Informacje

25.07.2018 06:28 w czwartek

ZTM zaprasza niepełnosprawnych
na testy autobusów i tramwajów

SERWISY:

Co zmienić w autobusach i tramwajach, żeby niepełnosprawnym podróżowało się łatwiej i bezpieczniej? Zarząd Transportu Miejskiego zaprasza pasażerów do testów pojazdów. Wnioski ze spotkania mają pomóc urzędnikom we wprowadzaniu zmian w komunikacji publicznej.

W czwartek na pętli tramwajowo-autobusowej Cmentarz Wolski staną cztery autobusy: Solaris Urbino 18 Electric, Mercedes Conecto G, MAN Lion’s City Hybrid, Solaris Alpino oraz trzy tramwaje: dwa rodzaje Jazz-ów i Swing.

Niepełnosprawni pasażerowie przez trzy godziny - od 11 do 14 - będą mogli je testować.

Dzięki temu ZTM chce dowiedzieć się, jakie działania podjąć, aby każdemu pasażerowi zapewnić możliwość łatwego i bezpiecznego przemieszczania się transportem publicznym.

Oprowadzą, opowiedzą

Do testów wybrano najnowsze nabytki warszawskiej komunikacji z "aranżacją wnętrz, sposobem oznakowania i zastosowaniem rozwiązań, które uznajemy za dobre i chcielibyśmy stosować w przyszłości" - tłumaczy Zarząd Transportu Miejskiego.

Pasażerowie ocenią, jak sprawdza się na przykład żółty kolor poręczy, który w założeniu urzędników ma być lepiej widoczny dla osób niedowidzących.

Pod ocenę zostaną też poddane białe, kontrastowe wyświetlacze.

Na miejscu będą pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego, którzy oprowadzą po wybranych pojazdach oraz opowiedzą o nich - również w języku migowym.

Później "testerzy" wypełnią formularze, w których będą mogli podzielić się swoimi wątpliwościami. Uwagi posłużą urzędnikom przy konstruowaniu zamówień na zakup taboru.

"Wykorzystamy je także (...) do ewentualnych modernizacji wnętrza już użytkowanych pojazdów" - opisują.

Jak dojechać?

Na czwartkowe testowanie taboru najwygodniej dojechać tramwajami linii 13 i 27 oraz autobusami linii 194, 713, 716, 743 oraz 255.

Konsultowanie zakupów pojazdów transportu publicznego w zakresie potrzeb osób niepełnosprawnych to jedna z rekomendacji przyjętych przez Radę Warszawskiego Transportu Publicznego.

Ta z kolei została powołana przy ZTM jako platforma wymiany opinii, zbierania sugestii i informacji od przedstawicieli różnych środowisk.

Zobacz też, jak ma przebiegać trasa tramwaju na Gocław:

kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 21:29 ~mmmm

  taak~taak

  ostatnio jechałem na trasie 177, gdy jakiś pan w zielonym odblasku, siedzący z przodu przy kierowcy, zaczął mnie publicznie pouczać jak szczyla jakiegoś, że źle robię stając na żółtym przy drzwiach. nie dość, że przecież wysiadać chciałem, to nikt i nigdzie nie ogłaszał jakoś do tej pory, że żółte to "be". masakra. proszę się tym zająć, jak czyta to ktoś z ztm. bo tylko takie chamstwo zniechęca do korzystania.

  A poźniej autobus ma opoźnienie przez takich szlabanów drzwiowych jak Ty najlepsze miejsce opierać się o drzwi a na przystanku wysiadać i wsiadać albo stać w przejściu i spowalniać ruch. Nie mówiąc o tych idiotach co drzwi kilka razy trzeba zamykać bo stoją w "drzwiach" i "rewers" nie może zamknąć drzwi.
  Stój dalej i narzekaj zamiast czasem pomyśleć;)

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 15:13 ~Konrad

  Podziwiać tupet myślących inaczej środków kapusty czytaj Zarządu Transportu Miejskiego. Co jeszcze są w stanie wymyślać ?

 • dfdfa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 08:14 ~dfdfa

  We Frankfurcie nad Menem polskie autobusy na przystankach się przechylają i takie dziwactwa nikomu nie są potrzebne.
  W Polsce to zawsze pod górkę, ale żeby pomyśleć o niezależności osoby niepełnosprawnej, o tym, żeby była samodzielna, gdzie tam ruski lud nie kapuje.

 • Aud

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 08:05 ~Aud

  środki komunikacji dostosowane -OK!
  Ale co nam z tego, jak takie dostosowane dojeżdżają do niedostosowanych przystanków? Np. autobus 521 w kierunku do Centrum ma kursy do Szczęśliwic i skrócone do Ronda Wiatraczna. Linia skrócona nie zatrzymuje się na przystanku na rondzie, z którego jest 10 m do przystanku z tramwajami niskopodłogowymi do Centrum, tylko paradnie objeżdża całe rondo i zatrzymuje się za nim w kierunku na Falenicę. Z tego przystanku trzeba się dotoczyć przez 3 przejścia dla pieszych ponad pół kilometra, żeby dotrzeć do ww. przystanku na rondzie. Logika?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 07:38 ~warszawiak

  A może by tą akcję zrobić na każdej pętli autobusowej czy tramwajowej ,bo przecież niepełnosprawny nie będzie jeździł z Białołęki na Wolę albo i gdzieś na Ochotę to raz ,drugi to taki że część niepełnosprawnych porusza się w dużej mierze przy pomocy rodziny i zwykły dzień w tygodniu i o tej porze nie jest za bardzo pomysłem trafionym

 • tsn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 07:28 ~tsn

  Niepełnosprawni pasażerowie przez trzy godziny - od 11 do 14 - będą mogli je testować. Czy ktoś pomyślał, że niepełnosprawni pasażerowie w tych godzinach są w pracy?

 • taak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 06:53 ~taak

  ostatnio jechałem na trasie 177, gdy jakiś pan w zielonym odblasku, siedzący z przodu przy kierowcy, zaczął mnie publicznie pouczać jak szczyla jakiegoś, że źle robię stając na żółtym przy drzwiach. nie dość, że przecież wysiadać chciałem, to nikt i nigdzie nie ogłaszał jakoś do tej pory, że żółte to "be". masakra. proszę się tym zająć, jak czyta to ktoś z ztm. bo tylko takie chamstwo zniechęca do korzystania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »