Informacje

01.03.2013 19:00 Uroczystości na pl. Piłudskiego

"Żołnierzy Wyklętych spotkał straszny los"

- Żołnierzy Wyklętych spotkał straszny los, ale ich poświęcenie miało głęboki sens - mówił szef MON Tomasz Siemoniak przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, oddając hołd polskiemu podziemiu antykomunistycznemu. W piątek przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystość rozpoczęła zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, której oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

- Żołnierzy Wyklętych, partyzantów i konspiratorów, spotkał straszny los, jednak ich poświęcenie nie poszło na marne. Miało swój głęboki sens, pozwoliło nam przetrwać czarny okres stalinizmu i władzy komunistycznej, zachować przekonanie, że Polska jest warta wszystkich wyrzeczeń - powiedział Siemoniak.

Skazani na zapomnienie

Szef MON podkreślił, że kłamstwa i pomówienia, które w okresie PRL były powtarzane przez dziesiątki lat, wyrządziły wiele krzywd, jednak nie zmieniły ducha i pamięci Polaków i ich pragnienia niepodległości. - W polskiej historii do niedawna jeszcze były białe karty. Wymazano z nich żołnierzy, którzy nie złożyli broni po 1945 r. W ciągu kilkudziesięciu lat komunistyczne władze zrobiły wiele, by wyrugować ich ze zbiorowej pamięci, skazać na zapomnienie za to, że mieli odwagę przeciwstawić się reżimowi i tysiącami ginąć nie tylko w walce, ale w więzieniach i katowniach UB - zaznaczył minister.

Siemoniak przypomniał też, że Dzień Żołnierzy Wyklętych upamiętnia rocznicę wykonania przez UB wyroku śmierci na przywódcach antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość. 1 marca 1951 r. siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec, zostało zastrzelonych w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.

Wszystkich siedmiu członków IV Zarządu WiN-u min. Siemoniak awansował na wyższe stopnie wojskowe. - Byli to ludzie, którzy służbę wojskową traktowali jako coś, co zobowiązuje do końca życia. Pozostali wierni idei wolnej Polski, wierni sprawie, za którą Polacy oddawali życie w roku 1939, podczas całej okupacji i powstania warszawskiego. Mieli odwagę i determinację, aby walczyć wbrew wszystkiemu bez wojskowego sztandaru, bez zaplecza własnego państwa i armii - mówił minister.

Chylimy czoła przed żołnierzami, którzy zdecydowali się na walkę w warunkach absolutnie najtrudniejszych. Po raz kolejny udowodnili, że w imię wolności Polacy są gotowi do czynów heroicznych, nawet wtedy gdy nie mają nadziei na zwycięstwo militarne - podsumował szef MON.

Pokazali, że Polacy walczą

Na pl. Piłsudskiego przybyli też przedstawiciele m.in. prezydenta, Sejmu i Senatu, władz stolicy, organizacji kombatanckich, Instytutu Pamięci Narodowej, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz organizującego uroczystość Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych złożyli wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

- Już po raz kolejny obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, w którym czcimy pamięć tych, co nie złożyli broni w 1945 r., nie pozwolili komunistom czuć się u siebie w domu, pokazali, że Polacy zawsze walczą o niepodległość i nie składają broni - powiedział PAP kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan S. Ciechanowski. - Cieszymy się, że wielu weteranów zarówno ze Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, jak i Narodowych Sił Zbrojnych jest z nami. Ten 1 marca już jakoś wrósł w polską tradycję i to jest bardzo ważne, bo akcentujemy w ten sposób jak istotna była zawsze dla nas walka o niepodległość – dodał.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

PAP, wp//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • krzywda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2013 09:47 ~krzywda

  To było straszne ale już było. Zobaczcie ilu ludzi dziś czuje się okropnie w swoim państwie. Wtedy władza nadużywała i dziś nadużwa. Zawsze znajdą się ludzie, którzy przeciwstawią się mimo wszystko. Zawsze tacy są. To podobno stały procent społeczeństwa. Mam nadzieję, że tak jest, bo ktoś musi się przeciwstawić również temu co dzieje się dziś.

 • wwx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2013 09:24 ~wwx

  Polska to dziwny kraj gdzie zwykłych tchórzy i bandziorów podnosi się do rangi bohaterów, a tych którzy walczyli o wolność na froncie, a póżniej odbudowywali zniszczony kraj to dziś są zdrajcami, a następnym krokiem będzie nobilitacja Hitlera bo walczył z Ruskimi.Chwała polskiej głupocie.

 • leonias

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2013 14:19 ~leonias

  Tak straszna ta nasza historia.Tak chwała im za to. Tylko szkoda tej całkowicie daremnej krwi. Wtedy komuna była naszą koniecznością historyczną, inna alternatywa to 17-ta republika rad tak jak Litwa, Estonia i Łotwa. Zaden Anders na białym koniu ani żadna III-cia wojna Światowa nie mogła zmienic naszej historii. My lubujemy się w bezsensownej bohaterszczyźnie, w której giną najlepsi a pozostają miernoty które później niszczą nasz kraj. Jak mamy już te wolność to jej nie potrafimy wykorzystać bo ci co by umieli już nie zyją. Niszczenie to nasza specjalność ale budowanie to już absolutnie nie. Zawsze musimy miec jakiegoś wroga jak nie zewnętrznego to wewnętrznego. Ta całe bohaterstwo zawsze odwraca się przeciwko nam. Dopiero ruch Solidarności potrafił cos konkretnego zrobić. Przykładem tej naszej bezsensowności to Powstanie Warszawskie a teraz kłótnia o Smoleńsk. To co robimy jest zawsze na rękę naszych wrogów. Powstanie było chichotem Stalina a teraz Smoleńsk jest chichotem Putina.
  Więc nie chełpmy sie tak tym bohaterstwem bo raczej głupota niz jakiś sens

 • Zgryz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2013 13:41 ~Zgryz  GRCHW~GRCHW

  CZESC I CHWALA BOHATEROM ! PRECZ Z KOMUNA
  Tak pytam~Tak pytam

  Z jaką komuną ? Straciłeś rachubę czasu ?
  rozczarowany~rozczarowany

  A co ci co katowali, oskarżali i sądzili, zostali kiedykolwiek osądzeni i skazani. Pobierają sowite emerytury do dziś, jak w najlepszych czasach komuny. To co się zmieniło ? Wszystko trwa jak kiedyś.

  Jeżeli jeszcze pobierają emerytury, to w piekle, bo w ogromnej większości już ziemię gryzą.

 • Denny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2013 13:38 ~Denny

  qwert~qwert

  " A ofiary Łupaszki, Zapory czy Warszyca spotkał los jeszcze straszniejszy, bo to byli cywile, którzy nie mogli się bronić "

  Co to za komunistyczne brednie są tu wypisywane to byli konfidenci UB !!!

  To ty tak uważasz. Inni mogą mieć inne zdanie.

 • Stos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2013 13:35 ~Stos

  kalina~kalina

  To straszne jak manipuluje sie historia, jest taka jakie poglady reprezentuja historycy... Ogien - niegdys okrutny bandyta rozpruwajacy brzuchy ciezarnych, wieszajacy ludzi na latarniach, bezwzglednie egzekwujacy danine od glodujacych dzis jest bohaterem. Sial przerazenie wsrod cywilnej ludnosci. Wiem to od naocznych swiadkow tamtych nieludzkich czasow... Lemingom mozna wszystko wmowic.

  Lemingom nic nie można wmówić, lemingi wiedzą swoje. To władza, żeby przypodobać się narodowcom, organizuje imprezki na cześć leśnych ludzi. A zaczął to wszystko Lech Kaczyński.

 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2013 03:57 ~Janek

  a może tak napiszecie że o 19.00 były te prawdziwe uroczystości a nie spęd obecnej POstokomuny która na codzień daje wyraz w tym jak bardzo lubi ludzi dawnego systemu. Czy macie odwagę opublikować posty niePOprawne politycznie czy nie.....
  Cześć i chwała bohaterom !!!!!
  A piszący tu o jakiś bandytach chyba pomylili epoki i osoby... no ale ubecja jeszcze dycha.....

 • qwert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2013 00:53 ~qwert

  " A ofiary Łupaszki, Zapory czy Warszyca spotkał los jeszcze straszniejszy, bo to byli cywile, którzy nie mogli się bronić "

  Co to za komunistyczne brednie są tu wypisywane to byli konfidenci UB !!!

 • rozczarowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2013 00:22 ~rozczarowany


  GRCHW~GRCHW

  CZESC I CHWALA BOHATEROM ! PRECZ Z KOMUNA
  Tak pytam~Tak pytam

  Z jaką komuną ? Straciłeś rachubę czasu ?

  A co ci co katowali, oskarżali i sądzili, zostali kiedykolwiek osądzeni i skazani. Pobierają sowite emerytury do dziś, jak w najlepszych czasach komuny. To co się zmieniło ? Wszystko trwa jak kiedyś.

 • jak wyklęty to na zawsze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2013 23:53 ~jak…

  A kto odda cześć ich niewinnym ofiarom, które nie mogły się nawet bronić?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »