Informacje

06.07.2019 12:17 w lipcu

Żołnierze zapraszają cywili. Pokażą jak rzucać granatem czy obsługiwać czołg

SERWISY:

1. Warszawska Brygada Pancerna będzie jedną z pierwszych jednostek, gdzie zainteresowani wojskiem cywile będą mogli przez jeden dzień uczestniczyć w zajęciach, porozmawiać z żołnierzami, zapoznać się z bronią i dowiedzieć o warunki rekrutacji.

Akcja, organizowana w ramach kampanii rekrutacyjnej "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej", rusza za tydzień, w sobotę 13 lipca.

- Brygada będzie jedną z pierwszych jednostek, gdzie to wyzwanie będą podejmować nasi potencjalni kandydaci do wojska bądź ci, którzy chcieliby sprawdzić na własnej skórze, jak wygląda służba w polskiej armii – powiedział rzecznik prasowy 1. WBPanc ppor. Artur Wróbel.

Uzbrojenie

- Ruszamy 13 lipca o godzinie 10.00 , program potrwa do godziny 19.00. Tego dnia będzie można zobaczyć uzbrojenie i sprzęt naszej jednostki, w tym czołgi Leopard 2A4 i 2A5, które stanowią trzon naszej brygady, ponadto w punkcie rekrutacyjnym będzie można dowiedzieć się jakie możliwości stwarza służba, jak wygląda proces rekrutacji oraz poznać ofertę edukacyjną polskiej armii - dodał.

Program zajęć obejmuje udzielanie pierwszej pomocy, grę w paint ball z elementami taktyki, rzut granatem, oraz wykonywanie podstawowych czynności strzeleckich z wykorzystaniem trenażera Cyklop, zapoznanie się z rodzajami broni strzeleckiej, budową broni, podstawowymi czynnościami podczas strzelania.

Kolejny blok to WF – biegi indywidualne i zespołowe. - Chcielibyśmy, aby kandydaci mogli spróbować podejść do sprawdzianu z WF, którzy nasi kandydaci zdają podczas kwalifikacji wojskowej - powiedział Wróbel.

Pokaz sprzętu

W programie jest także pokaz statyczny sprzętu, zainteresowani będą mogli wejść do czołgu, spytać żołnierzy, jak wygląda jego obsługa, jak przygotowuje się wóz przed wyjazdem na poligon czy w teren, co trzeba zrobić po zakończeniu.

- Będzie to okazja, by porozmawiać z użytkownikami sprzętu – dowódcą plutonu, kompanii czy członkami załogi czołgu. W spotkaniu wezmą też udział wojskowi medycy, żołnierze zabezpieczenia logistycznego, łącznościowcy, strzelcy wyborowi - zapowiedział Wróbel.

W punkcie informacyjno-promocyjnym zainteresowani będą mogli porozmawiać z żołnierzami brygady, przedstawicielami WKU, wojewódzkiego sztabu wojskowego oraz WOT na temat służby w konkretnych jednostkach, w tym w warszawskiej brygadzie, która co miesiąc prowadzi rekrutację na stanowiska wojskowe.

- W ramach spotkania z armią przewidujemy dwa posiłki. Oficjalna część potrwa do g.19.00, wizytę w jednostce chcemy zakończyć spotkaniem przy ognisku"- powiedział rzecznik. Zwrócił uwagę na zadania, jakie wykonuje 1WBPanc: "Skończyło się ćwiczenie Dragon, przygotowujemy się do defilady – nowością jest, że tym razem odbędzie się ona w Katowicach. Żołnierze brygady uczestniczą w natowskiej misji Resolute Support w Afganistanie, ćwiczymy też wspólnie z Amerykanami w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP) - kilka czołgów jest w Orzyszu, gdzie stacjonuje wielonarodowy batalion".

Wojskowe wyzwanie

13 lipca zajęcia "Wojskowe wyzwanie" odbędą się w 1. Brygadzie Pancernej w warszawskiej Wesołej, 10. Brygadzie Logistycznej w Opolu, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach i 9. Pułk Rozpoznawczym w Lidzbarku Warmińskim.

W kolejne soboty swoje obiekty udostępnią Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce, 6. Brygada Powietrznodesantowa w Krakowie, 25. Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, 17. Brygada Zmechanizowana w Wędrzynie, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, 18. Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, 15. Brygada Zmechanizowana w Giżycku, 7. Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku, 1. Pułk Saperów w Brzegu i 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie.

Kampanię "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" MON rozpoczęło 14 października 2018 r. Jej główny cel to zachęcenie młodych ludzi do wyboru zawodu żołnierza i zwiększenie liczebności polskiej armii we wszystkich rodzajach sił zbrojnych, w służbie zawodowej i w rezerwie oraz we wszystkich korpusach osobowych - szeregowych, podoficerów i oficerów. Kampania przyniosła dotychczas blisko 17 tys. deklaracji wstąpienia do wojska.

PAP, kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tweety

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 09:09 ~Tweety

  Przez ostatnie dwa lata byłem łącznie 5 tygodni na różnych ćwiczeniach rezerwy i za każdym razem tylko gorzej..... Ostatnio tylko jedzenie i leżenie bykiem było w planie....

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2019 09:41 ~iza

  Arek~Arek

  Idźcie do wojska. Zobaczycie jak się rzuca granatem. Hehe, nie mogę...

  zimny kompres na głowę by sie przydał, a później warto pojechać i zobaczyć

 • Arek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2019 22:06 ~Arek

  Idźcie do wojska. Zobaczycie jak się rzuca granatem. Hehe, nie mogę...

 • Sieniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2019 16:18 ~Sieniek

  Jesień 93 - wiosna 95 KOiRR kto był ten będzie wiedział o co kaman

 • oli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2019 15:48 ~oli

  Chyba zgłoszę się. Mam w planie kupić czołg i jeździć nim na manifestacje. Będzie jak na drodze znalazł.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »