Informacje

22.11.2012 19:42 nowy regulamin ZTM

Zwrócą za spóźniony pociąg, otworzą awaryjne bramki w metrze

SERWISY:

Nie będzie można palić e-papierosów, za to rowerzyści będą mogli używać bramek awaryjnych w metrze, a osoby niepełnosprawne podróżować z asystującymi psami. Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził istotne zmiany w regulaminie przewozów.

Rada Warszawy podjęła uchwałę nowelizującą ten dokument. Nowy regulamin będzie obowiązywał od 1 stycznia przyszłego roku. Jakie są najważniejsze zmiany?

Osoby prowadzące wózki dziecięce, niepełnosprawne, a także te z większym bagażem lub rowerem, będą mogły korzystać z bramek awaryjnych w metrze. Oczywiście muszą posiadać ważny bilet. ZTM planuje, w przyszłym roku, ustawić przy wyjściach ewakuacyjnych, dodatkowe kasowniki.

Pasażerowie będą mogli wejść do autobusu, tramwaju, pociągu lub na stację metra z psem asystującym. Psy muszą jednak mieć założoną uprząż a ich właściciele  ważne świadectwo szczepienia oraz certyfikat potwierdzający status zwierzęcia.

Trzeci autobus na przystanku

Gdy na przystanku stoją dwa autobusy lub tramwaje, to drugi z pojazdów po zamknięciu drzwi nie będzie się zatrzymywał po raz drugi. Gdy na przystanku w tym samym czasie będą stały trzy tramwaje lub autobusy – to kierowca lub motorniczy prowadzący trzeci z pojazdów – będzie miał obowiązek powtórnego zatrzymania się i zabrania pasażerów na początku przystanku po odjeździe pojazdów, które stały przed nim.

Zakaz palenia e-papierosów

W regulaminie pojawił się również zapis zobowiązujący kierowcę autobusu czy tramwaju, do pomocy osobom niepełnosprawnym. Chodzi o wejście do pojazdu i zajęcie miejsca.

Oprócz palenia papierosów, wprowadzony również został zakaz używania tzw. e-papierosów. Zawierają one pewną ilość nikotyny oraz różne substancje zapachowe, co dla części pasażerów też może być uciążliwe.

Zwroty częśćci pieniędzy za bilety

Do regulaminu został dopisany rozdział 2, który wprowadza możliwość ubiegania się przez pasażera zwrotu pieniędzy za bilet w przypadku opóźnień pociągów SKM. Pasażer będzie mógł się ubiegać o zwrot, gdy pociąg spóźni się powyżej 60 minut. Posiadacze biletów 3-dniowych będą mogli wystąpić  o zwrot 1/6 wartości biletu. Tym posługujący się biletem 30-dniowym, przysługiwać będzie zwrot 1/60 wartości biletu za każde opóźnienie.

Posiadacze kart 90-dniowych będą mogli się ubiegać o zwrot 1/180 ich wartości za każde opóźnienie. Możliwość ubiegania się o zwrot, w wysokości 1/730 wartości biletu za każde opóźnienie, będą mieli również pasażerowie korzystający z Biletu Seniora.

lata//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • eMa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2012 14:28 ~eMa

  olka82~olka82

  Przywrócić bilety miesięczne na jedną linię! Przynajmniej na METRO! Ja używam parkingów Park&Drive i muszę miesięczny kupować na wszystkie linie w Warszawie! Po co? Jak korzystam tylko z METRA!? Nonsens!!  Zgadzam się! JA też chciałabym tego przywrócenia tyle że zapewne ZTM wtedy na mnie za mało zarabia

 • karawaniarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2012 14:47 ~karawaniarz

  ajpod~ajpod

  a kto zgodnie z zapisami ZTM-u zajmuje się nietrzeźwymi czy śmierdzącymi bezdomnymi ?? jak wejdzie taki jeden z drugim, to pół autobusu maja dla siebie, a normalni ludzie kiszą się aby za przeproszeniem nie puścić pawia wdychać ich zapachów...

  do tej pory kierowcy umywają ręce oraz nawet nie kwapią się nikogo o tym powiadamiać stojąc nawet na pętli...

  Odpowiedziałem na to 23.11.2012 08:25 ,a na pętli to jest moja przerwa ,którą i tak zbyt często tracę na korzyść pasażerów.

 • Taki sobie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2012 14:39 ~Taki sobie

  arti~arti

  a jeżeli autobus odjedzie przed czasem tak jak zawsze się zdarza autobus linii 191 pkp Włochy na rozkładzie odjazd 6.43 a odjeżdża 6.41 i tak dzień w dzień


  janco~janco


  Może zegarek sobie przestaw, bo chyba Ty masz problem

  malaminanana~malaminanana


  z tym zbyt wczesnym odjazdem autobusów się zgodzę - też to powinno być karane - tylko nie da się tego udowodnić ;/

  przy okazji pozdrawiam PANIĄ kierowcę z 179 ;]
  taki sobie~taki sobie

  Taaak , jak się na czymś nie znasz nie zabieraj głosu , właśnie dlatego ,że da się udowodnić prosto i z dokładnością co do sek. stoję na przystankach do dozwolonego czasu.
  Cat~Cat  Zbiorkom ma prawo mieć różnicę w przyjeździe na przystanek +/- 3 minuty. Najlepiej zapoznać się z regulaminem, tam jest dokładnie taki zapis.

  Następny specjalista ,mówię nie masz pojęcia rzadziej otwieraj usta mniej głupot się urodzi.

 • warszwiak z krwi i kości

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 18:21 ~warszwiak…

  I jak zwykle te słoiki wszystkie mają problem. Autobusem jździ dużo osób i nie powinno się palić tych e papierosów a słoiki sobie je nakupowali i myślą że są fajni. Co do reszty wiadomo Polska absurd goni absurd i niech nikt nie liczy że jak młody człowiek będzie miał szanse to nie wyjedzie, bo ja jak tylko skończe studia to wylatuje natychmiast.

 • olka82

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 18:08 ~olka82

  Przywrócić bilety miesięczne na jedną linię! Przynajmniej na METRO! Ja używam parkingów Park&Drive i muszę miesięczny kupować na wszystkie linie w Warszawie! Po co? Jak korzystam tylko z METRA!? Nonsens!!

 • Boby

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 17:13 ~Boby

  Drodzy internauci - jestem motorniczym i nim zaczniecie mnie osądzać zastanówcie się nad tym co przeczytacie.
  1.e-papieros czasem się spotykam z kłótnią i skargami że ktoś pali i co mam zrobić ?Teraz sprawa bedzie prosta ,ale pomyślcie jeśli w zatłoczonym tramwaju lub autobusie zacznie palić e-papierosa 20 osób ?
  2.Smierdzący pasażerowie to zmora jak dla was tak i dla mnie ( dzwońcie 986)po to oni są,mi nie wolno dotknąć delikwenta.
  3.Metro ha ha tramwaje (podam przykład z zachodu) wydzielona faza świtlna dla pojazdów szynowych ,naprawdę działa i szybko się porusza.
  Ale ale przedewszystkim trzeba nauczyć goniące społeczeństwo ,łapiące za zamykające się drzwi co w efekcie daje opóźnienie tego i kolejnych tramwaji ,a jeżdża często więc więcej luzu.

  wracając do komunikacji na zachodzie tam gdzie nie muszą nie robią tuneli dla metra a wiadukty taniej szybciej i wygodniej.

 • Mamuciak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 16:45 Mamuciak

  epapierosowy~epapierosowy

  Paranoja. E-papierosy są nieszkodliwe. Owszem posiadaja niewielka ilość nikotyny ale ona zostaje w płucach a na zewnątrz wydobywa sie TYLKO para wodna. Ogarnijcie się ztmowcy. Najpierw poczytajcie a potem wydawajcie swoje wyroki. I tak będę palił w autobusie czy tramwaju. I kto mi co zrobi.

  Nikt Ci nie zabroni, po prostu udowodnisz tylko, że Twoja kultura jest bardziej ulotna od wspomnianej "pary wodnej"

 • Mamuciak65

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 15:34 ~Mamuciak65

  zgred~zgred

  przepraszam a ten zakaz używania e papierosów to w oparciu o jakie przepisy prawne zostanie wprowadzony? Bo rozumiem że będzie zgodny z już obowiązującym prawem?

  Dla normalnego człowieka wystarczy prawo zwyczajowe, ale dla "buraków" trzeba wprowadzić konkretne paragrafy.

 • ssq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 15:14 ~ssq

  zakaz palenia e papierosów, bo mają substancje zapachowe? to może zakaz wylewania na siebie pół flakonu perfum, zamiast użyć stosownie mydła

 • rapit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 14:44 ~rapit

  Nie pale papierosów ale to ze nie bedzie mozna palic e-papierosow w autobusach i tramwajach to głupota! Przeciez to nie smierdzi a jesli ktos chce rzucic palenie to go tylko pochwalic za to.

  Pewnie mocherom sie nie podoba... -.-

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »