Informacje

20.06.2017 16:48 ma nowe zajęcie

Zwolniony wiceprezydent
zdradza plany na przyszłość

SERWISY:

Jacek Wojciechowicz, zwolniony we wrześniu ubiegłego roku długoletni zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz ujawnił swoje plany na przyszłość. Założył fundację Instytut Rozwoju Warszawy, która zamierza patrzeć na ręce władzom miasta. - Chcemy być aktywistami, ale stoi za nami doświadczenie bycia po drugiej stronie – zapowiedział Wojciechowicz.

Jacek Wojciechowicz przez 10 lat był prawą ręką prezydent stolicy. Oficjalnie został wyrzucony za słabe wyniki z inwestycjach. Nieoficjalnie wiadomo, że zwolnienia wszystkich czterech zastępców zażądał od Gronkiewicz-Waltz Grzegorz Schetyna. Miał to być warunek pozostawienia na stanowisku jej samej. Padło na Jarosława Jóźwiaka, który faktycznie miał reprywatyzację w swoich kompetencjach i Wojciechowicza, który nigdy za nią nie odpowiadał. Fotele ocaliła dwójka innych wiceprezydentów: Michał Olszewski i Włodzimierz Paszyński. Jacek Wojciechowicz miał otrzymać propozycję prezesury jednej z miejskich spółek (mówiło się o Metrze Warszawskim), ale jej nie przyjął.

W publicznych wypowiedziach nie ukrywał żalu za powiązanie jego odejścia z aferą reprywatyzacyjną. Wielokrotnie dawał temu wyraz w swojej aktywności na Twitterze. Uderza tam głównie (często bardzo brutalnie)w  Prawo i Sprawiedliwość, ale zdarza mu się także podszczypywać tę frakcję Platformy, którą obciąża za swoje odejście (czyli środowisko Grzegorz Schetyny). We wtorek ujawnił, że nie wyczerpuje to jego planów na przyszłość.

Wiceprezydent społecznikiem

Były wiceprezydent Warszawy powołał do życia Instytut Rozwoju Warszawy i stanął na jego czele. Celem fundacji jest "monitorowanie i wspieranie dynamicznego rozwoju stolicy oraz poszukiwanie koncepcji skutecznego zarządzania miastem". – Przez 10 lat stolica przeżywała boom rozwojowy. Ta sytuacja się nie zmienia, a w kontekście Brexitu wręcz zyskujemy nowe szanse. Instytut Rozwoju Warszawy jest po to, żeby monitorować, czy wszystkie szanse wykorzystywane są dobrze – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Wojciechowicz.

Zapewniał przy tym, że jego fundacja jest apolityczna i tworzy ją grupa ludzi o różnych poglądach, wywodzących się z różnych środowisk. Ale póki co przedstawił tylko dwójkę swoich najbliższych współpracowników. To szerzej nieznani Grzegorz Gruchalski (były szef młodzieżówki SLD, aktywista, z wykształcenia socjolog) oraz Aleksander Arabadźić (związany ze środowiskiem PO, asystent senatora Marka Rockiego, przedsiębiorca, PR-owiec, społecznik).

– Chcemy działać dla dobra Warszawy, dać odpór nihilistom, populistom, którzy w rozwoju widzą zagrożenia – mówił Wojciechowicz, ale nie sprecyzował kogo dokładnie ma na myśli. – Jesteśmy fundacją, nie partią polityczną, w tym momencie polityka nas nie interesuje. Chcemy, żeby rozwój Warszawy nie został przyhamowany – podkreślił. - Chcemy być lobbystami Warszawy, nie inwestorów, chcemy zmieniać Warszawę, wpływać na to, żeby się rozwijała i zmieniała – dodał.

Zapowiedział też powołanie rady programowej, jednak nie zdradził, kto miałby się w niej znaleźć. – Są prowadzone rozmowy z ekspertami, ale podawania nazwisk byłoby teraz przedwczesne – zastrzegł.

Niewiele konkretów

Jacek Wojciechowicz nie przedstawił też konkretnego programu działań na najbliższe miesiące. W gruncie rzeczy nie do końca wiadomo, w jakie zadania przekują się ogólnie zarysowane cele. Nie dowiedzieliśmy się, co pójdzie na pierwszy ogień – jakie badania zamierza zamówić fundacja, jakie raporty opracuje, jakie konferencje zorganizuje.

Nie zanosi się na to, żeby Wojciechowicz stał się radykalnym krytykiem obecnych władz ratusza. Podczas wtorkowego spotkania starannie unikał ich krytyki. – W aktualnej sytuacji politycznej nie widzę problemu we współpracy z urzędem miasta – stwierdził. - Docierają pewne sygnały, że decyzyjność pewnych struktur miejskich nie jest w ostatnich miesiącach najbardziej dynamiczna – to bodaj najmocniejsze zdanie o ekipie Gronkiewicz-Waltz, które padło z ust jej byłego zastępcy.

Bronił swojego dorobku na stanowisku wiceprezydenta. - 10 lat, przez które odpowiadałem za inwestycje, to ok. 30 miliardów złotych zainwestowanych w Warszawie. Przez 30 lat stolica nigdy nie miała tak dobrego okresu. Zawsze starałem się być osobą, która ten rozwój napędza - przekonywał.

Czy nowa rola, lidera jednego z setek działających w Warszawie NGO-sów, nie będzie frustrująca dla człowieka, który przez lata miał moc sprawczą, podejmował codziennie szereg istotnych dla miasta decyzji? - Mamy świadomość, że nasz siła rażenia jest, jaka jest. Mam prawo zajmować się rozwojem Warszawy z tej pozycji, jaką aktualnie mam – podsumował.

Zwolnienie Jacka Wojciechowicza:

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2017 16:25 ~wawiak

  licze ze w raz z nowym członkiem na wysokim stanowisku, ratusz oraz pani Hanna wezmą się mocno w ryzy i Warszawa podskoczy z inwestycjami. Mamy okres letni wiec to jest najlepszy czas

 • Doodlewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2017 16:00 ~Doodlewski

  mysle ze decyzja HGW w sprawie olszewskiego była trafiona, poprzedni viceprezydent nie pokazał sie od najlepszej strony

 • AnnaPaciorkowiecCzacza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2017 13:40 ~AnnaPacior…

  Był slabym wiceprezydentem, nie radził sobie z konflikatami przestrzennymi powodowanymi przez inwestycje - oszukiwał przy tym mieszkańców.
  Uczestniczył w układzie zbudowanym wokół wydziału architektury i planowania przestrzennego.
  Jednym słowem człowiek z układu o chorej ambicji. Skończył tam gdzie jego miejsce - na śmietniku historii.

 • kraczor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2017 10:09 kraczor

  fundacja potrzebna bo trzeba z czegoś żyć. zastanawia mnie czemu pozostał paszyński. jak byłem uczniem jeszcze za komuny to on już był u władzy. widać ma jakiegoś haka na tę bandę.

 • Do Wronek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2017 09:38 ~Do Wronek

  albo na Białołękę :)

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2017 09:17 ~wawa

  Wracaj do Raciborza a Warszawie daj spokój.

 • facepalm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2017 08:55 ~facepalm

  moje plany na przyszłość też opiszecie? Służę materiałem na artykuł.

 • dziadekwładek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2017 20:56 ~dziadekwładek

  O rzesz ty , ale numer !
  Sprawiedliwi wszech stron łączcie się !

 • antykomor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2017 20:30 ~antykomor

  blady~blady

  haha to jakaś komedia jest

  No i proszę. Długo na nihilistę oraz populistę czekać trzeba nie było...

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2017 20:15 ~waws

  blady~blady

  haha to jakaś komedia jest

  komedia to jest Jaki taki
  A tu widać że gość ma chrapkę na Prezydenta. Niech walczy przynajmniej będzie wesoło

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »