Informacje

24.07.2013 06:23 koncepcja ma powstać do końca września

Zwężą Marszałkowską, usuną światła. Zrobią pas dla rowerów

SERWISY:

Kontrapas rowerowy na ul. Marszałkowskiej i ścieżki na placu Konstytucji - to niektóre elementy przetargu na nową organizację ruchu między placem Unii Lubelskiej, a placem Konstytucji.

Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił właśnie przetarg na koncepcję kontrapasa rowerowego na ul. Marszałkowskiej od pl. Konstytucji do pl. Unii  Lubelskiej.

ZTM chce, by jednokierunkowa na tym odcinku Marszałkowska miała tylko jeden pas dla aut. Na drugim miałby powstać kontrapas dla rowerzystów.

- Robiliśmy pomiary ruchu i nie straciłby na jakości, a płynność nie byłaby mniejsza. Rowerzyści, którzy będą jechać w stronę północną, zmieszczą się na tym jednym pasie razem z autami – tłumaczy Łukasz Puchalski pełnomocnik ratusza ds. komunikacji rowerowej.

Pas na rondzie

Projekt jest bardziej złożony. Zakłada też m.in. poszerzenie platform przystankowych w kierunku centrum oraz zbadanie możliwości połączenia przystanków chodnikami z sąsiednimi przejściami dla pieszych.

Pas rowerowy ma powstać również na placu Zbawiciela. Na placu Konstytucji rowerzyści mają jeździć po części, którą zajmują dziś piesi. ZTM chce również wyznaczenia azyli dla pieszych pomiędzy torowiskiem, a jezdnią samochodowo - rowerową na ul. Marszałkowskiej.

Dzięki temu miałby skorzystać również transport zbiorowy, nie tylko rowerzyści. Rozpatrywane jest zlikwidowanie niektórych świateł na przejściach przez jezdnię, z pozostawieniem sygnalizacji na przejściach przez tory. Ratusz planuje - na tych sygnalizacjach, które by zostały - wprowadzić priorytet dla tramwajów.

Jak tłumaczy pełnomocnik, możliwe że przy jednym pasie nie będzie potrzeby aż tylu sygnalizacji.

Realizacja w 2014

- Chcielibyśmy zagospodarować zielenią wolną przestrzeń pomiędzy jezdnią a torowiskiem, na odcinkach między azylami dla pieszych. Ten projekt miałby być domknięciem koncepcji dla tego obszaru, który jest jednym z najbardziej przyjaznych dla rowerzystów w Warszawie  – mówi Puchalski.

Na razie jednak nie wiadomo, kiedy na ul. Marszałkowskiej zmieniłaby się organizacja ruchu. Koncepcja i oszacowanie jej kosztów ma powstać jeszcze w tym roku. W przyszłym zaś projekt i wykonanie.

Projekt koncepcji należy wykonać do dnia 30.09.2013

Poznaj szczegóły przetargu.

ŁUKASZ PUCHALSKI O KONTRPASIE (wypowiedź z czerwca)

lata/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Woody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 13:59 ~Woody

  Wasze komentarze świadczą o złym podejściu do tematu. Tu nie chodzi o to, że robi się drogę dla 1 czy 2 rowerzystów ale o to by ze względu na ciągłą likwidację miejsc postojowych zmusić kierujących do przesiadki albo na rower albo na bus lub tram. Tylko do tego potrzebna jest jeszcze policja, która by egzekwowała postój w miejscach zabronionych. I zanim będziecie komentować zaznajomcie się z europejską polityką transportową, która idzie w kierunku eliminacji z centów miast (oczywiście nie całkowicie) ruchu pojazdów ososbowych na rzezc roweru lub bus lub tram.Tam kierowca jak ma jechać samochodem do centrum to mówi: po co? - przecież i tak nie ma gdzie zaparkować. Jadę autobusem . Tylko,że u nas trzeba jeszcze poprawić komunikację zbiorowa.

 • mnt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2013 23:15 ~mnt

  ~Zuzia K1

  Tuz przy Sądach przy ul.Kocjana 3 - jest ścieżka rowerowa. Ścieżka spowodowała, że istniejący tam parking jest okrojony o połowę hipotetycznie możliwych miejsc (koło setki, albo lepiej). Na ścieżce w ciągu kilku ostatnich lat nigdy nie widziałam ani jednego rowerzysty.
  -------------

  Co za bzdura!

  MASA rowerzystów jedzi tymi ścieżkami.

  Jeśli spodziewasz się jazdy o 10 podczs gdy siedzisz w pracy w sądzie to sie mocno zastanów kiedy ludzie rekreacyjnie rowerami jeżdżą

 • kopi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2013 20:50 ~kopi

  Czekam na informację: Łukasz Puchalski pełnomocnik ratusza ds. komunikacji rowerowej, został usunięty z zajmowanego stanowiska i obecnie wypoczywa w zamkniętym ośrodku zdrowia. Przez najbliższe 5 lat

 • Zuzia K1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 12:36 ~Zuzia K1

  Tuz przy Sądach przy ul.Kocjana 3 - jest ścieżka rowerowa. Ścieżka spowodowała, że istniejący tam parking jest okrojony o połowę hipotetycznie możliwych miejsc (koło setki, albo lepiej). Na ścieżce w ciągu kilku ostatnich lat nigdy nie widziałam ani jednego rowerzysty. Za to ta setka aut parkuje codziennie w okolicy w miejscach niebezpiecznych i niedozwolonych. Jaki w tym wszystkim jest sens ? Oczywiście, można olbrzymim nakładem środków i kosztem dalszego pogorszenia płynności ruchu, wprowadzać pasy rowerowe dla pseudowygody kilku rowerzystów w skali roku. Będziemy mieli kontrpas rowerowy prowadzący z nikad do nikąd. Eksponat do pokazywania wycieczkom zagranicznym, dla udowodnienia, że jesteśmy cywilizowanym, europejskim państwem. Aby coś udowodnic babci będziemy chodzić bez czapki i i odmrozimy sobie uszy.

 • gdzieś czytałem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 12:34 ~gdzieś czytałem

  inz~inz

  Oczywiście, projektując Marszałkowską jedno pasmową, wziął pan po uwagę, że przy Pl. Unii jest jednostka Straży Pożarnej, a niedługo zostanie otwarty kompleks Plac Unii. 21-piętrowy wieżowiec i dwa sześciokondygnacyjne budynki, 41 000 m² powierzchni biurowej i galeria handlowa 15 500 m². I trzeba będzie jakoś tam dojechać i wyjechać!
  A o Szpitalu Dziecięcym na Marszałkowskiej, który ma ostre dyżury, szkoda nawet wspominać.

  Czy ten szpital nie jest przewidziany do likwidacji?

 • lont

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 11:54 ~lont

  właśnie, kiedy to referendum, żeby to towarzystwo wywalić na śmietnik historii. Miasto jest mega zakorkowane. Coraz więcej ludzi kupuje samochody, a oni likwidują pas ruchu. Wiadomo, skoro Bufetowa lata do pracy helikopterem za pieniądze podatników( w tym lemingów), to może się śmiać z chołoty stojącej w korkach. Każdy kogo stać na samochód to rezygnuje z roweru. Samochodów na warszawskich ulicach przybywa coraz więcej.

 • mieszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 11:47 ~mieszka

  A jakie jest natężenie ruchu rowerowego na tym odcinku?
  proszę podać, pan jako oficer rowerowy na pewno je zmierzył, jeśli zmierzył pan też natężenie ruchu samochodów.
  Chętnie zobaczymy porównanie.

 • Dreptak Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 11:29 ~Dreptak Warszawski

  kaspijczykkaspijczyk

  APEL do obecnych i przyszłych władz Warszawy - stolicy naszego Państwa!

  Już Prezydent Starzyński i wielu jego poprzedników troszczyli się o wielkomiejskość Warszawy, a wy od kilku lat, na siłę i wbrew woli rodowitych mieszkańców, robicie wiochę, z tej metropolii, wielomilionowego miasta. Niszczycie trasy komunikacyjne, zabytki, komunikację, wieloletnie zwyczaje mieszkańców i tradycje.
  Nawet Niemcy, za okupacji, nie zniszczyli i nie zablokowali komunikacyjnie, miasta, jak się to dzieje obecnie.
  Niedługo główne arterie komunikacyjne, jak np. Marszałkowska, lun Świętokrzyska, będą dostępne jedynie dla rowerzystów i furmanek.
  Już stanowczo dość robienia wiochy ze stolicy, pod pretekstem przenoszenia wzorców deurbanizacyjnych z zachodu.

  Popieram !!!

 • pieszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 10:57 ~pieszy

  Dlaczego rowerzysta decyduje o ruchu samochodowym???

 • inz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 10:54 ~inz

  Oczywiście, projektując Marszałkowską jedno pasmową, wziął pan po uwagę, że przy Pl. Unii jest jednostka Straży Pożarnej, a niedługo zostanie otwarty kompleks Plac Unii. 21-piętrowy wieżowiec i dwa sześciokondygnacyjne budynki, 41 000 m² powierzchni biurowej i galeria handlowa 15 500 m². I trzeba będzie jakoś tam dojechać i wyjechać!
  A o Szpitalu Dziecięcym na Marszałkowskiej, który ma ostre dyżury, szkoda nawet wspominać.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »