Informacje

18.11.2010 05:46 KOLEJE

Zrobimy zrzutkę na dworce

SERWISY:

Resort infrastruktury zamierza ściągnąć dodatkowe pieniądze za korzystanie z dworców kolejowych. Przewoźnicy, których pociągi odjeżdżają z dworca, będą musieli za to zapłacić. Ostatecznie zapewne te koszty przerzucą na pasażerów.

Jak mówi wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt, ministerstwo infrastruktury pracuje od kilku miesięcy nad wprowadzeniem opłaty dworcowej. Przychody z tej opłaty miałyby zostać przeznaczone na utrzymanie tzw. części wspólnej dworców, czyli peronów, przejść, dojść do kas, schodów, parkingów.

Opłatę wnosiliby przewoźnicy, którzy z danego dworca korzystają, czyli np. PKP Intercity, Przewozy Regionalne, Koleje Mazowieckie i podobne firmy.

"Za granicą to norma"

Wiceminister wyjaśnia, że w innych krajach są pobierane takie opłaty i nie wzbudza to sensacji. Jak powiedział Engelhardt, resort jest zdecydowany, by taką opłatę wprowadzić. Wyjaśnił, że nie jest jeszcze przesądzone, czy będą do tego potrzebne zmiany ustawowe. - Można ją też wprowadzić na bazie obowiązujących przepisów - powiedział wiceminister.

- Dworcom trzeba zapewnić źródło finansowania, utrzymania tej części publicznej. Wprowadzenie opłaty ma też z związek z błędem, jaki zrobiliśmy w Polsce implementując prawo unijne, dyrektywę 2001/14, w której jak wół stoi, że dworzec jest elementem infrastruktury, należy pobierać opłatę i inne kraje pobierają od dawna opłatę i nie czyni to żadnych kontrowersji ani sensacji, ani nie jest czymś nienormalnym. Natomiast u nas próbuje się przedstawić to jako cios w pasażera - powiedział wiceminister.

Z zapowiedzi przewoźników kolejowych wynika, że po wprowadzeniu opłaty mogą być zmuszeni do podniesienia cen biletów.

Starsi Polacy pamiętają jeszcze czasy, gdy do do tego, by wejść na dworcowy peron potrzebny był bilet kolejowy, a odprowadzający musieli kupować tzw. peronówki.

Za inwestycje płaci budżet, ale za eksploatację nie chce

Engelhardt podkreślił, że wpływy z opłaty byłyby przeznaczone wyłącznie na utrzymanie części wspólnej dworców, a nie na inwestycje, "bo te są finansowane z budżetu państwa".

Kolejarze szacują, że w 2010 r. utrzymanie dworców będzie kosztować ok. 126 mln zł. w Polsce jest obecnie około tysiąca czynnych dworców kolejowych. W projekcie budżetu na 2011 r. na inwestycje na liniach i dworcach kolejowych zaplanowano 905 mln zł. W budżecie na 2010 r. na inwestycje na dworcach przeznaczono ok. 100 mln zł.

sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »