Informacje

11.03.2017 16:26 "ZANIECHANO DIALOGU"

Związkowcy krytycznie o zwolnieniach w Operze Kameralnej

SERWISY:

Zarząd Regionu Mazowsze Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" wyraża niezadowolenie z metod i praktyk stosowanych przez dyrekcję Warszawskiej Opery Kameralnej - napisano w oświadczeniu, przesłanym Polskiej Agencji Prasowej.

"Zarząd Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" wzywa pracodawcę do podjęcia rozmów z Organizacjami Związkowymi działającymi w Warszawskiej Operze Kameralnej oraz wycofania zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę z przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" panem Hubertem Zadrożnym" - napisano w komunikacie, przesłanym PAP.

Pracownicy Warszawskiej Opery Kameralnej protestowali w lutym przed siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie przeciw zwolnieniom, zapowiadanym przez dyrekcję. Apelowali o objęcie WOK opieką resortu kultury. Minister kultury Piotr Gliński wyszedł wówczas do protestujących i zapowiedział, że jego intencją jest współprowadzenie Opery. Obecnie WOK prowadzona jest przez marszałka województwa mazowieckiego.

Zwolnienia bez dialogu

W połowie lutego dyrekcja Opery wysłała do związków zawodowych zawiadomienie o zamiarze zwolnienia 55 solistów, 6 dyrygentów oraz połowy orkiestry Sinfonietta WOK.

Jak podkreślono w piśmie, krytykowane przez NSZZ "Solidarność" działania dyrekcji Warszawskiej Opery Kameralnej polegają na zaniechaniu dialogu pomiędzy dyrekcją, a partnerami społecznymi ws. docelowego funkcjonowania Opery i realizowania zadań statutowych tej instytucji, braku konsultacji ze Związkiem zasad zwolnień grupowych pracowników, wystąpienia pracodawcy do Komisji Zakładowej z wnioskiem dotyczącym zamiaru rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przewodniczącym KZ panem Hubertem Zadrożnym.

"Z informacji, jakie do nas dotarły wynika, że dyrekcja Opery Kameralnej w Warszawie nie przedstawiła związkom zawodowym całościowej koncepcji restrukturyzacji tej instytucji ani harmonogramu przejścia od stanu obecnego do zamierzonego. W zamian za to dyrekcja poinformowała związki o zwolnieniach grupowych co spowodowało słuszne oburzenie wśród pracowników" - napisano.

"Zaostrzenie konfliktu"

Zwrócono uwagę, że zaniechanie dialogu w tak istotnej dla pracowników i instytucji sprawie nie tylko nie tylko odbiega od standardów poszanowania partnerów społecznych, ale też wzbudza niepotrzebne emocje wśród pracowników, czego jesteśmy świadkami.

"W tej sytuacji wystąpienie pracodawcy do Komisji Zakładowej z zawiadomieniem o zamiarze rozwiązania umowy o pracę z jej przewodniczącym Hubertem Zadrożnym odbieramy jako świadome działanie, wymierzone w zaostrzenie konfliktu i przeniesienia płaszczyzny problemów instytucji na konflikt personalny, tym bardziej, że zarzuty postawione panu przewodniczącemu są natury ogólnej i nie świadczą o naruszeniu przez niego obowiązków pracowniczych" - oceniono.

Zobacz też: "Jest projekt Sinfonii Varsovii: ażurowa rama zamiast wiszącego muru"

PAP/md/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • groffins

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2017 15:37 ~groffins

  Wiadomo. Jak może być dobrze, skoro WOK zarządzają ludzie oderwani od pługa rodem z PSL. Jeszcze kilka lat rządów Struzika na Mazowszu a wszystkie podległe mu placówki będą w takim stanie. Najważniejsze to zrobić sobie kolejną synekurę dla politycznych bankrutów. O nic innego tu nie chodzi.

 • anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2017 13:46 ~anna

  6 dyrygentów na 150 miejsc na widowni? Wiem że nie dyrygują jednocześnie ale lista płac jest sztucznie zawyżona

 • Muranowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2017 10:17 ~Muranowiak

  Ten budynek przynosi pecha jego lokatorom.
  Wzniesiony jako kaplica cmentarna,po wojnie najpierw mieścił teatr Baj, później Guliwer, wreszcie STS, który pod pozorem wieloletniego remontu został cichcem zlikwidowany przez władze.
  Teraz chyba historia się powtórzy...

 • guli wer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2017 08:49 ~guli wer

  Miejsc na widowni 150 a zatrudnionych 260 osób ???
  Dyrektor do zwolnienia - związki poza zakładem - odebrać dofinansowanie - teatry wyłącznie prywatne !
  Proste i skuteczne !

 • juhas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2017 23:04 ~juhas

  Sytuacja była do przewidzenia skoro organizator WOK, Adam Struzik, zamiast powołać na dyrektora tej placówki osobę kompetentną, wolał oddać tę funkcję swojej markietance. Tak właśnie wygląda sytuacja we wszystkich instytucjach kultury, które podlegają Struzikowi. Masakra!!! Kiedy to się skończy.

 • zwiazkowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2017 20:53 ~zwiazkowiec

  A może związek Solidarność powinien się
  uderzyć w piersi? jeżeli chodzi o łamanie praw pracowniczych. Przykładem niech będzie Fundusz Wczasów Pracowniczych Sp.z o.o.
  Po przejęciu tej firmy przez organizacje związkowe min. Solidarność-zgodnie z ustawą, notorycznie dochodzi do łamania praw pracowników i sprawy są obecnie w Sądzie.
  Takie to mamy w Kraju związki zawodowe-dbają tylko o działaczy i swoje prawa reszta się nie liczy.
  pozdrawiam Zarząd FWP Sp. z o.o.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2017 19:41 kubat

  To NSZZ Solidarność jeszcze istnieje ???? Chyba tylko kadrówka.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »