Informacje

14.03.2015 07:17 potrzeba niespełna miliona złotych

Żużel wróci do Warszawy?
Tor ma powstać na Ursynowie

SERWISY:


Ryk motocyklowych silników, wielka prędkość i ogromne emocje. Przez lata Warszawa była pozbawiona żużla, jednego z popularniejszych sportów w Polsce. W najbliższym czasie może się to zmienić - projekt budowy toru ponownie zgłoszono do budżetu partycypacyjnego.

Choć projekt budowy MotAreny Ursynów może wydawać się egzotyczny, to ubiegłoroczne doświadczenia pokazały, że nie jest bez szans. Przypomnijmy, w głosowaniu mieszkańców dzielnicy zdobył 2 779 głosów, co dało mu czwarte miejsce. Jednak wówczas całą pulę (3 mln zł) zgarnął ośrodek dla niepełnosprawnych i żaden inny projekt nie mógł zostać zrealizowany. Warszawskie Towarzystwo Speedwaya postanowiło nie składać broni.

Inna lokalizacja

– Postanowiliśmy zgłosić jeszcze raz projekt, który w ubiegłym roku zdobył poparcie prawie 3 tysięcy osób. Podstawową różnicą jest zmiana lokalizacji. Rok temu proponowaliśmy okolice Lasu Kabackiego, ale po licznych komentarzach i sugestiach ówczesnych władz dzielnicy, znaleźliśmy lepsze miejsce - w rejonie ulic Pląsy, Zatorze i Osmańskiej. Obok znajdują się pas startowy lotniska, centrum spedycyjne DHL i sortownia śmieci. Nie ma norm hałasu, nikomu nie będziemy przeszkadzać – tłumaczy nam Wojciech Jankowski, menadżer Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya.

Dookoła pełnowymiarowego toru do wyścigów żużlowych miałby się znaleźć plac do stuntu, czyli motocyklowych akrobacji i motoballu – to odmiana piłki nożnej na motorach. Jednocześnie przestrzeń ta mogłaby służyć za boisko do koszykówki ulicznej. Autorzy projektu twierdzą, że sam tor mógłby przydać się także fanom psich wyścigów. Projekt wyceniono na 925 400 zł.

– Za tę kwotę planujemy wybudować tor i wał ziemny. Chcemy od czegoś zacząć. Potem możemy myśleć o organizacji zawodów czy zgłoszeniu drużyny na trzecim poziomie rozgrywek. Przede wszystkim chcemy jednak skupić się na szkoleniu młodzieży – opowiada Jankowski i dodaje, że na torze będą mogły trenować dzieci już od 4 roku życia na motocyklach o różnej pojemności silnika.

Żużlowy Narodowy

Czarny sport ma w Warszawie bogatą tradycję. W pierwszej edycji rozgrywek ligowych w 1948 roku drużyna ze stolicy zdobyła pierwsze miejsce. Na żużlu ścigano się na stadionach Skry przy Wawelskiej, a później Gwardii przy Racławickiej (ostatni raz 12 lat temu). Okazjonalnie zawody odbywały się także na Stadionie X-lecia.

– Wszystkie problemy żużla w stolicy zaczynają się i kończą na braku toru. Jest zainteresowanie mediów, sponsorów, a przede wszystkim publiczności. Najlepszym dowodem są liczby – 50 tysięcy biletów na zawody żużlowe na Stadionie Narodowym sprzedanych w ciągu kilkudziesięciu godzin – zauważa Wojciech Jankowski.

Mowa o zawodach Grand Prix, na których z prestiżowym cyklem pożegna się wielki mistrz Tomasz Gollob. Imprezę zaplanowano je na 18 kwietnia, a bilety rzeczywiście sprzedały się na pniu.

Speedway integruje

Pewnie wiele wody w Wiśle upłynie, nim Warszawa dołączy do żużlowych potęg – Torunia, Zielonej Góry czy Bydgoszczy. Ale, jak podkreśla nasz rozmówca, także na niższym poziomie rozgrywkowym czarny sport ma wielki walor społeczny.

– Jak wiadomo, w Warszawie jest wielu przyjezdnych, część z tych osób to ludzie z miast, które mają silne drużyny żużlowe. Ten sport daje ogromne możliwości do zintegrowania mieszkańca z miastem. Nie ma wierniejszego kibica niż kibic żużlowy – podsumowuje.

51 milionów do podziału

Na razie projekt przeszedł wstępną selekcję. Teraz musi jeszcze zostać pozytywnie zweryfikowany przez urzędników. Jeśli stwierdzą, że jest wykonalny w ciągu roku, przejdzie do drugiego etapu, czyli głosowania mieszkańców. Zaplanowano je na drugą połowę czerwca.

Do budżetu partycypacyjnego zgłoszono w tym roku ponad 2300 projektów. Do podziału jest 51 milionów złotych.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WilliamLiari

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2018 03:38 ~WilliamLiari

  Отличный строительный портал здесь [url=https://vystroim.com/]vystroim.com[/url]

 • warszawuaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2017 11:25 ~warszawuaj

  tory formuły 1 w europie które w tym roku organizują wyścigi znajdują się w belgii, austrii, na węgrzech, w wielkiej brytanii i we włoszech. nie wspomnę o tych europejskich torach na których w tym roku nie zorganizują wyścigów. a wy gamonie piszecie tu o przekraczaniu norm głośności... rozumiem że w tych europejskich miastach gdzie będą wyścigi auta które będą się ścigać to elektryczne konstrukcje? a co z koncertami? rozumiem że trzeba zakazać bo generują hałas. ciekawe że o tym nikt nie wspomniał. strasznie wybiórczo traktujecie hałas...a może po prostu podchodzicie do wszystkiego egoistycznie?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2015 22:59 ~warszawiak

  Pomysł budowy toru przy Lesie Kabackim to mógł wymyślić tylko idiota.Dobrze , że się opamiętali .

 • ARES

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2015 19:08 ~ARES

  Brak norm hałasu - nikomu nie będzie przeszkadzać - nikomu poza kilkoma setkami mieszkańców. Jakoś nie bardzo mi się uśmiecha mieć za oknem w odległości 500 m tor z motorami, których hałas będzie mi budził noworodka i nie dawał normalnie żyć ...

 • Ronny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2015 21:42 ~Ronny

  Genialny pomysł. Tylko lepiej jakby to zrobił jakiś klub z Warszawy. Legia lub Gwardia. Klub bez przeszłości nie będzie miał przyszłości.

 • turek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2015 17:37 ~turek  Ryj~Ryj

  Ale jak to? Przecież teraz tory wyścigowe się likwiduje. Najpierw w Lublinie, a teraz są plany na zamknięcie w Poznaniu. Ludziom zaraz będzie hałas przeszkaszał.
  jasmina~jasmina


  No w Lublinie jest zlikwidowany tor??? z tego co wiem 4 kwietnia jest tam organizowany finał złotego kasku, a KMŻ Motor Lublin został zgłoszony to 2ligi. A co do Poznania to po latach przerwy stadion jest modernizowany i prawdopodobnie w sezonie 2016/2017 zgłoszą drużynę ligową. Także ktoś tu chyba powiela nieprawdziwe informacje.
  BRAWO WARSZAWO!!!! To niesamowity sport, który pokochać można tylko ogląsdając zawody na żywo. 3mam kciuki i życzę trafnych decyzji przy wyborze projektu do budźetu partycypacyjnego. A "prawdziwi Warszawiacy" z pewnością pamiętają zawody na Gwardii.
  Ryj~Ryj

  Może źle się wyraziłem. Chodziło mi o tory asfaltowe w tych miastach. Co prawda asfaltowe mają się nijak do żużlowych, ale przy obecnym trendzie tego typu obiekty się zamyka, BO HAŁAS... Mi ryk silników nie przeszkadza, wręcz to lubię (pod warunkiem, że nie jest to wypruty Golf II itp...) - całe życie mieszkam naprzeciwko pogotowia ratunkowego i posterunku policji, dodatkowo mam "nad głową" startujące i lądujące samoloty. Dodam, że jestem zwolennikiem jazdy po takich obiektach, niż wygłupów na ulicach!

  Wystarczy przerzucić się na silniki elektryczne i problem hałasu z głowy. Ale plebs lubi hałas, więc to raczej nie przejdzie.

 • soth

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2015 14:04 ~soth


  AsystentkierownikastartunaGwardi~AsystentkierownikastartunaGwardi

  "Jakiś żużel" ...
  Nie jakiś tylko mamy najlepszych zawodników na świecie. Na którym miejscu jesteśmy w piłce nożnej ? Z byle Grecją nie potrafimy wygrać. Banda patałachów biegajacych za piłką i awantury na i po meczach. Poczytajcie sobie o historii żużla w Warszawie. Bardzo fajnie by było gdyby ten tor wybudowali. A i pobliscy mieszkańcy polubiliby go. Zapach palonego Castrola to afrodyzjak dla kobiet ;)Żużel jest nudny w telewizji, wystarczy jeden raz na żywca i wpadłeś/aś :) Trzeba tylko ruszyć tyłek sprzed telewizora.
  fanka speedwaya~fanka speedwaya

  W 100% się zgadzam

  Mamy najsilniejszą ligę Speedwaya na świecie, natomiast w piłce nożnej jesteśmy w rankingu FIFA dalej niż Burkina Faso - tam jeszcze biegają z dzidami. Mam nadzieję, że ten wspaniały sport powróci do Stolicy.
  PS. Piłka Nożna robi się ciekawa gdy nie ma nic wspólnego z Polską

 • ahdjjksk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2015 13:54 ~ahdjjksk

  W latach 90 żużel był na stadionie Gwardii. Ryk silników jest o wiele bardziej dokuczliwy niż hałas dochodzący z lotniska. Inwestycja ta nie ma szans powodzenia bo w Warszawie są przekroczone normy hałasu i z tego tytułu w UE grożą wysokie kary finansowe. Nikt nie będzie narażał budżetu na ogromne straty finansowe z powodu placyku dla żużlowców i upalaczy na motorach. Takie inwestycje najlepiej robić na prowincji np. Grójec, Słomczyn, Błonie, Tłuszcz itp.

 • fanka speedwaya

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2015 13:24 ~fanka speedwaya

  AsystentkierownikastartunaGwardi~AsystentkierownikastartunaGwardi

  "Jakiś żużel" ...
  Nie jakiś tylko mamy najlepszych zawodników na świecie. Na którym miejscu jesteśmy w piłce nożnej ? Z byle Grecją nie potrafimy wygrać. Banda patałachów biegajacych za piłką i awantury na i po meczach. Poczytajcie sobie o historii żużla w Warszawie. Bardzo fajnie by było gdyby ten tor wybudowali. A i pobliscy mieszkańcy polubiliby go. Zapach palonego Castrola to afrodyzjak dla kobiet ;)Żużel jest nudny w telewizji, wystarczy jeden raz na żywca i wpadłeś/aś :) Trzeba tylko ruszyć tyłek sprzed telewizora.

  W 100% się zgadzam

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2015 13:23 ~ola


  wawiak~wawiak

  Miał powstać tor łyżwiarstwa szybkiego, pod dachem, dla kolejnych medali strażaka, ale wolą jakiś żużel.
  Idioci!
  Vlad~Vlad

  wolę żużel jak łyżwy!. W Wawie mieszkają , którzy lubią sport dla prawdziwych twardzieli. Tysiące osób przychodzi na zawody na Stegny, nie można dostać biletu!. Spróbuj kupiś bilet na Grad Prix na Narodowym:) Dodam, że mi się udało kupić bilet!!!


  Zazdro mi niestety się nie udało. No, ale o czym dyskutujemy. Nie można porównywać wyżelowanych chłopaków biegajacych po murawie którzy przy pierwszej możliwej okazji zwijaja się z bólu i twardych facetów którzy mimo ciężkiego upadku wstają i odprowadzaja motor do parku maszyn.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »