Informacje

20.04.2013 13:04 Policja: nie mamy takich zgłoszeń

ZTM: fałszerstwa kart zgłaszamy policji

SERWISY:


- Kontrolerzy są w stanie zidentyfikować nielegalnie naładowaną kartę miejską, a wykryte przypadki są natychmiast zgłaszane organom ścigania - zapewnia rzecznik ZTM Igor Krajnow. Jednak dotychczas policja nie dostała jednak ani jednego zawiadomienia w takiej sprawie.

W związku z doniesieniami prasowymi o wgrywaniu fałszywych kontraktów (biletów) na kartę miejską, w ubiegłym tygodniu Zarząd Transportu Miejskiego poinformował na swojej stronie internetowej, że wszelkie tego typu działania są nielegalne i podlegają stosownym sankcjom karnym. Zapowiedział też, że intensyfikuje działania sprawdzające autentyczność zakodowanych biletów.

"Współpracujemy z policją"

"Podkreślamy, że system doładowywania kart miejskich sukcesywnie weryfikuje zakodowane bilety i wszystkie nieprawidłowo zakontraktowane karty zostaną zidentyfikowane. W tym zakresie współpracujemy z policją w celu wykrycia sprawców fałszerstw" - brzmiała dalsza część komunikatu.

Pytany o tę sprawę rzecznik ZTM Igor Krajnow odmówił PAP odpowiedzi na pytanie, ile nielegalnie naładowanych kart zostało dotychczas zidentyfikowanych, gdyż - jak zaznaczył - jest to objęte tajemnicą.

Będą kontrole

- Kontrolerzy są zobowiązani, żeby sprawdzać karty i reagować w sytuacji podejrzenia, że karta jest naładowana nielegalnie - dodał. Podkreślił, że kontroler jest w stanie zweryfikować legalność kontraktu wgranego na kartę. Nie chciał jednak zdradzić, w jaki sposób. Zapewnił, że cały czas trwają też prace nad zabezpieczaniem systemu ładowania kart.

Krajnow zapowiedział, że w najbliższym czasie na pewno będzie dużo kontroli. Nikt, kto nielegalnie załadował kartę, nie powinien spać spokojnie - podkreślił.

Jedna informacja

Poinformował, że każdy wykryty przypadek fałszerstwa jest natychmiast przekazywany organom ścigania, a posiadacz karty, na którą nielegalnie wgrano bilet, może być przekazany w ręce policji.

Pytany o liczbę przypadków fałszowania danych na karcie miejskiej, o których została poinformowana policja, rzecznik KSP Mariusz Mrozek powiedział PAP, że dotychczas nie było ani jednego takiego zgłoszenia.

- To jest pytanie do ZTM, czy kontrolerzy taką kartę wykryli. Do nas ani jedna taka informacja nie trafiła. Na tę chwilę dostaliśmy jedną mailową informację, anonimową, że taki proceder istnieje, i tę informację weryfikujemy - dodał. Zapewnił, że gdyby policja została wezwana do takiego przypadku, na pewno by interweniowała.

Działanie na szkodę

Art. 287 kodeksu karnego mówi, że kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis danych informatycznych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Mrozek powiedział, że w przypadku posiadaczy nielegalnie naładowanych kart ZTM mógłby dochodzić swoich praw na drodze cywilnej, gdyż jest to działanie na jego szkodę majątkową.

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dzabi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 21:38 ~Dzabi

  Ja tez dostalam i kilku moich znajomych czyli jednak ztm wylapuje nadal tylko ciekawe co dalej z tym zrobia

 • ari

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2016 08:29 ~ari

  dostałem wezwanie do zapłaty 3000 pln za fałszywkę

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2015 09:43 ~wkurzony

  A czy już ktoś dostał jakaś grzywnę czy coś innego? Wcale się ludziom nie dziwię, bilety w wawie są naprawdę drogie. Z tego co wiem nawet w kiosku można się nadziać na taką kartę, a później karają niewinne osoby.
  P.S
  Pani plezydent walszawy dziękujemy pani za tak dlogie bilety. Może zejść już z tego stołka i na wolnym pojeździ z Blonkiem na lowelku.

 • nikuś nikuś 222

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2015 01:45 ~nikuś nikuś 222

  Taaa, piszą też, że ok. 10.000 osób jeździ z nielegalnie doładowanymi biletami i że jak dotychczas nikogo nie podali do policji - (choć każdy przypadek zaraz zgłaszają, i są w stanie odróżnić bilety prawdziwe od nielegalnych, hahaha)

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2014 15:09 ~lol

  Warszawa~Warszawa

  Witam czy ktoś w Warszawie potrafi kartę doładować? prosze o kontakt sms 530 050 081 Pozdrawiam.

  Nice Try Police

 • mika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 17:01 ~mika

  Złapanie kogos na fałszywie doładownej karcie nie znaczy że ktos za nia uczciwie nie zapłacił przeciez idac do kiosku nie wiemy czy placąc za doładownie ktos nie zgarnia sobie połowy kasy za ta karte a ładuje nam na lewo i co my mamy później za to placic stawac przed sądem żal;/ lepiej niech ZTM da normalne ceny biletów a nie ździera z ludzi!!!

 • Vader

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2013 14:11 ~Vader

  arek~arek

  a propo fałszowania to wystarczy smartfon z odpowiednim programem.. te karty sa tak łatwo do podrobienia i nie ma technicznej mozliwosci wykrycia takiego fałszerstwa..

  myślisz ze automaty i caly system nie loguje legalnego doladowania karty miejskiej? wystarczy porownac wynik kontroli z tym czy karta byla legalnie doladowana jesli jest wazna. Twoje dane maja, chyba ze karta tez kradzina...

 • arek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2013 07:41 ~arek

  a propo fałszowania to wystarczy smartfon z odpowiednim programem.. te karty sa tak łatwo do podrobienia i nie ma technicznej mozliwosci wykrycia takiego fałszerstwa..

 • Warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2013 23:14 ~Warszawa

  Witam czy ktoś w Warszawie potrafi kartę doładować? prosze o kontakt sms 530 050 081 Pozdrawiam.

 • były kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2013 17:59 ~były kierowca

  W jakim świecie żyjesz? Kierowca autobusu w Wawie zarabia marne 2100 na rękę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »