Informacje

26.03.2015 09:03 Grozi im dożywocie

Zwłoki gangsterów zakopane. Siedmiu członków "Mokotowa" odpowie
za zabójstwo

SERWISY:

Siedmiu członków gangu mokotowskiego odpowie za brutalne zabójstwo dwóch gangsterów, do którego doszło w 2002 r. Zwłoki mężczyzn zakopane były w podwarszawskim Powsinie - poinformowało Centralne Biuro Śledcze Policji. Funkcjonariusze zatrzymali ostatniego przebywającego na wolności podejrzanego.

W 2014 r. policjanci z CBŚP ustalili miejsce, gdzie były ukryte zwłoki dwóch mężczyzn, członków jednego z warszawskich gangów, o pseudonimach Postek i Maks. W ostatnich dniach zatrzymano jednego z podejrzanych.

Śledztwo prowadzone było pod nadzorem warszawskiej prokuratury apelacyjnej. Pozwoliło na zidentyfikowanie zamordowanych mężczyzn i ustalenie podejrzanych o ich zabójstwo. Okazało, że byli powiązani z grupą mokotowską.

Czytaj też na tvn24.pl.

"Uprowadzenie ze szczególnym udręczeniem"

- Sześciu z nich odsiadywało już kary więzienia lub przebywało w areszcie; jeden - 50-letni Sławomir B. - został zatrzymany na wolności. Odpowiedzą za zabójstwo, pomocnictwo w zabójstwie, uprowadzenie ze szczególnym udręczeniem - powiedziała rzeczniczka CBŚP Katarzyna Balcer. - Grozi im dożywocie - dodała.

Zakopani we wspólnym grobie

Policjanci ustalili, że dwaj gangsterzy zostali uprowadzeni z parkingu przed działającą wówczas na Mokotowie restauracją Karczma Słupska, przy zastosowaniu metody "na policjanta".

- Zostali wciągnięci do aut i wywiezieni do Konstancina Jeziornej, gdzie brutalnie ich zamordowano i zakopano we wspólnym grobie na terenie Parku Krajobrazowego w Powsinie - dodała Balcer.

Tłem były prawdopodobnie porachunki grup.

"Cały wachlarz przestępstw"

Śledztwo wraz z CBŚP prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Z przesłanego PAP w czwartek rano komunikatu wynika, że dotyczy ono grupy mokotowskiej i działającej w jej strukturach grupy tzw. obcinaczy palców, a także powiązanej z nimi grupy "Bukaciaka".

- Były w tamtych latach najgroźniejszymi grupami przestępczymi, działającymi na terenie województwa mazowieckiego oraz kraju. Zajmowali się całym wachlarzem przestępstw, a dominowały zabójstwa, porwania, rozboje, kradzieże, wymuszenia, handel i przemyt narkotyków oraz wyłudzenia kredytów - informuje prokuratura.

Zatrzymano siedem osób - przebywającego na wolności Sławomira B. oraz sześciu mężczyzn doprowadzonych z aresztów śledczych i zakładów karnych. Przedstawiono im zarzuty dwóch zabójstw, pomocnictwa w dwóch zabójstwa, uprowadzenia łącznie trzech osób połączonego ze szczególnym udręczeniem, rozboju i posiadania broni palnej.

CBŚP nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

"Mokotów", obcinacze placów i "Bukaciak"

Tzw. grupa mokotowska została rozbita pod koniec grudnia 2005 r. Funkcjonariusze ówczesnego CBŚ zatrzymali wtedy 17 osób. Gang - według śledczych - przez 10 lat napadał na tiry, handlował bronią i narkotykami (także na skalę międzynarodową), prał brudne pieniądze.

Domniemany szef grupy - Andrzej H., pseud. Korek, został m.in. skazany przez Sąd Okręgowy w Gdańsku - wraz z pięcioma innymi osobami - za przemyt 325 kg kokainy w styczniu 2003 roku. Kontrabanda wartości ok. 80 mln zł przypłynęła z Ameryki Południowej na holenderskim statku do portu w Gdyni. Andrzej H. nie przyznał się do winy i zeznał, że o przechwyceniu narkotyków dowiedział się z telewizji.

Z "Mokotowem" związana była m.in. jedna z najbezwzględniejszych stołecznych grup tzw. obcinacze placów. Jej członkowie mieli na swoim koncie co najmniej 20 zgłoszonych uprowadzeń.

Przestępcy działali właśnie metodą "na policjanta"; używali elementów umundurowania policyjnego i pojazdów z lampami błyskowymi. Zatrzymywali np. do "kontroli" auta, którymi jechały wytypowane ofiary. Zdarzały się przypadki wciągania ofiar do furgonetki wprost z ulicy.

Z grupą mokotowską współpracowała też działająca m.in. na terenie Konstancina grupa Rafała B. "Bukaciaka".

PAP/jk/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2016 19:15 ~xyz

  Ostatni sprawiedliwy~Ostatni sprawiedliwy

  A może CBŚ pochwali sie swoimi sukcesami związanymi z uniewinnieniem członków zorganizowanej grupy pruszkowskiej ? Przy Bukaciaku też za 9 lat dowiemy się o uniewinnieniach i przedawnieniach ?

  A może to wina wymiaru sprawiedliwości??? Tych złodziei i łapówkarzy sędziów i prokuratorów co tylko patrzą gdzie w łapę wziąć. Jedna wielka rodzina, która ostatnio dała popis wypuszczając mordercę po wypadku w sylwestrowy wieczór. Dopóki ktoś nie skończy z tym bezprawiem to tak będzie cały czas - masz pieniądze jesteś bezkarny.

 • Brexit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2015 05:00 ~Brexit

  Ten co leży na podłodze , powinien złożyć wniosek , o brutalne traktowanie , zupełny brak szacunku dla PO- rachunków .

 • gnaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2015 00:15 ~gnaz

  Poważny błąd w odmianie - do Konstancina - Jeziorny to poprawna wersja. "do Jeziornej" to jak napisać "do Częstochowej". Podobnie odmieniają się Włoszczowa albo Wiązowna.

 • Artur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 13:49 ~Artur

  Nie „SZOK” a SKOK !

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 12:57 ~ewa

  i dlatego PIS zajął się tym z takim rezultatem, ze przez dwa lata swojego panowania tego typu bandyci praktycznie zostali wyłapani. Po prostu twardą ręką. No, ale spoleczenstwu PO to sie nie podobało, ze ktos bandytów i oszustów brał za mordę. Mera Julianiego w Nowym Jorku tez krytykowano, ale skutecznie oczyscil miasto z bandytów i całego tego tałatajstwa.

 • YyyH

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 12:51 ~YyyH

  A teraz zamiast Karczmy Słupskiej jest Sowa i Przyjaciele. SZOK!!!

 • Mafia_polityczna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 12:19 ~Mafia_polityczna

  To jeszcze niech zajmą się grupą mafijną z Wiejskiej, większość już dawno za swoje poczynania powinna siedzieć za kratkami.

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 11:35 SEBBAX

  nie mozna ich było przypadkowo odstrzelić ??? jesli jest pewność 100% że to także bandyci - to dlaczego jeszcze państwo ma na nich dalej łożyć... wyrwać chwasty - jak to kiedyś powiedział Boguś...

 • Ostatni sprawiedliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 11:25 ~Ostatni…

  A może CBŚ pochwali sie swoimi sukcesami związanymi z uniewinnieniem członków zorganizowanej grupy pruszkowskiej ? Przy Bukaciaku też za 9 lat dowiemy się o uniewinnieniach i przedawnieniach ?

 • Gastronomia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 11:09 ~Gastronomia

  Mój Boże, w " Karczmie Słupskiej " byłem kiedyś z rodziną na świątecznym obiedzie z jakiejś okazji. Nie zdawałem sobie sprawy z jej " Innej działalności, a obiad był smaczny. Swoją drogą ta knajpa pechowa jakaś jest, w tym samym lokalu mieści się dziś restauracja " Sowa i przyjaciele ".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »