Informacje

16.01.2017 13:35 na Choszczówce

Zrezygnowali ze zlewni ścieków,
chcą budować stację biogazu

SERWISY:


Ledwo ucichł spór wokół zlewni ścieków na Choszczówce, a już pojawił się nowy plan MPWiK wobec tego terenu. Wodociągowcy przymierzają się do budowy stacji tankowania biogazem. Sąsiadów uspokajają: to rozwiązanie bezpieczne i nieszkodliwe dla środowiska. Ale mieszkańcy nie kryją obaw.

Stacje miałaby stanąć na terenie oczyszczalni ścieków "Czajka" i u zbiegu ulic Czystej Wody i Czajki. Wniosek o zgodę na lokalizację wpłynął już do urzędu dzielnicy, co potwierdza jego rzeczniczka.

- Gaz do tankowania ma pochodzić z procesów oczyszczania ścieków. Zgodnie z informacjami zawartymi w przekazanej dokumentacji, stacja ma być przeznaczona do tankowania dla samochodów wykorzystywanych przez MPWiK – informuje nas Marzena Gawkowska. Jak dodaje, obecnie urzędnicy weryfikują wniosek, a efekt tych działań powinniśmy poznać jeszcze w styczniu.

Obawy mieszkańców

Na informację o biogazie mieszkańcy zareagowali z niepokojem. Dopiero co udało im się wygrać batalię przeciwko planowanej tu przez MPWiK zlewni ścieków. Napisali petycję, zorganizowali protest i ostatecznie zyskali poparcie władz miasta, które nie zgodziły się na inwestycję. Odetchnęli więc z ulgą. Na krótko.

Obawy budzi zwłaszcza sposób, w jaki stacje będą oddziaływać na środowisko. Radna  stowarzyszenia Razem dla Białołęki Mariola Olszewska podkreśla, że miejskie Biuro Ochrony Środowisko nie nakazało inwestorowi przeprowadzania specjalnej oceny takich skutków. A powinno.

- Emisja substancji do powietrza związana z eksploatacją planowanego przedsięwzięcia ma nie powodować przekroczeń dopuszczalnych norm. Co jednak, gdy zostanie to zsumowane z bieżącą emisją takich substancji przez oczyszczalnię "Czajka"? – zastanawia się Olszewska.

MPWiK: będzie ekologicznie

Miejskie Wodociągi uspokajają: "stacje nie niosą za sobą żadnych negatywnych skutków dla środowiska i okolicznych mieszkańców". Nie produkują żadnych zanieczyszczeń ani pyłów, nie emitują też hałasu. W komunikacie przesłanym naszej redakcji rzecznik spółki Ryszard Bugaj zapewnia, że cała inwestycja odbije się korzystnie głównie właśnie na środowisku. Dzięki stacjom gaz powstający w procesie oczyszczania ścieków będzie efektywnie wykorzystany do napędu samochodów z floty MPWiK.

"Zastępowanie paliw ropopochodnych bio-metanem jest rozwiązaniem powszechnie stosowanym w wielu dużych miastach Unii Europejskiej (np. w Londynie, Sztokholmie, Kopenhadze), ponieważ znacząco przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery, redukując uciążliwy dla mieszkańców smog" – dodaje Bugaj.

Wodociągi planują postawić stacje do końca 2018 roku. "Umożliwi to w ciągu dwóch lat wycofanie z eksploatacji kilkudziesięciu sztuk pojazdów MPWiK z silnikami diesla i zastąpienie ich ekologicznymi samochodami napędzanymi sprężonym gazem" – zapowiada rzecznik.

Biogaz to nie LPG

MPWiK zwraca uwagę, że stacja biogazu jest często mylona ze stacjami do tankowania gazu propan-butan (LPG), który magazynuje się w dużych stalowych zbiornikach naziemnych. To nie to samo. "Stacje do tankowania biogazem nie są wyposażone w tego rodzaju zbiorniki i są najbezpieczniejszymi stacjami paliw, jakie w tej chwili obecnej powstają w Europie" – zapewnia Bugaj.

Spółka zapewnia, że jest w stałym kontakcie z władzami Białołęki. Za kilka dni (we wtorek, 24 stycznia) w urzędzie dzielnicy odbędzie się też spotkanie z mieszkańcami poświęcone właśnie tej sprawie. Wezmą w nim udział przedstawiciele wodociągów. Początek o godz. 18.00.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sasha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 09:26 ~Sasha

  aga~aga

  Ludzie zostawcie już tę okolice w spokoju i tak czajka śmierdzi mamy mieszkać w szambie. A może prezes MPWiK sobie pod domem postawi taką stację przecież to śmierdzi.


  Przecież czajka jest tam od lat. Po co się tam przeprowadzaliście skoro śmierdzi nagle?

  Wracaj na wiochę do gnojówki. Tam nie śmierdzi.

 • aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 08:09 ~aga

  Ludzie zostawcie już tę okolice w spokoju i tak czajka śmierdzi mamy mieszkać w szambie. A może prezes MPWiK sobie pod domem postawi taką stację przecież to śmierdzi.

 • WWO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2017 18:47 ~WWO

  Biogaz smierdzi niemilosiernie. Ale akcja :)

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2017 18:15 ~Antek

  apsik~apsik

  Dobry pomysł, mniej smogu!

  Smog jest teraz modny, ale przecież to nie samochody go produkują najwięcej, ale piece opalane paliwami stałymi. W Sródmieściu jest mniejszy smog niż w Wawrze, a samochodów pewnie ze 100 razy więcej.

 • apsik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2017 13:46 ~apsik

  Dobry pomysł, mniej smogu!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »