Informacje

09.11.2018 13:07 "spotkanie na najwyższym szczeblu"

Żołnierze żandarmerii pomogą policji chronić marsz

SERWISY:

Policja i Żandarmeria Wojskowa będą wspólnie zabezpieczać uroczystości państwowe w Święto Niepodległości - poinformował w piątek rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji Sylwester Marczak.

- Za nami spotkania na najwyższym szczeblu, mówimy o szczeblu generalskim, czego niestety zabrakło w kontakcie z panią prezydent Warszawy. To właśnie na nim zapadły najważniejsze decyzje dotyczące zabezpieczenia uroczystości państwowych 11 listopada - powiedział Marczak. Jak dodał, służby nie podają szczegółów w sprawie zabezpieczenia marszu - między innymi sił, środków i taktyki - "z przyczyn związanych z bezpieczeństwem".

Przekazał, że w spotkaniu z Żandarmerią Wojskową policję reprezentował Komendant Stołeczny, nadinspektor Paweł Dobrodziej.

Zarządzenie premiera

Natomiast rzecznik prasowy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej podpułkownik Artur Karpienko wyjaśnił, że za zabezpieczenie uroczystości "zgodnie z kompetencjami odpowiada policja".

- Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów, podczas trwania obchodów Narodowego Święta Niepodległości, żołnierze z Żandarmerii Wojskowej 10 i 11 listopada udzielają policji pomocy w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego - zapewnił.

Takie zarządzenie zostało wydane przez premiera Mateusza Morawieckiego w czwartek 8 listopada.

"W związku z przewidywanym na terenie miasta stołecznego Warszawy zagrożeniem bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas trwania obchodów Narodowego Święta Niepodległości żołnierze Żandarmerii Wojskowej w dniach 10 i 11 listopada 2018 roku udzielą policji pomocy w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego" - czytamy w dokumencie.

Zarządzenie wchodzi w życie w sobotę 10 listopada.

Karpienko przypomniał, że żandarmeria standardowo wspiera policję przy uroczystościach państwowych i innych akcjach, jak "Znicz" czy "Bezpieczne wakacje".

Przy okazji poprzednich marszów narodowców premier wydawał podobne zarządzenia dotyczące wsparcia policji przez żandarmerię.

Policjanci w mundurach i po cywilnemu

Rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka powiedział, że nie może ujawnić, ilu policjantów będzie zabezpieczało marsz. - Takich danych nie ujawniamy i nie dlatego, że jest to szczególny rok; nigdy nie ujawniamy liczby policjantów użytych do zabezpieczenia - wyjaśnił w sobotniej rozmowie z Radiem Zet.

- Takich danych przed zabezpieczeniami nie ujawniamy. Po zabezpieczeniu być może już będzie można takie dane ujawnić. Chodzi o taktykę przyjętych działań, (...) tak żeby ewentualne środowiska, które miałby na celu podgrzanie atmosfery, nie wiedziały z jakimi grupami policjantów mają do czynienia - wskazał rzecznik.

Zapowiedział, że "oprócz policjantów w mundurach będą też policjanci, którzy pełnią służbę po cywilnemu, zbierający informacje". Jak zaznaczył, te informacje - co się dzieje w tłumie - będą na bieżąco analizowane. - Pracujemy do ostatniej minuty biorąc pod uwagę wszystkie możliwe warianty - mówił.

Wyjaśnił, że policja musi brać pod uwagę zagrożenie naturalne, jak np. załamanie pogody, zagrożenie wywołane przez ludzi związane z katastrofami, wypadkiem drogowym, a jednym z możliwych zagrożeń jest zbiorowe zakłócenie porządku.

Zakaz prezydent Warszawy

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała w środę decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, współtworzone przez między innymi Ruch Narodowy i Obóz Narodowo-Radykalny.

Tego samego dnia doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego ustalono, że zostanie zorganizowany "wspólny biało-czerwony marsz", który będzie miał charakter uroczystości państwowej. Organizacją marszu, który będzie objęty patronatem narodowym przez prezydenta Dudę, zajmie się rząd.

W czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję prezydent stolicy w sprawie zakazu organizacji marszu. - Wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w demokratycznym państwie prawa. Prawo do zgromadzeń jest chronione konstytucją - powiedział w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Michał Jakubowski. Dodał, że decyzja o zakazie "jest możliwa po starannym zbadaniu sprawy i musi zawierać przekonujące uzasadnienie". Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała w piątek zaskarżenie decyzji sądu.

Biało-czerwony marsz ma otwierać wojsko, w tym kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego i orkiestra wojskowa. W kolumnie przejadą pojazdy wojskowe, przejdą grupy rekonstrukcyjne oraz kombatanci. W marszu weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do liderów oraz sympatyków wszystkich ugrupowań, ruchów i stronnictw o wspólne uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. "Szczególnie apeluję i zwracam się do liderów partii opozycyjnych - pójdźmy razem" - napisał premier.

PAP/kw/kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WEmokotów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 19:22 ~WEmokotów

  za moich czasów było "zomo" i pamiętam ich "działania" na placu Trzech Krzyży...oni potrafili "przemówić" do licznie zgromadzających się..;)

 • romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 15:08 ~romek

  A ilu jest tych żandarmów? To chyba jakieś żarty.

 • Bratnia pomoc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 14:49 ~Bratnia pomoc

  Słyszałem, że wojski za darmo nie będzie pomagać.

 • ito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 14:32 ~ito

  Z policjantem podyskutujesz o prawie i prawach- a ci? Regulamin i tyle. Gorzej jak im się regulaminy pomylą- "Stój!" "Stój bo będę strzelał!"- a potem to już jak magazynek pozwoli ;-)

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 13:41 ~Konrad

  warszawiak~warszawiak

  Przepraszam, a czołgi i transportery też będą? Byłem w drugiej klasie szkoły podstawowej i pamiętam to "świętowanie".

  historia lubi się powtarzać! AAA może będzie ponowne wyzwalanie Warszawy?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 13:33 ~warszawiak

  Przepraszam, a czołgi i transportery też będą? Byłem w drugiej klasie szkoły podstawowej i pamiętam to "świętowanie".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »