Informacje

27.07.2011 20:25 Podwyżka cen biletów

ZTM radzi, co zrobić
ze starymi biletami

SERWISY:

16 sierpnia zaczną obowiązywać nowe ceny biletów komunikacji miejskiej. Ze starych biletów krótko i długookresowych, w tym także tych wycofywanych z obiegu będzie można nadal korzystać, jednak pod jednym warunkiem – muszą zostać skasowane lub aktywowane przed podwyżką - przypomina ZTM.

Pasażerowie, którzy przed zmianą taryfy kupili oraz aktywowali lub skasowali bilety czasowe, krótkookresowe i długookresowe; w tym także likwidowane bilety: 30-dniowe na jedną linię, 7- i 14-dniowe oraz 90-minutowe, będą mogli z nich korzystać, aż do końca terminu ich ważności.

Kodowanie tuż przed terminem

Zakup kolejnego biletu, tego samego rodzaju i typu, przed wejściem w życie taryfy (podczas trwania ważności poprzedniego kontraktu), pozwoli na automatyczne przedłużenie terminu ważności biletu zakodowanego na WKM o kolejne 3, 7, 14, 30 a nawet 90 dni.

16 sierpnia nie będzie już można kasować i aktywować starych biletów jednorazowych i czasowych. Przy próbie posłużenia się np. nieważnym biletem kartonikowym na wyświetlaczach kasowników i w bramkach metra pojawi się napis – "poza dozwolonym terminem użycia". Bilety krótkookresowe, długookresowe i długookresowe na jedną linię pozostaną ważne do końca terminu ich ważności.

Zwrot bez opłat

Nieaktualne bilety kartonikowe, które nie zostały skasowane lub aktywowane, pasażerowie będą mogli oddawać we wszystkich Punktach Obsługi Pasażerów ZTM, przez 6 miesięcy od wejścia w życie nowej taryfy. Natomiast bilety zakodowane na Warszawskiej Karcie Miejskiej będzie można zwracać w punktach przy ul. Żelaznej i stacji metra Świętokrzyska, a w soboty dodatkowo w POP-ie na stacji metra Centrum. Za zwroty biletów nieskasowanych nie będzie pobierana opłata manipulacyjna.

Tradycyjnie, opłatę manipulacyjną w wysokości 20 proc. wartości nominalnej biletu (jednak nie więcej niż 50 zł) trzeba będzie zapłacić za zwrot biletów długookresowych, które zostały już aktywowane.

Wymieniać bilety można będzie tylko do 10 lutego 2012 roku.

Kolorowe bilety

Z nowymi cenami zacznie bowiązywać oficjalnie nowe logo ZTM i zupełnie nowe wzory miejskich biletów. Dotychczasowe, żółto-czerwone logo po dwóch dekadach zastąpił nowe, biało-czerwone. W opinii urzędników, będzie lepiej rozpoznawalne i bardziej odporne na zmiany "trendów dizajnerskich".

Zmieniają się także same bilety. Zobaczymy je w innych wersjach kolorystycznych: w ostrej zieleni, pomarańczu, błękicie czy fiolecie. Każdy rodzaj biletu ma mieć swój kolor, a ulgowy odróżni od normalnego biały pasek przy jednej krawędzi. Na biletach pojawią się też informacje w języku angielskim.

Gdyby to wszystko nie wystarczyło, o podwyżce przypominają jeszcze plakaty i informacje na ekranach LCD w autobusach i metrze oraz w pociągach SKM.

Jednorazowy za 3,60

Cena jednorazowego biletu wzrośnie z 2,80 zł do 3,60 zł, dobowego z 9 zł do 12 zł, a 30-dniowego z 78 zł do 90 zł, a 90-dniowego z 196 do 220 zł. Po 16 sierpnia za 30-dniowy bilet na okaziciela mamy zapłacić 180 zł (teraz 140 zł), za 90-dniowy za okaziciela 450 zł (teraz 360 zł). Popularny bilet 20-minutowy zdrożeje z 2 zł do 2,60 zł.

ztm,mjc//par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • liipa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2011 14:34 ~liipa

  czy nie można posługiwać się nominałem biletów - kasuję 2 stare za 1 nowy??? Przecież to idiotyczne rozwiązanie - nieważne wszystkie stare bilety- w tym kraju decydenci to debile

 • tjmtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 18:03 ~tjmtr

  ciagle nie rozumiem- czy jesli teraz ma bilet wazny do pazdzirnika czy moge kupic bilet w sierpniu i on automatycznie przedłuży mi karte?

 • looo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2011 21:21 ~looo

  do kaz, bilet musisz aktywować przed 16.08 inaczej nie da rady, wyświetli się komunikat "poza dozwolonym terminem użycia" w artykule jest to napisane.

 • zbych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2011 17:42 ~zbych

  teraz autobusami będą jeździli emeryci (bo za darmo) i uczniowie (bo za połowę). tu nic się nie zmieni. jakieś 20% pozostałych przesiądzie się do samochodów, a 30-40% będzie jeździć na gapę. spadek ilości klientów o 50% ztm zrekompensuje podwyżką właśnie. wyjdzie na to samo lub gorzej, a wsiok który podjął decyzję o podwyżkach dostanie premię i zapewne darmowy przejazd tym wypasionym tramwajem.
  za to wreszcie będzie można podjąć dyskusję w kwestii likwidacji buspasów, skoro połowa klientów zrezygnuje i autobusy będą wozić powietrze.

 • :)

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2011 17:41 ~:)

  "16:09 ~gad
  złodziejstwo i buractwo
  ~pablos"

  "15:08 ~pablos
  Do ZTM wy bambusty z poslkiej rzeczywistowsci wiecie ze nie bedie płacił za bilety :D haha zreszta tak jak juz to robie od 6 lat :D i jakos mandatu ze mnie tez nie potraficie sciagnac.Zal.pl ZTM."

 • gad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2011 16:09 ~gad

  złodziejstwo i buractwo

 • pablos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2011 15:08 ~pablos

  Do ZTM wy bambusty z poslkiej rzeczywistowsci wiecie ze nie bedie płacił za bilety :D haha zreszta tak jak juz to robie od 6 lat :D i jakos mandatu ze mnie tez nie potraficie sciagnac.Zal.pl ZTM.

 • Iks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2011 15:01 ~Iks

  Kiedyś jak podnoszono cenę biletów to przez pewnien czas były w sprzedaży "bilety uzupełniające", a teraz nie będzie, bo po co. tylko "ułatwiają" życie pasażerom.

 • Malwinia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2011 15:00 ~Malwinia

  ale w co kto ma mi uwierzyć możesz jaśniej?
  Wyraziłam tylko swoje zdanie na ten temat i zapewne nie jedna osoba przerzuci się całkowicie na auto i wtedy ZTM straci bo będzie mniej chętnych pasażerów.
  Ja na serio wolę dopłacić do paliwa niż za taką cenę tłuc się w autobusie.

 • Pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2011 14:25 ~Pozdrawiam

  hehe, mialem jezdzic komunikacja miejska ale przy takich cenach wole wozic sie swoim samochodem. Wlaczac klime kiedy chce, muzyczke i siedziec w wygodnym fotelu. Moze byc i korek, to sobie poczytam ksiazke albo film obejrze.
  Bez brudu, meneli i smrodu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »