Informacje

30.01.2015 17:05 sprawa budynków w parku pod skocznią

Zrównają z ziemią apartamentowce? Rozpatrzono skargę mieszkańców

SERWISY:


Po skardze mieszkańców Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego przyjrzał się decyzji o rozbiórce dwóch apartamentowców w parku Pod Skocznią. Sprawę jednego z nich umorzył, w drugiej poprosił ratusz o dodatkowe informacje.

Chodzi o dwa wielorodzinne budynki, które znajdują się przy ulicy Leszczyny pod adresami 4 i 10. W listopadzie ubiegłego roku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał decyzję o ich rozbiórce, bo jego zdaniem powstały niezgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego.

Śródmiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa, do której należą apartamentowce, odwołała się od tej decyzji do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. WINB sprawie się przyjrzał.

Umorzone postępowanie

- Jeżeli chodzi o budynek przy ulicy Leszczyny 4, to PINB wznowił postępowanie w tej sprawie na wniosek prokuratury i zdecydował o rozbiórce budynku. My decyzję powiatowego inspektora uchyliliśmy i umorzyliśmy postępowanie, bo uznaliśmy, że nie było podstaw do jego wznowienia - mówi tvnwarszawa.pl Jaromir Grabowski, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

I dodaje, że teraz na decyzję WINB, prokuratura może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Sprawdzą plan

A co z budynkiem przy ulicy Leszczyny 10? – W tej sprawie wystąpiliśmy do miasta o interpretację zgodności tej inwestycji z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Chcemy doprecyzować, czy plan rzeczywiści wyklucza możliwość zachowania takiej zabudowy – zaznacza Grabowski. – Sprawa jest w toku. Czekamy na stanowisko miasta – dodaje.

Te postanowienia oznaczają, że jeden z apartamentowców jest bliżej uratowania. Sprawa drugiego będzie zależeć z kolei od dokumentów ratusza.

JAK JUŻ PISALIŚMY, NAWET JEŻELI WINB OSTATECZNIE ZDECYDUJE O ROZBIÓRCE, TO SPRAWA MOŻE CIĄGNĄĆ SIĘ LATAMI, ZANIM DO NIEJ RZECZYWIŚCIE DOJDZIE.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wściekły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2015 18:47 ~wściekły

  Jedno prawo dla wszystkich być musi. Niech PINB zadba także o likwidację innych samowoli budowlanych. Ludzie muszą chodzić po sądach w sprawie nakazania przez PINB rozbiórki jakiejś śmierdzącej, prowizorycznej szopy postawionej na granicy w ciagu paru godzin nieobecności pokrzywdzonego w domu. Skutkiem tego brak dostepności światła, smród i niebezpieczeństwo katastrofy. A PINB bada i bada latami. Sąd mu wskazuje, że źle postanowił a PINB nadal bada. To miasto nic nikomu nie gwarantuje. Brak ochrony budujących zgodnie z prawem obywateli. Za to budowniczy samowoli może spać spokojnie. Wpadnie na posesję taka ślepa urzędniczka z miarą krawiecką i dokona precyzyjnych pomiarów "na oko", bo nawet tej miarki nie ma zamiaru rozwinąć. Koszmar a nie instytucja. Wszystko tam wymaga wydania decyzji, tylko nikt za te decyzje nie ponosi odpowiedzialności.

 • jaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2015 13:03 ~jaa

  to znaczy, że kupując apartament za kilkaset tysięcy złotych czy kilka milionów nabywca nie sprawdza dokładnie inwestycji? przecież plan zagospodarowania przestrzennego jest ogólnodostępny?

  to mniej więcej tak jak z frankowiczami - wezmę kredyt, a potem będę protestował i niech inni za mnie płacą.

  glup~glup

  @UFO
  ani dawny ani obecny plan zagospodarowania tego obszaru nie pozwalał na budowę budynków wielorodzinnych w tym miejscu. Prosze nie wprowadzać ludzi w błąd! Do tego oba budynki przekraczają dopuszczalną wysokość dozwoloną planem. To że wydano pozwolenia na budowę, a potem użytkowanie, to zupełnie inna chistoria. Uwczesny prezez ŚSM jakoś to załatwił...
  Problem polega na tym, że za błędy, czy nadużycia urzędników i uparte budowanie tego co nie można przez władze spółdzielni teraz mieszkańcy mogą stracić domy, a potem inni mieszkańcy ŚSM zrzucą sie na milionowe odszkodowania dla tych wysiedlonych. Ani jedni ani drudzy nie złamali prawa i nie są winni tej sytuacji, ale dotkliwie się ich ukarze! !!

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2015 22:58 ~qwerty

  Wyegzekwować prawo. Nie dać cwaniaczyć cwaniakom. Zrównać te budynki z ziemią.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2015 10:23 ~gość

  już wiecie dlaczego jeszcze POrządzi
  wszyscy do urn wyborczych, 3xtak, bo ...

 • z branży

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2015 09:18 ~z branży


  Urbanista~Urbanista

  ---> wawiak Problem polega na tym, że pozwolenia na budowę tu nie wydano! Te budynki bez cienia wątpliwości powinny zostać wyborzone. Deweloperzy w Polsce strasznie się rozpanoszyli i za nic mają przestrzeń, którą rzekomo współtworzą. Pora pokazać, że państwo prawa ma prymat nad partykularnymi interesami. Jeżeli decyzja o rozbiórce zostanie uchylona będzie to dowodem ostatecznej słabości naszego Państwa. Polska coraz bliżej Pakistanu, nie tylko pod względem jakości przestrzeni miejskiej, ale i administracji publicznej...
  szczegóły proszę~szczegóły proszę

  Proszę podać nam źródło tej wiadomości. Zdaje się, że jest wyssana z brudnego palca. te budynki dostały w swoim czasie od PINBu Pozwolenie na użytkowanie, a takowe nie jest możliwe bez wcześniejszego Pozwolenia na budowę i odbiorów

  PINB łapie cięgi bo wydał niepopularną społecznie decyzję.Ale takie niestety są przepisy. Niezgodność z mpzp uniemożliwia legalizację i nakazuje rozbiórkę. A użytkowanie wydaje się na podstawie projektu budowlanego zatwierdzonego pozwoleniem na budowę a nie widzi misię pana inspektora lub układu kart tarota,które mówią że za rok pozwolenie będzie uchylone. Pr.budowlane nie jest najprostszą ustawą ale nie twórzcie fikcji literackiej.

 • Ciekawsky

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2015 09:10 ~Ciekawsky

  UFO~UFO

  Tak się składa,że obydwa budynki zostały wybudowane na podstawie prawomocnych pozwoleń na budowę, które uchylono już po ich wybudowaniu. Co do planu zgospodarowania, to w chwili budowy budynki były zgodne z planem , tyle że potem plan został zmieniony na taki, który już nie przewidywał w tym miejscu zabudowy wielorodzinnej. W samej decyzji wyburzeniowej PIMB przyznał, że z tych przyczyn obydwu budynków nie można traktować jako samowoli. Wiem bo widziałem obydwie decyzje.

  Oczywiście w prasie tego nie przeczytacie, bo wtedy to by nie był news.

  A co to jest PIMB??

 • jack

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2015 08:59 ~jack

  a może ja też wybuduję blok na działce sprzedam mieszkania i będę czekał na legalizację budowy i powalczę w sądzie ze 30 lat tak do starości mojej ale kasę wezmę

 • dorosły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2015 08:51 ~dorosły

  W Polsce można zrobić wszystko jak się ma pieniądze.

 • glup

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2015 02:17 ~glup

  @UFO
  ani dawny ani obecny plan zagospodarowania tego obszaru nie pozwalał na budowę budynków wielorodzinnych w tym miejscu. Prosze nie wprowadzać ludzi w błąd! Do tego oba budynki przekraczają dopuszczalną wysokość dozwoloną planem. To że wydano pozwolenia na budowę, a potem użytkowanie, to zupełnie inna chistoria. Uwczesny prezez ŚSM jakoś to załatwił...
  Problem polega na tym, że za błędy, czy nadużycia urzędników i uparte budowanie tego co nie można przez władze spółdzielni teraz mieszkańcy mogą stracić domy, a potem inni mieszkańcy ŚSM zrzucą sie na milionowe odszkodowania dla tych wysiedlonych. Ani jedni ani drudzy nie złamali prawa i nie są winni tej sytuacji, ale dotkliwie się ich ukarze! !!

 • Kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2015 22:57 ~Kasia

  Kasa i znajomosci ,uklady itd.
  Gdyby to trafilo na zwyklego "Kowalsjiego" ,juz dawno musieli by sie wyniesc.


  Dali w lape na pozwolenie budowy i teraz tez dadza na umorzenie sprawy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »