Informacje

11.10.2012 17:48 rusza kampania społeczna ztm

ZTM uczy kultury.
"Obywatelu, nie stój murem"

SERWISY:

ZTM wie już, co najbardziej denerwuje pasażerów. Teraz rusza z akcją, która ma nauczyć ich większej kultury. Na początek urzędnicy apelują, aby nie blokować wejść do pojazdów komunikacji miejskiej.

- Celem kampanii jest wyrobienie i utrwalenie w grupie docelowej pozytywnych nawyków podczas korzystania z komunikacji miejskiej, czyli uwrażliwienie ludzi na potrzeby i komfort podróży innych osób - mówi Paweł Olek z biura prasowego Zarządu Transportu Miejskiego.

Trzy odsłony

Planowane są trzy odsłony kampanii. W czwartek ruszyła pierwsza z nich, dotyczy blokowania wyjścia z pojazdu, utrudniające wysiadanie innym. W komunikacji miejskiej pojawiły się plakaty z hasłem akcji: "Obywatelu, nie stój murem". Urzędnicy przypominając postać pierwszego cesarza Chin, uczą pasażerów kultury i proszą o nie blokowanie wyjść.

"Qin Shi Huang, pierwszy cesarz Chin rozpoczął budowę Wielkiego Muru Chińskiego, osłaniając północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Jedną z największych podziemnych fortyfikacji Europy jest Międzyrzecki Rejon Umocniony, wybudowany w latach trzydziestych XX w. Miał stanowić barierę przed oczekiwanym atakiem armii polskiej w razie wybuchu wojny z Francją. Nie grożą nam najazdy obcych ludów w komunikacji, dlatego nie twórz fortyfikacji przed pojazdem, tylko stań z boku wejścia i poczekaj, aż wszyscy wysiądą. Pomyśl o innych, nie jesteś tu sam" - czytamy na plakacie.

Za tydzień ruszy druga część kampanii i będzie dotyczyć głośnego słuchania muzyki i głośnych rozmów przez telefon. Ostatnia, trzecia część - nieustępowania miejsca potrzebującym (od 25 października).

Co najbardziej denerwuje pasażerów?

Wybór trzech głównych tematów kampanii, to efekt sondy, którą przeprowadził ZTM. Pasażerów zapytano co im najbardziej przeszkadza w pojazdach komunikacji miejskiej.

Ponad połowę głosujących 51,87 proc. najbardziej irytuje blokowanie wyjścia z pojazdu, utrudniające wysiadanie. 20,61 proc. najbardziej przeszkadza głośne słuchanie muzyki zwłaszcza rano, w drodze do pracy czy szkoły. Podobnie, jak głośne rozmowy przez telefon komórkowy, których mimowolnymi słuchaczami stają się inni podróżni. 18,25 proc. właśnie to uznaje za największy dyskomfort.

Nieustępowanie miejsca osobom starszym, niepełnosprawnym czy kobietom w ciąży najbardziej przeszkadza tylko 9,27 proc. spośród osób głosujących.

Z kolei internautom w przeprowadzonej na stronie tvnwarszawa.pl sondzie okazało się, że najbardziej przeszkadza: brak higieny osobistej pasażerów (52 proc.), blokowanie wyjścia z pojazdu (23 proc.) oraz rozmowy przez telefon komórkowy (11 proc.).

bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • AAA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2013 11:28 ~AAA

  ta reklama hitlerowskich fortyfikacji wyjątkowo na miejscu "Jedną z największych podziemnych fortyfikacji Europy jest Międzyrzecki Rejon Umocniony, wybudowany w latach trzydziestych XX w. Miał stanowić barierę przed oczekiwanym atakiem armii polskiej w razie wybuchu wojny z Francją." Czy Polska najechała III Rzeszę czy na odwrót? Już bardziej pasowała by linia Maginota. Porównanie polskiej armii do najazdu koczowników najeżdżających Chiny też wyjątkowo udane.

 • AAA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2013 10:47 ~AAA

  ZTM uczy kultury... tu cytat ze "Zmienników" "im samym by się kultura przydała"

 • AAA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2013 10:29 ~AAA

  ali, ale ładnie piszesz "jak jakaś chołota" no super bo zawsze mi zdawało że "hołota"
  a tak w ogóle to takie teksty jak ten powyższy oraz inne którymi raczy nas ZTM "obywatelu to nie dyskoteka" "gapowiczu wstydź się" i coś tam jeszcze jak z filmów Miszcza Barei "Oszczędzając paliwo dalej zajedziesz" "Pamiętajcie podróżni jazda pociągiem skraca czas podróży koleją"
  A wartość perswazyjna żadna. Pozdrawiam.

 • lola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2012 11:43 ~lola

  powinno się takie plakaty powywieszać w okolicach kościołów, bo tam najłatwiej dotrzeć do tych obywateli :P

 • qwe123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2012 16:46 ~qwe123

  W metrze jest to duży problem - szczególnie dla wsiadających w ostatniej chwili. Wagon pusty, a przy wejściu mur. Albo: ktoś wsiada i natychmiast się zatrzymuje, nie zwracając uwagi, że za nim sa jeszcze ludzie. Nie miejcie więc pretensji jeśli was staranuję.

 • Fakto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2012 16:28 ~Fakto

  Super kampania- mamy 21 wiek,ale zachowania ludzi się nie zmieniły.warto na to zwracać uwagę i mówić blokujàcym osobom aby sie przesunęły,pomyślały!

 • Kleks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2012 22:51 ~Kleks

  A pasażerowie apelują do ZTM - zrezygnujcie z podwyżek cen biletów. I tak są już za drogie. Inaczej wzywamy wszystkich do blokowania tramwajów, autobusów i metra - w ramach protestu. Podwyższacie ceny biletów? To wam teraz obiecuję wzmożoną demolkę nowych autobusów i wiat przystankowych. Coś za coś

 • taka_sobie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2012 22:24 ~taka_sobie

  Przy wejsciu stoja murem gapowicze - bo wtedy latwiej szybciej uciec przed kontrolerem, a co do smrodu to fakt, czasem jest nie do wytrzymania. Kiedys wsiadalam na petli do tramwaju w wagonie był jeden pasazer, ale smrod taki ze musialam wysiasc i poczekac na odjazd na przystanku- ale cuchnacych pasazerow mzk nie bedzie mylo - mam nadzieję ... bo znowu bylby pretekst do podwyżki cen biletow.

 • jaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2012 21:45 ~jaa

  Jeszcze niech zrobią kampanie reklamową aby "warszawiacy" się MYLI bo niedobrze sie czasem robi jak wejdzie dama odstawiona a jedzie od takiej.Myjcie sie wszyscy a zwłaszcza rano!!!

 • świadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2012 21:28 ~świadek

  a kiedy zaczna uczyc kultury kierowców autobósow najgorsze są kobiety darła morde na osobę niepełnosprawna na cały autobus poszła skarga na nią niewiadomo czy to wstretne babsko ukarali

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »