Informacje

30.04.2011 18:45 Zmiany w komunikacji

ZTM: linia 113 krótsza od 521,
ale wcale nie gorsza

SERWISY:

Pomysł ZTM na zastąpienie linii 521 linią 113 budzi sporo emocji. Mieszkańcy Falenicy i Wawra obawiają się, że zostaną odcięci do centrum Warszawy. ZTM postanowił odpowiedzieć na ich obawy i krok po kroku wyjaśnić, dlaczego pomysł zmiany jest racjonalny.

Wielu mieszkańców chwali sobie linię 521, bo ta dowozi ich bezpośrednio aż do centrum Warszawy. Nie muszą się przesiadać - to w zasadzie jest ich główny argument. ZTM przekonuje jednak, że ta podróż tylko z pozoru jest tak wygodna i oszczędza czas.

Ma być regularniej i punktualniej

Tak długa trasa oznacza, że autobusy nie kursują punktualnie. W godzinach szczytu po prostu stoją w korkach. Krótsza trasa 113 tylko do węzła Wiatraczna spowoduje, że autobusy będą kursowały regularniej i właśnie punktualniej, a co najważniejsze częściej – według planów ZTM co dziesięć minut w godzinach szczytu i co 15 poza nimi.

Obawy co do czasu przejazdu z Falenicy do Śródmieścia również – zdaniem ZTM – są nieuzasadnione. 113 dojedzie do ronda Wiatraczna, a stamtąd tramwajem ominąć będzie można korki. Przesiadka wcale drastycznie nie wydłuży czasu przejazdu. ZTM podaje dokładne wyliczenia. Obecnie trwa on 53 minuty – w rzeczywistości z powodu korków nawet kilkanaście minut dłużej. Dzięki zmianom potrwa 59 minut. Mieszkańcom Falenicy pozostają do tego składy Kolei Mazowieckich i SKM.

Pasażerowie już się przesiadają do tramwajów

ZTM sprawdził również, jak rozkłada się przewóz pasażerów linią 521 na odcinku z Falenicy do ronda Wiatraczna i od niego do Śródmieścia. Okazało się, że jedna trzecia pasażerów przesiadała się do tramwaju już na Gocławku lub na Grochowie.

Mieszkańcy Falenicy i Wawra sugerowali też zwiększenie częstotliwości kursowania 521 tak, by jeździł co dziesięć minut. Jednak to wymagałoby dodatkowych siedmiu przegubowych autobusów, które można wykorzystać w miejscach gdzie nie dojeżdża kolej. I biorąc to pod uwagę, ZTM podkreśla, że trudno uznać za uzasadnione utrzymywanie linii 521, która dubluje linię SKM z Falenicy.

myk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mazowszanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2013 11:42 ~Mazowszanka

  Od czerwca skrócenie 521, od czerwca kolejne zamknięcie lub ograniczenie ruchu na linii średnicowej, bo remont.
  Rewelacyjna zbieżność, pasażerowi podwyżkę i zabrać możliwość dojazdu.
  Żądam pozostawienia 521 na trasie od Ochoty do Falenicy. 3 kursy w ciągu godziny!

 • buba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2011 17:58 ~buba

  mieszkam przy przystanku granicznym Wąska za Falenicą i krew mnie zalewa, że znowu zmiany nie objęły naszych bloków. To chyba jedyny przystanek graniczny w Warszawie z którego w dzień nie dojedziesz do warszawy bo został postawiony chyba tylko dla minibusów.Minibusy jerzdzą wypchane po brzegi (ludzmi, którzy muszą zapłacić podwójnie za bilet miejski i na minibus) a ztm twierdzi, że nie potrzeba lini podmiejskiej. Gratuluję, ktoś tu nieźle musiał dostać w łape

 • Zaba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2011 16:09 ~Zaba

  Stwierdzenie, że "szyna" nie jest zależna od warunków drogowych to głupota. Wystarczyło, że zapadła się ul. Globusowa, kolej sparaliżowało. Gdyby nie 521, trzeba byłoby się wlec godzinami zapchanym tramwajem do Wiatracznej a potem opłotkami 142 do Falenicy.O ile tramwaj nie zepsuł się po drodze. Pozostaje jeszcze 146 i korek na Wale Miedzeszyńskim. 521 jeżdżę rok z Falenicy do Ochoty, nawet podczas opadów śniegu i nie narzekam. Gdy pada śnieg - podróż pociągiem lub SKM staje się niemożliwa. Nie mówiąć już o tramwajach, których cały łańcuszek w zimie często blokował połowę Al. Jerozolimskich. Skutek? Bez 521 w zimie Falenica zostaje odcięta od świata. To proste - im więcej przesiadek, tym dłuższa podróż.

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2011 10:39 ~Warszawianka

  Linia 113 jak widzę niczego nie zmienia a odcina nas od centum i Ochoty po co zmieniać to co sprawdzone i dobre na coś dziwnego i bezsensownego

 • a

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2011 11:05 ~a

  NIKT mnie nie przekona, że szybciej do centrum będzie mając 9 przystanków zamiast 5.

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2011 10:54 ~Anna

  Zostawcie 521. Jakoś trzeba dojechać do Falenicy!

 • ~Ela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2011 10:51 ~~Ela

  Tylko, że jak zepsują się tramwaje to nie będzie jak dojechać do centrum

 • Arek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2011 10:23 ~Arek

  "ARKA" i "MINIBUS" na tym nieźle zarobią. Ciekawe kto w ZTM wziął od nich za to forsę ? Ile tego było ?

 • Gollum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2011 10:21 ~Gollum

  Bardzo słusznie. Brawo dla ZTM za śmiałe decyzje. A ludzie z zasady zmian nie lubią stąd te dąsy. Srawdzą nową trasę i sami przyznają, może nie na głos, że jest lepiej.
  Więcej autobusów powinno być tam gdzie nie ma kolei ani tramwajów. Tutaj kolej jest także nie ma co się dublować.
  Zasadnym byłoby może zwiększenie kuroswania SKM a nie autobusu.

  A przesiadka na Wiatracznej jest trudna? Za dużo do przejścia? Ludzie, no bez przesady! Przecież tam nawet żadnej ulicy nie trzeba przechodzić! (jadąc w stronę centrum)

 • Arka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2011 08:44 ~Arka

  To skandaliczne. Linia 521 jest jedyną linią autobusową wzdłuż Al. Waszyngtona od Ronda Wiatraczna do Centrum. Nie trzeba sobie wyobrażać sytuacji, jaka będzie w przypadku awarii tramwaju na tej linii. W okresie zimowym bardzo często tłumy pasażerów wyczekiwały na ten jedyny autobus. A co będzie, gdy tej jedynej zabraknie. Przesiadka na Rondzie Wiatraczna jest bardzo niewygodna - zbyt duzy odcinek do przejścia. Można wprawdzie przesiadać się wcześniej, ale Grochowską, niestety, tramwaje jadą wolniej niż autobusy. Przesiadka miałaby sens, ale najwcześniej w rejonie Kinowej lub Międzynarodowej, bo tam zaczynają się korki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »