Informacje

11.04.2019 21:31 rafał trzaskowski w tvn24

"Zrobimy wszystko, żeby niewypłacone wynagrodzenia trafiły do nauczycieli"

SERWISY:

Pieniądze, które nie zostaną wypłacone nauczycielom, dyrektorzy będą mogli w ciągu trzech miesięcy wypłacić w dodatkach - zapowiedział w "Faktach po Faktach" TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - One trafią do portfeli nauczycieli - dodał.

Od poniedziałku trwa zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk nauczycieli. Pokrywa się on z trwającymi od środy egzaminami gimnazjalnymi.

Czwarty dzień strajku nauczycieli. Relacja w tvn24.pl

- Przez wiele dni głowiliśmy się, czy pomagać w przeprowadzaniu egzaminów, bo to nie jest kompetencja samorządów. To kompetencja rządu i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Stwierdziliśmy, że popieramy absolutnie ten strajk i rozumiemy, że nauczyciele zostali pozostawieni sami sobie i doprowadzeni na kres desperacji. Postanowiliśmy pomóc w organizacji tych egzaminów, żeby uniknąć przerzucania kosztów na dzieciaki - powiedział w "Faktach po Faktach" TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Egzaminy, jak wskazał, "udało się przeprowadzić dzięki totalnej mobilizacji w Warszawie, dzięki temu, że była bardzo dobra wymiana informacji miedzy dyrektorami".

Podkreślił, że to, że udało się zorganizować dotychczasowe egzaminy w trakcie strajku nauczycieli, nie jest efektem wysiłków ministerstwa edukacji. - Pani minister na kolanie napisała rozporządzenie, gdzie dopuściła do egzaminów absolutnie wszystkich - w moim poczuciu - z pogwałceniem prawa, z pogwałceniem Karty nauczyciela. Poradziliśmy sobie na swój sposób, we współpracy z nauczycielami, którzy mimo tych bardzo trudnych okoliczności wykazali się olbrzymią odpowiedzialnością, za co chciałem im bardzo podziękować - mówił Trzaskowski.

- Gdyby ci wszyscy ludzie, dopuszczeni przez panią minister, egzaminowali, można sobie później wyobrazić mnóstwo protestów - dodał.

Trzaskowski: zrobimy wszystko, żeby te pieniądze trafiły do nauczycieli

- Nauczycielom wynagrodzenie za czas strajku się nie należy - podkreśliła w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Szefowa MEN -jak i inni przedstawiciele rządu - powołuje się na Ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zgodnie z nią, w czasie strajku pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy. Przepisy stanowią także, że "związki zawodowe decydują o tworzeniu i wykorzystaniu funduszów strajkowych".

Trzaskowski zapowiedział w "Faktach po Faktach", że warszawski ratusz zrobi wszystko, aby zrekompensować strajkującym nauczycielom niższe wynagrodzenie. - Rzeczywiście nie można zapłacić za czas strajku. Natomiast wspólnie z radą miasta podjęliśmy decyzję, ze te pieniądze zostaną w szkołach. Krótko mówiąc, te pieniądze, które nie zostaną wypłacone nauczycielom, dyrektorzy będą mogli w ciągu trzech miesięcy wypłacić w dodatkach - podkreślił prezydent Warszawy. - One trafią do portfeli nauczycieli - dodał.

Trzaskowski odnosząc się do słów przedstawicieli rządu, że wypłacanie dodatków strajkującym nauczycielom może być niezgodne z prawem, stwierdził, że to tylko straszenie. Przedstawił wykres, który wskazuje, że dzięki dopłatom samorządu warszawskiego, stołeczni nauczyciele zarabiają brutto 5064 złotych a nie 3436 zł.

- Samorząd warszawski 60 procent wszystkich dodatków i pensji bierze na siebie. Problem polega na tym, że dostajemy z budżetu państwa dwa miliardy złotych, natomiast Warszawa wydaje na edukację w tym roku 4,5 miliarda złotych. Uczciwie trzeba powiedzieć, że zawsze był pewien niedobór, nawet za czasów Platformy Obywatelskiej dopłacaliśmy miliard do edukacji. Dzisiaj dopłacamy dwa miliardy. Samorządy biorą na siebie olbrzymią odpowiedzialność, dlatego, że traktujemy nauczycieli bardzo poważnie. To jest pozycja numer jeden w budżecie, ponieważ uważamy, że nie ma większego dobra - jeśli współodpowiadamy za edukację - niż jak najlepsza sytuacja nauczycieli. Ona i tak jest słaba. I tak dobrze byłoby, gdybyśmy mogli dopłacać jeszcze więcej. Ale w samorządach robimy wszystko, żeby te pensje były jak najbardziej godne. Przede wszystkim traktujemy nauczycieli w sposób absolutnie poważny - wyjaśnił Trzaskowski.

Prezydent stolicy powiedział, że w ratuszu tworzony jest bilans związany z kosztami, jakie miasto poniesie w związku ze strajkiem. - Zrobimy wszystko, żeby (te pieniądze - red.) zostały w kasie szkół, żeby dyrektorzy mogli później te wszystkie pieniądze za strajk wypłacić nauczycielom tak, żeby oni nie byli stratni - wskazał.

W środę rozpoczęły się egzaminy dla uczniów III klas gimnazjalnych. Na ten dzień zaplanowano sprawdziany wiedzy humanistycznej: najpierw z historii i wiedzy o społeczeństwie, potem z języka polskiego. W skali kraju egzaminy z WOS-u i historii nie odbyły się w trzech szkołach, natomiast z języka polskiego - w jednej placówce. W czwartek, w drugim dniu egzaminu gimnazjalnego, sprawdzana była wiedza matematyczno-przyrodnicza uczniów.

CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH" TVN24

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

pap,TMW/KG

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zdziwiona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2019 19:15 ~Zdziwiona

  A kto dopłaci nauczycielom, którzy pracowali przy egzaminach? Ciekawy pomysł - płacić za niewykonywanie obowiązków.

 • Henryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2019 11:43 ~Henryk

  ZNP było przybudówką SLD.

 • jojo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2019 01:05 ~jojo

  tg3179~tg3179

  rząd pokazuje jak obojętny jest mu los dzieci! dlaczego reżim bierze dzieci jako zakładników?

  jaki dzban!

 • Tegg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2019 23:19 ~Tegg

  qwerty~qwerty

  NIE dla wynagrodzenia za czas strajku, tak samo dodatki. Podejmując strajk wiedzieli za ten czas wynagrodzenie im się nie należy, a rozwalają życie całym rodzinom i firmom.

  Nie słyszałem, żeby jakiś nauczyciel domagał się wynagrodzenia za czas strajku. Wydaje mi się, że akurat tobie strajk jest na rękę bo pozwala więcej zarobić na pisaniu takich komentarzy.

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2019 21:40 ~Wawka

  To ZZ organizując strajk powinien zapewnić rekompensaty dla strajkujących ze swoich funduszy.

 • tg3179

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2019 20:28 ~tg3179

  rząd pokazuje jak obojętny jest mu los dzieci! dlaczego reżim bierze dzieci jako zakładników?

 • Realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2019 19:23 ~Realista

  Liszka, mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Weź sobie to do serca. Dlaczego hutnikom i górnikom rządzacy nie zabieraj bo się ich boją. A nauczyciele są wyksztalceni i widzą dno rządzących

 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2019 18:29 ~Krzysiek

  Jak sami mówili w TV zarabiają około 2600 na rękę, pracują w szkole 18-22 godziny ile w domu nie wiem może dużo może wcale, wakacje wolne ferie, długi weekend majowy a ja i dużo osób zapierniczamy po 40 godzin tygodniowo za 2300 albo mniej na rękę, strajkują ok ich prawo, ale dziećmi by się zajęli a nie rodzice mają kłopot. Darmozjady niech się wezmą do roboty. Tak jak mówił niejednokrotnie mój pracodawca jak mi się nie podoba to mogę się zwolnić. Im też jak się nie podoba to niech idą do normalnej pracy, 40 godzin tygodniowo za 2300 na rękę i 26 dni urlopu.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2019 17:29 ~qwerty

  NIE dla wynagrodzenia za czas strajku, tak samo dodatki. Podejmując strajk wiedzieli za ten czas wynagrodzenie im się nie należy, a rozwalają życie całym rodzinom i firmom.

 • Liszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2019 16:15 ~Liszka

  Zlikwidować kartę nauczyciela. Odebrać wszelkie przywileje, zero podwyżek. Nauczyciele pokazali dno moralne. Pokazali jakimi są draniami.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »