Informacje

30.09.2015 12:12 ruszyła przebudowa jednego z budynków

Zostały same ściany w kampusie UW.
"To nie rozbiórka, to rewitalizacja"

SERWISY:


Zniknął dach, wyburzono stropy, wymontowano okna. Gmach Audytoryjny w kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego wygląda, jakby przed chwilą trafiła go bomba. – Budynek nie jest w rozbiórce, jest w trakcie rewitalizacji – uspokaja uczelnia.

Uspokaja także biuro stołecznego konserwatora zabytków, pod nadzorem którego toczą się prace.

- Były prowadzone oględziny inwestycji przy Krakowskim Przedmieściu. Zakres prac jest zgodny z pozwoleniem. Mówiło ono o zachowaniu murów obwodowych, bo poza nimi i klatką schodową wszystko było odbudowane po wojnie – mówi nam Michał Krasucki.

Dwa lata na przebudowę

O planowanej przebudowie obiektu piszemy od kilku lat. Projekt wybrano w 2011 roku, w kolejnym udało się zdobyć pozwolenia na budowę, wkrótce potem miały ruszyć prace. Ale wciąż brakowało pieniędzy. Wreszcie udało się - w kwietniu 2015 roku Uniwersytet Warszawski podpisał umowę ze Skanską na generalne wykonawstwo prac budowlanych. Wcześniej pracownicy innej firmy wzmocnili fundamenty budynku i tymczasowej konstrukcji, która podpiera ściany. Wszystkie roboty mają skończyć się do 31 lipca 2017 roku.

Gmach Audytoryjny jeszcze niedawno zajmował Warszawski Uniwersytet Medyczny. To historyczna zaszłość z czasów, kiedy na UW wykładano jeszcze medycynę (dlatego też inna nazwa budynku to Akademia Medyczna).

W ramach rewitalizacji przebudowane zostaną wnętrza budynku i wyremontowana elewacja. Trwa już rozbiórka przybudówki, która znajdowała się od strony Szkoły Języków Obcych. Dzięki podłączeniu do istniejącej sieci centralnego ogrzewania, będzie można zlikwidować starą kotłownię. Wymienione zostaną także wszystkie inne instalacje. W środku dominować będzie surowa, nieotynkowana cegła.

Przywrócą klasycystyczny wygląd

Idea projektu Pracowni Architektonicznej 1997 z Poznania, opiera się na przywróceniu klasycystycznego wyglądu budynku i jego układu  funkcjonalnego z dwiema klatkami schodowymi w narożnikach i audytorium w środkowej części parteru.

W przyszłości budynek zajmie narzekający na brak przestrzeni Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. W gmachu audytoryjnym przewidziano m.in. gabinety dziekana i prodziekanów, siedzibę Instytutu Europeistyki, pokoje dla pracowników naukowych, sale seminaryjne i konferencyjne, a na poddaszu pokoje gościnne.

Plan przewidywał także czteropoziomową bibliotekę wydziałową z wolnym dostępem do książek, jak w BUW-ie na Powiślu. Jednak ostatecznie projekt zweryfikowano, tam gdzie miała być biblioteka, znajdą się sale zajęciowe.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE

bako/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wodnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2015 12:49 ~wodnik

  Nie ma nic gorszego dla zabytku jak ręka konserwatora.
  Jego wytyczne prowadzą w kierunku wyburzania , rozbierania, a w konsekwencji do ruiny.
  Mieszkam na osiedlu które podlega konserwatorowi zabytków - bo osiedle jest zabytkowe. O naprawę, malowanie czy odnowienie klatki schodowej trzeba występować w trybie mozolnej procedury do konserwatora zabytków, którego decyzje są nie do przyjęcia.
  Najlepiej jak nic się nie robi i budynki niszczeją - to konserwatora nie obchodzi.

 • autor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 21:50 ~autor

  Student~Student

  Niestety biblioteki wydziałowej nie będzie w tym budynku. Zmienił się plan i Biblioteka WDiNP UW pozostanie w starej lokalizacji.


  Tak, ma Pan rację. Rzeczywiście projekt zweryfikowano. Szkoda, biblioteka była jego najciekawszą częścią.

 • Ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 17:24 ~Ktoś

  Na zdjęciu lotniczym z 1945 obiekt jest nieruszony, więc ktoś coś tu kręci z tą powojenną odbudową. A nawet zakładając, że już po wojnie przebudowano samo wnętrze, to i tak zrobiono to z większym smakiem, bez walenia do środka wnętrza rodem z "Lipska".

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 17:20 ~gosc

  Nazwa "rewitalizacja" jest chyba niepoprawna w tym przypadku Panie Konserwatorze. Czy to coś ma więcej cech tak naprawdę "rozbiórki" czy "rewiyalizacji"???

 • Student

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 14:19 ~Student

  Niestety biblioteki wydziałowej nie będzie w tym budynku. Zmienił się plan i Biblioteka WDiNP UW pozostanie w starej lokalizacji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »