Informacje

12.02.2017 21:05 74. rocznica

Żonkile przypomną o powstaniu w getcie. Miasto szuka wolontariuszy

SERWISY:


Zbliża się 74. rocznica powstania w warszawskim getcie. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN poszukuje wolontariuszy, którzy 19 kwietnia będą rozdawać warszawiakom żółte żonkile.

Wolontariuszem może zostać każdy, kto skończył 14 lat. Wystarczy wypełnić formularz i wysłać go na adres wolontariusz@polin.pl. Zgłoszenia są przyjmowane tylko do końca lutego.

"Akcja Żonkile to ważny projekt edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim. Ten desperacki zryw jest na świecie symbolem walki o godność" – przypominają miejscy urzędnicy.

Rozdawanie kwiatów ma sprawić, aby pamięć o powstaniu nie zniknęła, lecz stała się częścią wspólnej świadomości Polaków i Żydów.

Dlaczego żonkile?

Dlaczego akurat żonkile? Kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Wiążą się z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał je od anonimowej osoby. I sam również składał taki bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta co roku, 19 kwietnia.

W ubiegłych latach akcja cieszyła się dużą popularnością. Na warszawskich ulicach pojawiało się nawet 1000 wolontariuszy. Wśród nich "nowicjusze" oraz tacy, którzy żonkile rozdają mieszkańcom każdego roku.

– Udział w akcji daje mi ogromną satysfakcję. Uczestniczenie w wydarzeniu, które z roku na rok ma coraz większy zasięg jest czymś z czego jestem dumna. Jest to nieprawdopodobnie duża dawka pozytywnych emocji – przyznaje Iwona Gawryszewska, wolontariuszka akcji Żonkile od 2013 roku.

Pierwsze miejskie powstanie

Powstanie w getcie warszawskim było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Po wielkiej akcji deportacyjnej latem 1942 r., w czasie której wywieziono do Treblinki prawie 300 tys. Żydów warszawskich, w getcie pozostało 60 tys. osób. Gdy 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, przeciwstawili im się członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW).

W nierównej walce słabo uzbrojeni bojowcy wytrwali trzy tygodnie. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu, zabijając i wywożąc do obozów mieszkańców getta. 8 maja w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ul. Miłej przywódca powstania Mordechaj Anielewicz, wraz z grupą kilkudziesięciu ŻOB-owców, odebrał sobie życie. Nielicznym bojowcom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Jednym z nich był Marek Edelman. Za symboliczną datę zakończenia powstania uznaje się 16 maja 1943 r., gdy Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem, a getto warszawskie przestało istnieć.

W tym roku obchodzimy 74. rocznicę tego wydarzenia.

Zobacz jak w ubiegłym roku obchodzono rocznicę powstania:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WOLONTARIUSZ_2013

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 23:50 ~WOLONTARIUSZ_2013

  Szkoda, że blokujecie możliwość ostrzeżenia innych ludzi przed wolontariatem w tej instytucji :(
  Mój poprzedni komentarz nie został dodany, ten pewnie też...

 • Błąd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2017 13:11 ~Błąd

  Moja pierwsza próba wpisu dzisiaj i oczywiście BŁĄD na czerwono. To pewnie dlatego, że wypowiedziałem się o żonkilach.

 • magda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2017 08:01 ~magda

  a dlaczego nie zajmuje sie szukaniem wolontariuszy abasada Izraela w Warszawie tylko władze miasta ? rozumiem że w gettecie byli warszawiacy narodowości żydowskiej, a przecież my Polacy powinniśmy skoncentroać się na opłakiwaniu zamordowanych Polaków

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »