Informacje

06.04.2011 06:25 bilet jednorazowy za 5,60 zł?

ZTM szykuje drastyczną podwyżkę cen biletów

SERWISY:

ZTM szykuje nam w tym roku podwyżkę cen biletów. Zapowiedział to już w połowie stycznia w TVN Warszawa Leszek Ruta, szef Zarządu Transportu Miejskiego. Teraz "Życie Warszawy" podaje szczegóły.

Gazeta dotarła do projektu podwyżek, które zapowiadają się drastycznie.

W ciągu najbliższych trzech lat ceny niektórych biletów mają pójść w górę o 100 proc. I tak np. bilet jednorazowy miałby zdrożeć w ciągu trzech lat z 2,80 do 5,60 zł, a 90-dniowy na okaziciela z 360 do 760 zł. Planuje się też likwidację biletów 20-minutowych.

Pierwsza podwyżka jeszcze w tym roku 

W projekcie pierwszy raz cennik biletów komunikacji miejskiej został rozpisany do końca kadencji samorządu, czyli aż do 2014 r. Ale skok cenowy urzędnicy chcieliby wprowadzić jeszcze w tym roku - od 1 września.

Wtedy np. bilet jednorazowy kosztowałby już 3,60 zł, a potem co roku drożał o złotówkę. A 20-minutowy jesienią byłby nie za 2, ale za 3 zł, a 30-dniowy imienny zdrożałby ze 116 do 140 zł.

Decyzję musi oczywiście podjąć Rada Warszawy, w której PO ma większość. Radni Platformy mogą zatem podjąć decyzję o podwyżce nie oglądając się na PiS i SLD.

Zdaniem wiceprezydenta Jacka Wojciechowicza analizy dopiero trwają i jeszcze za wcześnie mówić o konkretnych cennikach.

"To wszystko kosztuje"

Urzędnicy konieczność podwyżek tłumaczą wzrostem kosztów komunikacji miejskiej. - Kupiliśmy ponad 800 autobusów, 186 nowych tramwajów, rozbudowujemy sieć Szybkiej Kolei Miejskiej. To wszystko kosztuje -  tłumaczył w styczniu Leszek Ruta.

Drożej podmiejskie i jednorazowe - czytaj więcej

par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • redaktor NIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 13:13 ~redaktor NIK

  Rozumiem oburzenie wszystkich tu piszących. Proszę jednak zrozumieć iż przez lata byliśmy przyzwyczajani do polityki państwa socjalnego. Od ponad 20 lat mamy jednak państwo pro kapitałowe. Wymaga to od społeczeństwa większej samodzielności co skutkuje też tym iż osoby które nie radzą sobie finansowo potrzebują wsparcia innych. Jednakże bardzo rzadko chcemy wspierać innych w obawie o własne interesy lub wykorzystywanie naszej pomocy w inny sposób niż była przeznaczona. Dlatego ZTM i inne służby publiczne tez nie będą myślały pro społecznie tylko pro kapitałowo. W każdym urzędzie jest kierownik i inne szczeble kadry zarządzającej które chcą się wzbogacić dzięki funduszom społecznym przy jednoczesnym stabilnym zarządzaniu przedsiębiorstwem. ZTM uruchomił biletomaty, ale nie wiele osób wie że przy tym uruchomił program ukryty który kosztował 30% całego projektu "biletomat" który nikomu nie służy ale dostawca tzw. dodatku zarobił na tym dostatecznie dużo by dostatecznie obciążyć budżet ZTM. Kto podjął taką decyzję? I czy była to decyzja pozbawiona czynników korupcjogennych?
  Objaśniając "dodatek" to możliwość ładowania kart miejskich online. Ładowanie polega tylko na tym że robimy przelew na konto usługodawcy a ładowanie nadal się odbywa w biletomacie. Czyli szkoda czasu na przelewy skoro w biletomacie można zapłacić kartą lub gotówką.
  System działa, ale jego obciążenie jest nie rentowne - czyli nie jest to system opłacalny, a za system publiczna kasa płaci miesięcznie.

  Drugi temat związany z ZTM.
  Inżynier ruchu ZTM zaprojektował tak rozkłady jazdy by autobusy i tramwaje jeździły stadami. ZTM w ten sposób oszczędza na paliwie. Jak to możliwe?
  Wielu pasażerów korzysta z autobusów na krótkich i średnich odcinkach. Natomiast w mniejszości są pasażerowie korzystający z autobusów bez przesiadek na dłuższych odcinkach.

  Tak więc zebranie autobusu pełnego pasażerów i puszczenie za nim kilku pustych lub prawie pustych jest bardziej opłacalne z punktu ekspl

 • Ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2011 19:59 ~Ala

  To chore,mam do przejechania 3 przystanki a muszę zapłacić ponad 150 zł miesięcznie,po jaką ch... mam kupować bilet na dwie strefy,skoro korzystam z jednej.A co z dziećmi,które dojeżdżają do szkoły,jeden,dwa przystanki,po co im też bilet na 2 strefy. płaciłam 70 zl teraz 156,to jest zgroza. Dobra były podwyżki,ok.ale po co zmuszać ludzi do kupowania biletów,które są im zbędne,bo ja wychodząc z pracy,nie będę jeżdziła po Warszawie tylko dlatego,że mam bilet miesięczny.Kiedy zaczną myśleć o ludziach.I jeszcze niech zabiorą 20 minutowe,paranoja

 • Lena.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2011 20:04 ~Lena.

  Taaa. niech walną 15 złotych za 2 strefę.
  Nie rozumiem tego kompletnie, 90-dniowy za prawie tysiąc? Właściwie to osoby które pracują w bezdomce czy coś... będą mieli tylko kilkaset złotych na utrzymanie się... Niepoważne!!!

 • 2 strefaaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2011 13:57 ~2 strefaaaaa

  A 2 strefa ? może ona jest jeszcze droższa

 • TRIkSTER 206

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2011 13:55 ~TRIkSTER 206

  Za co my mamy płacić więcej za bilety?...za to że w autobusach brak klimatyzacji... że spóźniają się na przystanki?...że chamsko zamykają drzwi i jadą na czerwonym...na tym cierpi grupa najbiedniejszych ludzi ale was to nie obchodzi bo najważniejsi są użędnicy i ci którzy bogato obcierają tyłki i się cieszą

 • hagv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2011 13:48 ~hagv

  Denerwuje mnie ta sytuacja nie tylko że są podwyżki biletów ale to że jest kryzys a użędnicy dostają co raz więcej co to za kraj !!@!

 • Micelius

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2011 07:42 ~Micelius

  Takie ceny to naprawdę wielkie obciążenie. W dodatku ja jestem przeciwko klimatyzacji - za bardzo zmienia temperaturę w stosunku do otoczenia i wtedy się dużo łatwiej zaziębić. Jeżdżąc tymi nowymi autobusami gorzeię czuję - i widzę, że coraz więcej ludzi ma ciągle chrypkę.

 • antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2011 10:14 ~antek

  koniec głosowania na PO!!!!!!!

 • damm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2011 17:53 ~damm

  Za co my mamy płacić więcej za bilety?...za to że w autobusach brak klimatyzacji... że spóźniają się na przystanki?....ostatnio miałem sytuację jadąc autobusem,miałem wysiąść na przystanku na żądanie..ale w autobusie..tym nowym solarisem z czerwonymi siedzeniami popsuł się sprzęt i mogłem se wciskać stop..i stop...musiałem wysiąść dopiero na następnym przystanku.oczywiście zimą jest odwrotnie..ludzie marzną w tramwajach i autobusach...szkoda gadać na prawdę..sami maja samochody i maja gdzieś... Nas pasażerów..musimy walczyć o swoje bo jak się przeniesiemy na rowery i po prostu będziemy chodzić na piechotę do pracy czy szkoły to podatki podniosą na rowery i buty !!!

 • kris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2011 23:00 ~kris

  Co oni chrzanią na temat 30% podwyżki. Obecnie kupuję bilet miesięczny na jedną linie obejmujący 2 strefy i płącę 70 zł. Po 16 sierpnia taki bilet zniknie a ją zostaną przymuszony do kupienia biletu za 156 zł !!!!!!!!!!! To jest kur....a ponad 100% podwyżka!!!!!!! Jeżeli jest to pierwszy z trzech etapów podwyżek to w 2013 r dojazd do Warszawy będzie mnie kosztował grupo ponad 250 zł!!!! Do tej pory byłem za rządami PO ale jeżeli chcą się pokazać na Euro za moje pieniądze to niech się walą!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »