Informacje

16.11.2017 13:05 koszty ewentualnego wyburzenia

"Żołnierze mogliby wysadzić PKiN" kontra "niepoważny żart"

SERWISY:

 

Wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Bartosz Kownacki, pytany w czwartek w Radiu Zet, czy wojsko poradziłoby sobie z wysadzeniem w powietrze Pałacu Kultury, odpowiedział, że mogłoby podjąć się tego zadania. Zburzenie pałacu byłoby fajnym prezentem na 100-lecie niepodległości - dodał.

Wicepremier minister kultury Piotr Gliński przyznał we wtorek radiu RMF FM, że są pomysły, żeby na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości zburzyć Pałac Kultury i Nauki.

"Fajne szkolenie dla naszych żołnierzy"

Kownacki pytany w czwartek, czy wojskowi saperzy byliby w stanie wysadzić Pałac Kultury odpowiedział, że "bez wątpienia, na pewno daliby radę". Zdaniem wiceministra byłyby to "fajne ćwiczenia, fajne szkolenie dla naszych żołnierzy".

W ocenie wiceszefa MON zburzenie Pałacu Kultury "na stulecie niepodległości to byłby fajny prezent dla nas wszystkich po odzyskaniu niepodległości". - Jeżeli tylko będzie zgoda na zrobienie tej dobrej rzeczy, to panie redaktorze, możemy podjąć się tego zadania, nie będzie problemu - dodał.

Kownacki powiedział, że Pałac Kultury jest symbolem totalitaryzmu. Zauważył, że niestety został wpisany do rejestru zabytków. Według niego pałac można uznać za pomnik "sowieckiej okupacji w Polsce". Jednak, zaznaczył, zajmuje on duży teren w centrum miasta. Zdaniem Kownackiego w tym miejscu można by było stworzyć "city biznesowe". - Tam by się zmieściło kilka wieżowców, bardzo ciekawych architektonicznie i tam mogą być i uczelnie wyższe, i instytucje państwowe, i teatry - nie byłoby problemu - i szereg biur, i innych rzeczy - mówił wiceszef MON.

Według niego w Warszawie oprócz Pałacu Kultury można by było wyburzyć także inne obiekty architektoniczne. - Mam nadzieję, że z okazji święta niepodległości można byłoby je wyburzyć, ciekawy pomysł - dodał. Jego zdaniem Warszawa, która była zniszczona w trakcie II wojny światowej "ma niewiele urokliwych miejsc i plac Piłsudskiego czy odbudowany chociażby pałac Michla mógłby być czymś naprawdę szczególnym".

- Budujmy prawdziwą politykę historyczną, taką, która będzie przypominała o wielkich rzeczach w naszej historii i pozbywajmy się tego, co niespecjalnie się kojarzy akurat z historią Polski, a jeżeli już kojarzy się z czymś to z okupacją - powiedział Kownacki.

900 mln złotych

O tym, ile kosztowałoby wyburzenie Pałacu Kultury pisaliśmy na tvnwarszawa.pl już w 2015 roku. W rozmowie z TVN24 ówczesny wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak zdradził, z jakimi kosztami wiązałaby się taka operacja.

- Koszt rozbiórki pałacu, zważywszy na jego konstrukcję i wykonanie, to około 900 milionów złotych, czyli jest to mniej więcej 30-40 procent więcej niż są warte działki pod spodem, pod warunkiem żebyśmy je intensywnie zabudowali – mówił wtedy Jarosław Jóźwiak.

Jednak dyrektor biura stołecznego konserwatora zabytków Michał Krasucki całą sprawę postrzega w kategorii żartu. - Przypominam, że Pałac Kultury jest zabytkiem od wielu lat. Jest wpisany do rejestru zabytków, czyli po pierwsze należałoby z tego rejestru go wykreślić, a to oznacza, że nagle musiałby zrobić się bezwartościowy - mówi Krasucki.

Zwraca również uwagę, że musiałby zniknąć podstawy, które leżały ku temu, żeby wpisać pałac do rejestru. - Obiekt zostałby częściowo zniszczony albo utraciłby pierwotne wartości. Czyli czysto teoretyczna dyskusja, czysto teoretyczna sytuacja, która moim zdaniem nie będzie miała miejsca. Jest czymś w rodzaju niepoważnego żartu - podsumowuje.

Przypomina, że zburzenie budynku wymagałoby też zgody właściciela - spółki - który nie nosi się z zamiarem burzenia pałacu, wręcz odwrotnie. Prowadzi w tej chwili konserwacje, wymienia okna, więc raczej dba o pałac - powiedział.

PAP/kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zuza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2018 10:38 ~zuza

  Komuch Gierek wybudował Zamek Warszawski i parę jeszcze symboli komunizmu i zniewolenia a nasze wojsko takie niedoćwiczone

 • Johny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2018 08:59 ~Johny

  Pora wziąć się za reformę rolną i oddać ziemię prawowitym właścicielom :)

 • Mrówkołak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 19:58 ~Mrówkołak

  Braciszek Tuck~Braciszek Tuck

  W 1944 roku inni żołnierze pieczołowicie wysadzali budynki w Warszawie. Teraz próbuje się naszych żołnierzy wplątać w to samo...

  Teraz podwładni Antka chcą nawiązać do tradycji. Tylko pogratulować.

 • ckd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 19:01 ~ckd

  Lepiej zburzyć budynek parlamentu, w demokracji bezpośredniej nie będzie potrzebny. :-)

 • ha123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 18:10 ~ha123

  Zelus~Zelus

  Jak widać, po 28 latach rzekomej wolności nikt nie odważy się podnieść ręki na dekret Bieruta i pałac Stalina. Tresura była skuteczna.

  z jakiej wsi chłopczyku piszesz? gdybyś urodził się i wychował się w tym mieście inaczej traktowałbyś PKiN.I mślę o Warszawie a nie blokowiskach jakiego

 • Kazio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 17:00 ~Kazio

  Mam nadzieję że szybciej wylecą w kosmos pomysłodawcy.

 • jaro K

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 14:36 ~jaro K

  uczyliśmy Francuzów jeść widelcem, pokażmy Niemcom jak się burzy Warszawaę

 • W Żłobie Leży i na Wieży

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 14:14 ~W Żłobie…

  coby nie robić to idą święta najlepiej założyć duży czub broń boże gwiazdę chyba za 6 ramienną dorobić gałęzie i choinka na święta murowana

 • prokurator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 14:09 ~prokurator

  Zelus~Zelus

  Jak widać, po 28 latach rzekomej wolności nikt nie odważy się podnieść ręki na dekret Bieruta i pałac Stalina. Tresura była skuteczna.

  coś przespałeś.

 • kornik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 12:41 ~kornik

  Michał800Michał800

  Zrównać z ziemią, wylać asfalt, i zrobić parking. Nie, samochodziarze?


  Nie...
  Zrównać z ziemią, zrobić ścieżkę rowerową i chodnik, by piesi mieli gdzie spacerować...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »