Informacje

23.02.2012 06:30 FELIETON KAROLA KOBOSA

Zostawcie w spokoju ten most

SERWISY:

Nie zmieniłem zdania - wciąż uważam, że most powinien się nazywać Północnym i w swoich tekstach za wszelką cenę unikam Skłodowskiej-Curie. Ale do ekspertów, którzy apelują o powrót do poprzedniej nazwy i radnych opozycji, którzy ochoczo to podchwycili, mam własny apel: przestańcie się zajmować pierdołami!

Zespół Nazewnictwa Miejskiego od samego początku opowiadał się za nazwą most Północny. Kilka dni temu eksperci przyjęli stanowisko ws. decyzji radnych, którzy w grudni zmienili ją na most im. Marii Skłodowskiej-Curie. Zaapelowali o przyjęcie kompromisowej nazwy: most Północny im. Marii Skłodowskiej-Curie. A radny Marcin Rzońca z Ruchu Palikota zapowiada , że na czwartkowej sesji Rady Warszawy złoży wniosek w sprawie uchylenia poprzedniej decyzji. I od razu dodaje: - Nie mam wątpliwości, że zostanie odrzucony 33 głosami PO.

Po co to zamieszanie?

Radni pewnie z uśmiechem wspominają tamtą sesję: dostali pamiątkowe albumy, zaprosili profesora, który opowiadał ciekawe anegdotki z życia noblistki. Czemu by tego nie powtórzyć? Pewnie nie wszyscy byli obecni, może ktoś przysnął. Podyskutujmy, czy nie zmienić nazwy przyjętej kilka tygodni temu - znów będzie się działo.

Na sesjach najwyraźniej im się nudzi. Tak, jakby cała Warszawa pokryta była już planami miejscowymi, a deweloperzy nie wycinali przez ich brak parków i nie budowali osiedli bez dojazdów. Jakby nie trzeba było likwidować szkół, a w żłobkach było dość miejsc dla wszystkich dzieci. Jakby wszystko było gotowe na Euro 2012, nie brakowało mieszkań komunalnych, a brak biedy w Śródmieściu nie był tylko opinią burmistrza.

To są aktualne problemy miasta, ale radni mogą o tym nie wiedzieć, bo gdy rodzice uczniów z zamykanych podstawówek domagają się ich uwagi, ignorują zaproszenia do dyskusji. Gdy pytają mieszkańców o zdanie, to tylko po to, by następnie i tak przegłosować to, co sami uważają za słuszne.

Tak właśnie zrobili z mostem Północnym - nadali mu imię, którego nie chciała większość pytanych. Nie ma co dzielić na rządzącą miastem Platformę Obywatelską i opozycję - w kwestii liczenia się ze zdaniem mieszkańców nie ma większej różnicy, choć oczywiście opozycja lubi się nim podpierać, gdy atakuje rządzących.

Dajcie już spokój

Apeluję: dajcie już spokój z tym mostem. Piszę to wbrew sobie, bo podzielam niemal wszystkie argumenty przeciwko nowej nazwie: została warszawiakom wmuszona, choć przywykli już do poprzedniej, która była praktyczniejsza i wygodniejsza. W dodatku na most Skłodowskiej-Curie wiedzie teraz trasa Mostu Północnego, o której radni najwyraźniej zapomnieli. Nie zamierzam stosować nowej nazwy, ale to moja prywatna decyzja - nie są mi do tego potrzebni radni ani kolejna awantura na sesji. Podejrzewam, że większości warszawiaków też nie.

Dziwnie tylko, że eksperci z zespołu nazewnictwa - zachowujący dotąd powściągliwość i kierujący się zdrowym rozsądkiem - podsycają ten spór. Chyba dali się ponieść emocjom, bo powołują się przy tym na kuriozalny argument, że "jeżdżenie po Skłodowskiej" obraża pamięć noblistki, a ludzie śmieją się z nowej nazwy. Idąc tym tropem powinniśmy zlikwidować Zespół Nazewnictwa Miejskiego i - wzorem amerykańskich miast - ponumerować aleje oraz przecinające je ulice. No bo skoro jeżdżenie obraża Skłodowską, to co powiedzieć o deptaniu po Janie Pawle II lub pędzeniu po Prymasie Tysiąclecia? Czy wypada, by psy załatwiały się na któregokolwiek z patronów warszawskich ulic?

Warszawiacy śmieją się z "Babki Radosława", "Świętokrzyskiej Pasty" i "Mostu Kurii", bo co innego im pozostało? Ciągłych kłótni o niezbyt istotne drobiazgi nie da się przecież traktować poważnie.

Karol Kobos

XXXII SESJA RADY WARSZAWY
czwartek, 23.02.2013, godzina 10:00
sala Warszawska, IV p., PKiN

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2012 14:45 ~stefan

  Przecież musi być jakaś ALTERNATYWA

 • rambo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 21:09 ~rambo

  Most im. Chucka Norrisa - tak się powinien nazywać ;-)

 • paskuda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 20:57 ~paskuda

  rozwiązanie proste, referendum i mamy most im. Chucka Norrisa

 • Decay

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 19:11 ~Decay

  Nie rozumiem o co chodzi? Władza (ta mądra i kompetentna) pokazała mieszkańcom WZORZEC postępowania. I tak trzeba z władzunią postępować - IGNOROWAĆ i olewać.
  Towarzysze z Ratusza! Swoją postawą prawdziwie i pięknie wpisujecie się we wspaniałą tradycję Towarzysz z okresu (niesłusznie!) minionego. Tak trzymać - a potem czekajcie swojej "Solidarności" - bo zapewniam - nadejdzie :)

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 19:01 ~marek

  To jak w końcu go nazywać: most Północy, tak jak w ankiecie TVyn czy most Północny?
  Wiem, że to różnica jednej literki a już brzmi nieco inaczej..

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 17:35 ~Adam

  Powinna zostać nazwa: Most Północny. Radi powinni słuichać mieszkańców - było referenduam, a jego wyniki jednoznaczne, więc o co chodzi?
  Na most Kaczyńskiego też się nikt nie zgodzi.

 • kra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 16:02 ~kra

  Dlaczego Skłodowskiej ? dlatego by po zmianie władz nie nazwano go "kaczym", PROSTE ? a i tak wszyscy będziemy nazywać go PÓŁNOCNYM jak rondo BABKA.
  Już wiecie!

 • Rob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 15:20 ~Rob

  Zawsze to będzie most PÓŁNOCNY tak samo jak rondo BABKA !!!

 • polaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 15:08 ~polaczek

  Dla nas tradycyjnie ważniejsze jakiego most będzie miał patrona niż to kiedy będzie można nim przejechać.

 • Voodoo_Child

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 14:58 ~Voodoo_Child

  Nigdy nie zamierzam mówić inaczej - to jest Most Północny, podobnie jak rondo przy Arkadii to jest Rondo Babka!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »