Informacje

21.09.2011 17:07 Europejski Dzień bez Samochodu

Zostaw samochód,
pojedź za darmo

Czwartek 22 września to Europejski Dzień bez Samochodu. Z tej okazji, w Warszawie wszyscy właściciele lub współwłaściciele aut będą mogli bezpłatnie podróżować komunikacją miejską. Wystarczy mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny.

Tego dnia szczególną uwagę zwraca się na szkodliwy wpływ spalin samochodowych na zdrowie i życie człowieka.  Warto zatem porzucić swoje "cztery kółka" i przesiąść się do komunikacji zbiorowej. A udogodnień dla kierowców będzie wiele.

Komunikacja i rowery za darmo

Wystarczy mieć przy sobie ważny dwód rejestracyjny, by podróż komunikacją była darmowa. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, na wszystkich stacjach metra, skrajne bramki biletowe będą otwarte. Zostaną oznakowane naklejkami.

Również bezpłatne będą wypożyczalnie rowerów. Do dyspozycji zostanie oddanych 230 jednośladów, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Wypożyczalnie znajdować się będą: na krańcach Krakowskiego Przedmieścia - przy kościele św. Anny i pod pomnikiem Kopernika oraz na pl. Na Rozdrożu oraz w 11 innych punktach:

1. AirBike.pl Stegny, ul. Mangalia 4 - 25 szt.
2. AirBike.pl Ursynów, al. KEN 49 - 25 szt.
3. BikeCity Warsaw ul. Nowogrodzkiej 10/1 - 25 szt.
4. WygodnyRower.pl ul. Stawki 19 - 15 szt.
5. Dynamo Cafe ul. Smolna 16 (centrum) - 4 szt.
6. Ethno Cafe ul. Kredytowa 1 (centrum) - 4 szt.
7. Cafe 6/12 ul. Żurawia 6/12 (centrum) - 2 szt.
8. Uwolnić Matkę ul. Dąbrowiecka 8D (Saska Kępa) - 2 szt.
9. Cafe Borgia ul. Francuska 50 (Saska Kępa) - 2 szt.
10. Cafe Le Journal ul. Świderska 113 (Tarchomin) - 2 szt.
11. Restaurcja Dalmacja ul. Wąwozowa 8 (Kabaty) - 4 szt.

Z każdym rokiem coraz lepiej

Europejski Dzień bez Samochodu prowadzony jest w ramach Europejskiego tygodnia Zrównoważonego Transportu, który rozpoczął się 16 września. Głównym celem jest promocja proekologicznych rozwiązań w transporcie i komunikacji zbiorowej. Z roku na rok inicjatywa ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2008 roku kontrolerzy ZTM podczas kontroli biletów sprawdzili 70 dowodów, w 2009 roku było ich już 275, a w 2010 aż 500.

su/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Agcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2011 15:35 ~Agcia

  Dzień bez samochodu w Warszawie stał się dniem absurdu ZTM!!!
  Moja mama jest współwłaścicielem mojego auta. Nie mogłam dać Jej dowodu bo był mi potrzebny. Dałam więc pełne ksero, gdzie widnieją jej dane jako współwłaściciela. Zawięty kanar wystawił Mamie mandat.
  Uważam, że tego dnia złodzieje z ZTM po prostu postanowili sobie na ludziach poużywać. Już rano w TV słyszałąm o absurdalnych sytuacjach do jakich dochodziło tytułem dzisiejszego "święta".
  Cel fajny, tylko, że w Polsce nie ma racji bytu. Niestety.

 • miłośnik_motyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2011 10:38 ~miłośnik_motyk

  ~Pekaes masz rację.
  Dodam jeszcze że dowód rejestracyjny musi być wystawiony na osobę która podróżuje ZTM. Bzdura totalna, bo przy 3 współwłaścicielach w dowód wpisany został tylko jeden (bo pani w okienku stwierdziła że więcej się nie zmieści - a książeczka ma 2 strony wolnego miejsca), a pozostali są tylko w karcie pojazdu.
  Zapomnijcie też że skorzystacie mając samochód służbowy. Małżeństwo mimo wspólnoty majątkowej też nie ma co liczyć na to że to które nie widnieje w dowodzie przejedzie się za darmo. Kolejna kpina urzędasków.

 • piaseczno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2011 09:12 ~piaseczno

  Rany!!! Ten "mario t" piszący skarge na piratow rowerzystow(ha ha ha) to chory czlowiek. Proponuje pisac na policje i prokurature o przymusowe leczenie w osrodku zamknietym tego goscia. Bo jego nastepnym posunieiem bedzie mordowanie rowerzystow potem pewnie usunie tramwaje(bo przeszkadzaja samochodom) a moze i przejscia dla pieszych tez...? Wydaje sie to smieszne,ale widzac taka nienawiszc nie moge odmowic sobie napisania...

 • skuter250ccm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2011 20:35 ~skuter250ccm

  czy motocyklisci są znowu pokrzywdzeni? znowu nikt nie patrzy w lusterka i nie widzi motocyklistów?

 • Pekaes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2011 20:17 ~Pekaes

  Samochód: 20-25 minut.
  ZTM: 1h-1.30 z przesiadką.

  ZTM już podziękowałem. Nie na moje nerwy.

 • jasiu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2011 19:24 ~jasiu

  Cała ta akcja to wywalanie naszych pieniędzy w błoto. Dopóki ktoś nie pomyśli i nie podstawi dodatkowych składów, tak aby w miarę humanitarnych warunkach przewieźć pasażerów w godzinach szczytu nie wróżę jej sukcesów. Niestety, jutro przybędzie następnych kilkuset zwolenników jazdy własnym autem, skuszeni darmowym przejazdem wsiądą do śmierdzących i zapchanych do granic możliwości autobusów i utkną w korkach...

 • !!!!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2011 19:24 ~!!!!

  Dlaczego tylko dla posiadaczy samochodów? NIECH ZROBIĄ ZA DARMO DLA WSZYSTKICH!!!

 • mario_t

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2011 19:11 ~mario_t

  Ślijmy maile do Policji!
  Dość terroryzowania warszawiaków przez rowerzystów! Pokażmy, że jest nas dużo i nie można nas lekceważyć!

  Poniżej treść listu.
  Skopiuj, wpisz swój adres zamieszkania, podpisz imieniem oraz nazwiskiem i wyślij na adres Komendy Stołecznej Policji:

  prewencja.ksp@policja.waw.pl


  imię nazwisko
  adres zamieszkania


  Pan nadinspektor Adam Mularz
  Komendant Stołeczny Policji


  Szanowny Panie Komendancie!

  Od dłuższego czasu mieszkańcy Warszawy borykają się z patologiczną sytuacją łamania przez rowerzystów prawa drogowego na wszelkie możliwe sposoby. Na porządku dziennym są takie zachowania jak przejeżdżanie rowerami po przejściach dla pieszych, szaleńcza jazda i lawirowanie między pieszymi na chodnikach, przejeżdżanie przez rowerzystów na czerwonym świetle.

  W mieście daje się zauważyć niedobrą tendencję do przymykania przez służby mundurowe oczu na wybryki rowerzystów. Nic więc dziwnego, że wśród użytkowników roweru zapanowało poczucie pełnej bezkarności i aroganckie przekonanie, że pieszy jako słabszy uczestnik ruchu winien usuwać się przed rowerem na bok i każdorazowo ustępować rowerowi pierwszeństwa.

  Osoby starsze, niepełnosprawne i rodziny z małymi dziećmi są nieustannie narażone na potrącenie przez rowerzystów czy to w dzień powszedni, czy w czasie weekendowego spaceru.
  Zwrócenie uwagi rowerzystom łamiącym prawo skutkuje agresją, wulgarnymi wyzwiskami, a często nawet przemocą fizyczną z ich strony. Należy wreszcie ukrócić taki stan rzeczy. Osoby starsze, niepełnosprawne i mające małe dzieci chcą się wreszcie czuć bezpiecznie i nie być narażane na staranowanie przez rowerzystów na chodniku czy przejściu dla pieszych.

  Zwracam się więc do Pana Komendanta z prośbą o zmobilizowanie podległej Panu Komendantowi formacji do podjęcia aktywnych działań w celu przywrócenia porządku i przestrzegania prawa wśród rowerzystów.

  Proponuję przeprowadzenie przez Policję na terenie całego miasta zmasowanej akcji dyscyplinującej w postaci nakładania grzywien n

 • cdd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2011 18:56 ~cdd

  Tym rozklekotanym smrodem?! NIGDY!

 • Słodki_miś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2011 18:46 ~Słodki_miś

  Przynajmniej w tym roku dowiedziałem się wcześniej o takiej inicjatywie. W roku ubiegłym poinformował mnie o niej dopiero spiker radiowy, gdy jechałem samochodem do pracy.

  Z drugiej strony ZTM ssie. Rowerem czy samochodem jadę szybciej (12 minut; ZTM 20 min.) i wygodniej, a poza tym nie muszę liczyć się z tym, że autobus odjedzie mi z przystanku przed czasem i muszę 10-15 minut czekać na następny.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »