Informacje

09.11.2013 17:55 Akcję honorowym patronatem objął Bronisław Komorowski

Zrzucili miliony ulotek. Prokuratura bada, czy minister złamał prawo

SERWISY:

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście wszczęła śledztwo dotyczące ewentualnych nieprawidłowości przy organizacji majowej akcji "Orzeł może". Chodzi o przekroczenie uprawnień MON przy zrzuceniu ze śmigłowców 3 mln ulotek w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Śledztwo - jak informuje Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście - zostało wszczęte w sprawie przekroczeń uprawnień przez funkcjonariusza publicznego Ministra Obrony Narodowej "polegające na wydaniu dyspozycji zrzucenia ze śmigłowców Sił Zbrojnych RP 3 mln ulotek w dniu 2 maja 2013 r. w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Do zdarzenia doszło w czasie akcji "Orzeł może", co stanowi – jak zauważa prokuratura - szkodę interesu publicznego.

"Zachowano zasady bezpieczeństwa"

Wszczęcie śledztwa warszawskiej prokuratury nastąpiło 30 października. Wiąże się ono ze złożeniem zawiadomienia przez posła PiS Tomasza Kaczmarka, który poinformował o ewentualnych nieprawidłowościach prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

- Trudno mi zrozumieć stwierdzenie, że udział wojska w patriotycznej akcji Kancelarii Prezydenta, to działanie na szkodę interesu publicznego - powiedział PAP rzecznik prasowy MON ppłk Jacek Sońta. Zwrócił przy tym uwagę, że w przypadku akcji zrzucania ulotek "zachowano wszystkie zasady bezpieczeństwa, a wykorzystanie śmigłowców i czas pracy pilotów realizowano w ramach szkolenia elementu powietrznego wojsk lądowych".

Podkreślił też, że MON podejmuje setki działań związanych z kształtowaniem postaw patriotyczno-obronnych społeczeństwa we współpracy z różnymi podmiotami w państwie. - Wspieramy działania m.in. kombatantów, harcerzy, szkół czy organizacji pozarządowych. Współpraca w tym zakresie z Kancelarią Prezydenta i Biurem Bezpieczeństwa Narodowego nie może budzić wątpliwości, gdyż nie stanowi to naruszenia zasad. Wszystkie działania resortu tego typu realizowane są zgodnie z prawem - dodał.

Honorowy patronat prezydenta RP

Akcja "Orzeł może", którą honorowym patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski, odbyła się w maju br. Inicjatywa, organizowana wspólnie przez radiową "Trójkę" i "Gazetę Wyborczą", miała na celu zachęcenie Polaków do radosnego obchodzenia świąt narodowych. Kampania rozpoczęła się 2 maja, w Dniu Flagi - marszem w Warszawie, a zakończyła 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 r. - toastem za wolność. Akcję organizowano w wielu miastach Polski.

 

PAP/ij/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Valeriana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2013 18:16 ~Valeriana

  To była bardzo fajna, sympatyczna akcja. Wiekszość ulotek wyzbierali ludzie, zwłaszcza dzieciaki, bo dostawali w zamian gadżety. Hasła na ulotkach były bardzo zabawne i pokazywały, że nasze symbole są niekoniecznie dęte i patetyczne, tylko dla ludzi. Ale u nas, cóż, takie akcje są niestrawne dla smutasów i jątrzycieli, którzy chcieliby, żeby Krakowskie było jednym wielkim pomnikiem smoleńskim. Dodam, że resztki ulotek były dość szybko wysprzątane i sadzę, że miasto ma o wiele wiecej problemów z innymi reklamami, m.in. agencji towarzyskich, których jakoś do tej pory p.Tomek nie zaskarżył.
  Co do "przekroczenia uprawnień" to raczej pan Tomek powinien się uderzyć w piersi, bo chyba ma b. krótką pamięć.
  Liczyłam, że w przyszłym roku w maju pan Prezydent będzie podobne akcje kontynuował, że w czasie naszych świąt zaczniemy wreszcie się cieszyć,a nie tylko zawodzić i rozpamiętywać.

 • gotfael

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2013 17:59 ~gotfael

  PiS wprowadziłoby ustawowy zakaz śmiania się na ulicach.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2013 07:28 ~olo

  Osobiście wszelkie akcje zrzucania ulotek uważam za kretyńskie - po prostu zostają rozrzucone tysiace smieci - w końcu większość ulotek nie trafia przecież w niczyje ręce. U mnie tak reklamy rozrzyca lokalny areoklub i zawsze mam potem godzine biegania po łące i zbierania papierów.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 23:54 ~asd

  Nie wiem, czy MON przekroczyło uprawnienia, ale na pewno Wyborcza czy Trójka powinny się 10 razy zastanowić czy można zaśmieciać miasto.
  Ulotki leżały jeszcze parę tygodni po 2 maja dokładając się do brudu, który najwyraźniej Walzowej nie przeszkadza.
  A swoją drogą, czy urzędnicy miejscy na prawdę nie są w stanie nic zrobić z wciskaczami ulotek, którzy bezkarnie atakują ludzi np. na Nowym Świecie???

 • Ariel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 23:37 ~Ariel

  Prawda~Prawda

  Wiadomo, że umorzą.
  Nikt z tej grupy rządzącej nie został i nie zostanie ukarany za swoje wykroczenia

  a jakie wykroczenia?!
  Bicie piany przez PIS, tradycyjnie! Ale to juz niesmaczne sie staje, a ten Kaczmarek..., i takie cos moglo byc agentem! To tylko u Macierewicza i Kaczynskiego.

 • obserwaror

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 22:14 ~obserwaror

  Nasi "szanowni" wybrańcy narodu chyba więcej nic nie potrafią robić. Biją tylko pianę , a przodują w tym posłowie PIS. Z każdą głupotą lecą do prokuratury. Mogli by w końcu wziąć się za pracę dla dobra obywateli. Zapominają że są utrzymywani z naszych podatków.
  No tak, tylko zapomniałem że praca intelektualna nie jest dla wszystkim , a na głupotach to się wszyscy znają. Przy okazji można też zaistnieć przez chwilę w mediach.

 • Czytacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 21:57 ~Czytacz

  PiS się nudzi. Jakby mogli to by trupa z szafy wyciągnęli

 • Zdzislaw_Bartula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 21:45 Zdzislaw_Bartula

  ULOTKI ZRZUCANO W LATACH 50-TYCH BO NIE BYŁO TV I INTERNETU. KOMORA NIECH LEPIEJ DOKOŃCZY SWOJA SŁYNNA FREGATĘ!

 • gga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 21:31 ~gga

  rzucanie ulotek nie szkodzi, tylko dlaczego były one różowe? polskie barwy to czerwień i biel.

 • ŻENADA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 21:18 ~ŻENADA

  dość nieudolnych rządów MILICJI OBYWATELSKIEJ sorry PLATFORMY OBYWATELSKIEJ

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »