmucha :)

 • My4RP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 17:33 ~My4RP

  znajomi królika twierdzą, że chodzi o rozliczenia Jakub R. miał kryć swoich kolegów wąsika i kamińskiego w zamina za niski wyrok w zawieszeniu, ale jak zamknęli mu matkę i kasa zaczęła wyciekać na dziwne konta to zrozumiał że został zrobiony w bambuko

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 16:13 ~kubat

  Czy ktoś ma czelność jeszcze mówić o niezależnych sądach w Polsce.

 • Nożyce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 15:59 ~Nożyce  Wprost~Wprost

  Wziął parę baniek łapówek, a może wykupić się dwiema. "Brawo". Takie akcje są możliwe tylko w wykonaniu ekipy HGW i obrony przez sądy, których tak rozpaczliwie broni opozycja.
  greg~greg


  Zwolnienie za kaucją - wina ekipy HGW
  Spóźnił się autobus - wina ekipy HGW
  Dostałeś mandat za złe parkowanie - wina ekipy HGW
  Nie zdałeś egzaminu - wina ekipy HGW
  Zrobiła ci się krosta na 4 literach - wina ekipy HGW
  Jesteś bezrefleksyjnym osobnikiem potrafiącym czerpać wiedzę tylko z memów - a to już inna sprawa...
  Wina i kara~Wina i kara

  W zasadzie wina ekipy HGW jest tylko częściowa. Winien wszystkiemu jest TUSK. Bo tak.

  Uderz w stół? :D To zupełnie jak opozycja totalna, zwala wszystko na Kaczyńskiego. Nawet sobie wyssali z tyłka jakieś neologizmy jak Kaczyzm, pisizm i inne słowa nauczane w psychiatryku.

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 15:57 ~Rurex

  Ziobro się boi, że pan R. zacznie na wolności sypać kolegów od kielicha - Mariusza K. i Macieja W. - szefów CBA.

 • antybeta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 15:47 ~antybeta

  Nie w nieskończoność, tylko do czasu skompletowania i tak już bogatego na tę chwilę materiału dowodowego. Poza tym - nie stawia się spacji przed znakami interpunkcyjnymi. Trzegoś? Ta pisownia oddaje poziom ludzi, którzy popierają mafię urzędniczo-prawniczą.

  beta~beta

  w nieskończoność nie można nikogo przetrzymywać ,powinien zeznawać w komisji nijakiego p. Jakiego trzegoś się boją. Świadek niewygodny.

 • klakers

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 15:05 ~klakers

  Jak widac i slachac ten nasz kraj to jedna wielka mafia,czy ktos zyje uczciwie jeszcze w tym kraju chyba nie,powinni pierdle budowac a nie mieszkania tylko prawdziwe nie hotele czy Kurort.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »