Informacje

21.09.2014 08:33 BIEDRONKA ZAMIAST FEMINY

Zwrot akcji czy pozorowane działania?
Ratusz zainteresował się Feminą

SERWISY:

W niedzielę ostatni seans, potem demontaż sprzętu i koniec - taki będzie finał trwającego ponad półtora roku sporu o kino Femina. Na dwa dni przed wyprowadzką z budynku w Al. Solidarności głos zabrał wreszcie ratusz. Wiceprezydent Olszewski obiecuje pomoc, choć nie brzmi to zbyt przekonująco.

Zaczęło się od wizyty w studiu Telewizji Polskiej. Wiceprezydent Michał Olszewski powiedział tam w czwartek, że kino, któremu właśnie wygasa umowa najmu pomieszczeń w kamienicy przy Al. Solidarności, ma jeszcze szansę. I dodał, że ratusz wydał dla tego miejsca wytyczne konserwatorskie, które - oprócz sklepu - przewidują działalność kulturalną.

- Jeżeli nie zostaną uwzględnione to nie wydamy pozwolenia na budowę firmie Jeronimo Martins - wypalił wiceprezydent.

Jest pozwolenie, nie ma wytycznych

Stanowcza deklaracja nie zmienia jednak w żaden sposób sytuacji kina: umowa jest wypowiedziana, w poniedziałek musi się zacząć wynoszenie wyposażenia, a potem lokal przejmie nowy najemca. Czyli firma Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, który... ma już pozwolenie na budowę sklepu w tym miejscu. Ratusz wydał je na początku roku i nie zastrzegł wtedy, że w lokalu ma być zachowana funkcja kulturalna.

- Inwestor wystąpił na początku sierpnia z drugim wnioskiem, który łączy usługi handlowe z działalnością kulturalną - tłumaczy teraz Olszewski. A co znalazło się w wytycznych, które miał dostać? Zapytaliśmy o to w biurze prasowym ratusza, któremu podlega stołeczny konserwator zabytków. I tu kolejna niespodzianka: wytyczne wcale nie zostały wydane.

- Ale projekt lada chwila trafi do konserwatora - zapewnił nas rzecznik urzędu miasta Bartosz Milczarczyk.

"Człowiek z ulicy" szuka wsparcia dla kina

Olszewszki powiedział też w TVP, że toczą się rozmowy z firmami, które są zainteresowane wsparciem Feminy, a także z firmą Gutek Film, która miałaby przejąć kino (do tej pory prowadziła je firma Helios). W rozmowie z tvnwarszawa.pl Olszewski dodał z kolei: - Jeśli chodzi o działalność kulturalną, to do rozmów włączyliśmy organizację pozarządową. Na chwilę obecną nie mogę zdradzić szczegółów.

Co ciekawe, te same informacje pojawiają się też w filmie, który Olszewski opublikował w jednym z portali społecznościowych. Głos zabiera w nim m.in. mężczyzna, który najpierw mówi o sobie "zwykły człowiek z ulicy", a zaraz potem zapewnia, że prowadzi rozmowy z dużymi firmami, które mogłyby wesprzeć kino (chodzi o dołożenie się do czynszu, który podnieśli właściciele kamienicy).

Mężczyzna to Grzegorz Warzecha. Skontaktowaliśmy się z nim. Na początku zastrzegł, że nie jest związany z żadną partią, stowarzyszeniem ani ruchem miejskim. - Po prostu zależy mi na tym kinie - przekonywał. I dodał, że rozmowy z firmami zaczął z własnej inicjatywy, a jedna z nich to "potentat na rynku farmaceutycznym". O szczegółach mówić nie chce.

Potwierdził za to, że to on rozmawia z firmą Gutek Film. Zresztą w filmie pojawia się Adam Trzopek, dyrektor ds. dystrybucji i kin firmy Gutek. Nie udało nam się jednak uzyskać jego komentarza.

Skąd zbieżność deklaracji Warzechy i Olszewskiego? W na kilkanaście godzin przed pojawieniem się filmiku Warzecha skontaktował się z Olszewskim. - Wiceprezydent miał wziąć udział w nagraniu, ale odmówił z powodu zbyt dużej liczby obowiązków. Jedyne, co zrobił, to napomknął o naszej inicjatywie w jednym z wywiadów - przekonuje samozwańczy obrońca kina. I zachęca do dalszego szukania pomocy dla Feminy.

Czy jego akcja ma szansę powodzenia? To mało prawdopodobne - dyrekcja kina odnosi się do każdej formy wsparcia z sympatią, ale planów nie zmienia: w niedzielę ostatni seans, a potem demontaż wyposażenia. Jeronimo Martens ma ważne pozwolenie na budowę sklepu i prawdopodobnie z niego skorzysta.


bf/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • reymont

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2014 11:57 ~reymont

  Sami rozpieprzamy handel chodzac do tej niby znienawidzonej biedronki. Wystarczy bojkot biedronki na kilka miesiecy. Obrotny spadna i zaczna sie zamykac biedronki na kazdym rogu.

 • oevoehvw0efjwvfweovejvisdfvgasde

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2014 14:08 ~oevoehvw0e…

  Bied(r)a i już.
  Towar najgorszego sortu.
  Ja dziękuję, nie wchodzę.

 • gag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2014 01:56 ~gag  Gościu~Gościu

  A co z radą miasta i hanką ma wspólnego fakt, że prywatny właściciel budynku sprzedał prywatnemu właścicielowi biedronki ten lokal? Co to, w socjalizmie żyjemy, żeby rząd mógł zabraniać zwykłych transakcji handlowych?
  gaga~gaga

  problem w tym, ze w jaki sposob ten prywatny wlasciciel uzyskał tę nieruchomość, bo przeciez do 1989 roku nie był to prywatny budynek. Kto i w jaki sposob go kupił??? To wyjaśniłoby wiele.
  Sprawiedliwość dziejowa~Sprawiedliwość dziejowa

  Nie kupił, tylko odzyskał. To spadkobierca przedwojennego właściciela.

  to juz wszystko wiadomo - zydowski spadkobierca. Znamy takich, papiery postarzane, cudem znalezione, adwokat z Nowego Jorku itp itd.

 • vegeta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2014 22:00 ~vegeta

  Wiecie ile starszych osób jest ZA KINEM I NIE CHCĄ BIEDRONKI

 • Walka klasowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2014 20:22 ~Walka klasowa  Adam~Adam

  Ten, który wpuścił Biedronkę do Polski i rozwalił polski handel, powinien być publicznie rozstrzelany, bez spowiedzi. Amen.
  Sieć~Sieć

  A pozostałe sieci supermarketów : Leclerc, Auchan czy Tesco nie przeszkadzają ci ? Dlaczego tak nie lubisz akurat Biedronki ?
  Adam~Adam


  Nie przeszkadzają mi bo nie jest ich 3000 i nie rozpleniają się w każdej wsi po dwie sztuki. Nie lubię Biedronki to mało powiedziane, nienawidzę za to co zrobiła z polskimi sklepami. Jestem związany z handlem od ponad 20 lat, kiedyś byłem przedstawicielem handlowym, teraz tez mam działalność gospodarczą więc siedzę w temacie. Napiszę tak: Biedronka jest jednym z głównych powodów biedy w Polsce bo zniszczyła klasę średnią, polskich kupców a z nimi hurtowników i rodzimych producentów. O pieniądzach wyprowadzanych z Polski nie wspomnę.

  Klasa średnia to kupcy ? A zawsze myślałem, że inteligencja pracująca, jak to się pisało za komuny.

 • Przyszłość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2014 20:17 ~Przyszłość

  piotr~piotr

  Frajerzy zniszczą wszystko historie polski aż łza sie kręci no cóz komurki,tablety, video,i markiety,to przyszłość całego świata a my polacy gonimy go pod każdym względem tylko czy czasami miejsce jest na swoją historie a nie palmowanie ?

  Komurki i markiety, powiadasz ?

 • ika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2014 20:16 ~ika

  nareszcie ratusz i jej urzedsy ruszyly 4 litery i przestały pieerdzic w stołek. Szkoda ze tak pozno. HGW kłamała po referendum jak zwykle ze bedzie rozmawiac z mieszkańcami. Kto jej uwierzy? Wariaci i biorący spod stołu kase za wpisy. Ona kłamstwo ma we krwi jak cała PO.

 • Sprawiedliwość dziejowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2014 20:09 ~Sprawiedli…


  Gościu~Gościu

  A co z radą miasta i hanką ma wspólnego fakt, że prywatny właściciel budynku sprzedał prywatnemu właścicielowi biedronki ten lokal? Co to, w socjalizmie żyjemy, żeby rząd mógł zabraniać zwykłych transakcji handlowych?
  gaga~gaga

  problem w tym, ze w jaki sposob ten prywatny wlasciciel uzyskał tę nieruchomość, bo przeciez do 1989 roku nie był to prywatny budynek. Kto i w jaki sposob go kupił??? To wyjaśniłoby wiele.

  Nie kupił, tylko odzyskał. To spadkobierca przedwojennego właściciela.

 • Ktos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2014 20:07 ~Ktos

  qwerty~qwerty

  Słoiki chodzą tylko do multipleksów więc ich to nie obchodzi

  No dokładnie. Bo ja nie będę siedział nawet w kinie z warszawskim rodowitym motłochem.

 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2014 20:07 ~ja

  Teraz głąby płaczecie że likwidują , a przypomnijcie sobie gdzie byliście na ostatnim seansie , gdzie zazwyczaj chodzicie do kina . Wybieracie multiplexy w centrach handlowych , a teraz płacz i lament .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »